Malá mořská víla (1976)

Veľmi pekná rozprávka z hľadiska príbehu aj verného stvárnenia malej morskej víly v podaní Miroslavy Šafránkovej. Zároveň je však dosť zdĺhavá (prvých 30 minút sa prakticky nič nedeje) a má dosť depresívnu atmosféru. Scenár je však napísaný pekne s viacerými hlbokými myšlienkami, ktoré deti ani nemôžu pochopiť. Na daný rok sa jedná o trikovo celkom slušne zvládnutý materiál, ale viem si predstaviť vizuálne omnoho lepšie spracovanie. V podstate si malá morská víla vybrala smrť s tým, že aspoň na chvíľu bude na svete šťastná než by mala byť naveky nešťastná v podmorskom kráľovstve. Napriek viacerým technickým nedokonalostiam sa jedná o vydarenú aj keď smutnú rozprávku, ktorá má svoje osobité čaro a dá sa pozerať aj opakovane. 65%

Když rozvod, tak rozvod (1982)

Vynikajúca a tak trochu nedocenená komediálna dráma o rozvádzajúcich sa novomanželoch. Celému filmu jasne dominuje excelentný Vladimír Menšík v roli cholerického otca nevesty. Dokonca mám pocit, že je to jeho vôbec najlepší film v hlavnej roli. Zápletka filmu je aktuálna aj dnes. Sú skrátka ľudia, s ktorými sa nedá jednať na rovinu inak vybuchnú ako spoka. Mám vlastnú skúsenosť z mojej rodiny. A tak o rôzne bizarné a komické situácie nie je núdza. Niekedy sa to zdá nesmierne zložité povedať otcovi nevesty, že sa s jeho dcérou, ktorá kvôli vám nemohla doštudovať rozvádzate. A tak musela zasiahnuť náhoda a nedorozumenie v podaní Hynkovej matky. "Jenže já jsem musel před tvým otcem předstírat vždy a všecko. Jinak by mně v tu ránu přerazil." ..."To je přece skvělé, že se vaši rozvádějí. Nemúže mně přece zmrzačit za to když dělám to isté co on."...."Jen ať se rozvede kozel jeden starej. Nakonec zjistí, že mu nikde nebylo tak dobře jako se mnou." Poučenie plynie z toho, že vždy je lepšie nabrať odvahu ako čakať, že sa situácia nejako vyvinie.  80%

Aleš Brichta - Když po tobě jdou (2009) (hudební videoklip)

Skladba je svižná, melodická a nesie typický ironický rukopis Aleša Brichtu. Mimochodom zrejme najlepšieho textára v Čechách. A klip síce nie je technicky na vysokej úrovni, ale k skladbe sa hodí a navyše je aj vtipný. Čierny humor Alešovi nikdy nechýbal a asi aj preto sa udržuje v mentálnej kondícii po nevydarenom podnikaní.

Poslední samuraj (2003)

Skutočne impozantný veľkofilm vo viacerých smeroch. Hudba Hansa Zimmera pozdvihne o level vyššie snáď každý film v ktorom zaznie a Posledný samuraj nie je výnimkou. Druhú veľkú devízu tohto historického filmu vidím vo výbornej výprave, dokonalej kamere a krásnej japonskej prírode. Dedina samurajov musela chytiť za srdce snáď každého milovníka našej matky Zeme. A v neposlednom rade musím zatlieskať aj samotnému Tomovi Cruisovi za brilantný herecký výkon. V minulosti totiž bolo nie vždy pravidlom, že vďaka jeho výkonu sa stal film v ktorom účinkoval úspešný. Ale herec dozrel obdobne ako napríklad Leonardo Di Caprio a spoločne s ním má aj Tom Cruise zrejme čuch na skvelé filmy. A aby tej chvály nebolo málo tak aj bojové sekvencie a celková atmosféra dopadli nad očakávanie. Po technickej stránke proste niet čo vytknúť. Určite sa nejednému fanúšikovi vybavil snímok Tanec s vlkmi, ktorý je však ešte o úroveň vyššie. Na plný počet hviezd skrátka Poslednému samurajovi niečo chýba. Možno o čosi svižnejší dej, ktorý sa miestami vlečie. Za mňa slušných 80% a tentokrát aj vďaka hlavnej postave.

Simpsonovi - Homer Simpson a ledvina (1998) (epizoda)

Ďalšia skvelá epizóda rodinky Simpsonových. "Jaký je tvúj příběh cizinče? Na zemi mi všichni říkají Homer Simpson. Slíbil jsem otci darovat ledvinu, ale dostal jsem strach a nechal ho ležet na smrtelné posteli. Jednou jsem ukradl harmoniku slepý opici, ale z tebe jse mi dělá špatně. Už nikdy nebudu dúvěřovat cizejm lidem." S dedom to podľa očakávania dopadne dobre, ale Homra to poriadne vytočí. "Někdy spát musíš."

Karel (2020)

Dokument o najúspešnejšom českom spevákovi nedopadol najhoršie. Pre milovníkov Karla Gotta povinná jazda a pre nás ostatných zaujímavý snímok, ktorý mapuje posledný rok života Karla Gotta so všetkými trápeniami, ale aj radosťami z maličkostí. Práve táto črta mi bola na Karlovi vždy sympatická. Nikdy zo seba nerobil veľkú hviezdu, k životu pristupoval s pokorou a vďačnosťou a aj keď jeho pesničky zrovna moc nemusím (až na pár výnimiek), ako človeka som ho vždy uznával a rešpektoval. Môže byť vzorom pre všetkých slovenských a českých spevákov ako sa má ku kariére pristupovať. Dokument nahliadne aj do súkromia niekoľkonásobného českého slávika a veľkú porciu času venuje poslednej Karlovej piesni "Srdce nehasnou". Pre mňa ako nezaujatého diváka je to na jedno pozretie (archívne zábery nám ukážu Karlove cesty do Nemecka a Brazílie, či staré programy zo šesťdesiatych rokov). Sú tu momenty vyslovene dojemné, ale niekedy aj trápne a niekedy zbytočné. V zásade som rád, že sa Karel nedožil pandémie a odišiel na druhý svet so cťou a čistým štítom. Nech odpočíva v pokoji.

Návrat blbýho a blbějšího (2014)

Strašná kravina s dvoma komikmi, ktorý majú svoje najlepšie roky už dávno za sebou. Veľa vyložene trápnych situácií a minimum vtipných. Pôvodný film je nestárnuca klasika s množstvom skvelých nápadov, jeho pokračovanie je o niekoľko levelov nižšie. Kto nevidel o nič nepríde. 30%

Vrchní, prchni! (1980)

"Já nevím jak to tady máte vymyšlený, ale tá pani skutečně platila!..."Platím za tú paní."..."Vy jste strašně hodnej člověk. To když budu výprávět doma tak mi neuvěří. " Jedna z najlepších scénok vo filme (Milada Ježková top herečka v roli ponáhľajúcej sa starenky), v ktorej sa falošný vrchný asi jediný krát zachoval ako chlap. Inak život tohto sukničkára sprevádzal jeden trapas za druhým (scénka s hraním v kaviarni za prítomnosti kamaráta Ludvu z Moravy asi úplne najtrefnejšia a skvele zahraná). "Nejezdi s tím na Moravu jinak dostaneš židlou do hlavy!" Celá komédia prakticky pozostáva zo sledu absurdných situácií ("Vypadá jako Vrána, ale je to Králik."..." Z vás bude mít vaši pani taky radost."), v ktorých exceluje Josef Abrhám a myslím, že to bude názor viacerých divákov, že práve tento film je jeho životná rola. Priam učebnicové scénky zo života a spôsob ako sa (ne)vysporiadať s nedostatkom peňazí robia z filmu nadčasový a pre niektorých divákov aj kultový snímok. Trochu pomalšie tempo s postupným naberaním na sile je typické pre režiséra a scenáristu Zdeňka Svěráka, ktorý aj verne zahral zvedavého suseda. "Že se vám do toho pletu, ale ty stěrače a ostřikovače to nemusíte hlásit, to přece vidí." Na záver musím samozrejme vyzdvihnúť aj skvelú country skladbu Severní vítr, ktorá do filmu dokonale zapadá. Za mňa jeden z TOP 100 filmov a 85%

Svatební cesta do Jiljí (1983) (TV film)

Celkom vtipná komédia o pred svadobnej ceste do Krkonoš Tomáša a Petry. Keď sa pár zoznámi za bizarných okolností a zvažuje svadbu, treba si spoločný život najskôr otestovať. O náročné aj komické situácie nie je núdza a Libuše Šafránková ako aj Josef Abrhám predvádzajú výborné herecké výkony. Film trochu trpí faktom, že je prakticky po celý čas len o dvoch hlavných postavách a tak sa nemôže porovnávať s kultovými snímkami ako Vrchní, prchni či Guľový blesk jak po humornej tak po dejovej stránke. Príjemná oddychovka, ale obaja herci žiarili viac v iných filmoch (napr. Popelka, Marečku alebo tie vyššie zmienené). Ale je z toho cítiť nostalgiu. 65%

96 hodin: Zúčtování (2014)

Tretie pokračovanie úspešného akčného filmu Taken má takú zvláštnu a beznádejnú atmosféru, až mi je hlavného hrdinu Briana viackrát úprimne ľúto. Zase zostal sám proti všetkým a zase len on tuší kde je pravda. Musí sa vysporiadať nielen s doternou políciou a podozrením z vraždy, ale v pätách mu je aj ruská mafia prepojená na dobrého známeho. Príbeh sa tentokrát odohráva v Amerike a dcéra Kim je len v pozadí hlavného deja. Roztrasená kamera a nemožný strih bránia vo vychutnaní si početných akčných scén, Liam Neeson je tradične opäť presvedčivý vo svojej roli, dcéra Kim tradične nevýrazná a hlavný zločinec tak trochu bizarný týpek. Záverečná naháňačka Porsche tryskáča je tak trochu mimo reality, ale časté úteky pred políciou sú vcelku dobre natočené. Všimol som si aj chybu keď počas telefonátu Kim s otcom je dievča bosé v izbe a v ďalšom zábere už má obuté topánky. K filmu nemám vážnejšie výhrady, ale rozhodne sa dal natočiť lepšie. Viac napätia aj remeselnej zručnosti by mu určite pomohlo. 65%