Mezi supy (1964)

Celkom slušný western vzhľadom k tomu, že v ňom absentuje Old Shatterhand i nejaký zmysluplný príbeh. Dej má však dobré tempo a väčšinou nenudí. Páči sa mi predstaviteľ Old Surehanda ako to celé poňal s nadhľadom a zmyslom pre humor. Zhruba tak nejak som si ho predstavoval pri čítaní knižiek od Karla Maya. Spolu s mladým Baumanom to herecky ťahajú a dobre im sekunduje aj sympatická blondýna. Záver filmu sa vydaril, najmä scénka jak Vinnetou odbachne falošného misionára. Scenár je síce tak trochu detinský, ale v týchto filmoch ide skôr o zábavu ako o nejaké umenie. 60%

47 metrů (2017)

Film by som rozdelil na dve časti. Celkom sľubný úvod hlavne po tom, čo sa dve slečny ocitnú v klietke uprostred plávajúcich žralokov má slušnú atmosféru aj výbornú kameru. Podmorský svet je zachytený celkom vierohodne aj potom, čo sa klietka utrhne a spadne na morské dno. Čo však nasleduje potom si triezvo zmýšľajúci človek dokáže len ťažko vysvetliť. Jedna nelogická chyba strieda druhú, dievčatá krvácajú, ale za každú cenu sa snažia svojpomocne dostať na hladinu, aj keď im musí byť jasné, že je to blbosť na kvadrát. Pud sebazáchovy ako keby im chýbal. Pri malom množstve kyslíku kecajú o sto šesť a do toho ten príšerný slovenský dabing. Žralok sa tiež nespráva zrovna prirodzene, určite by neútočil na železnú klietku v snahe ju prekusnúť a navyše sa divák nemôže zbaviť pocitu, že ak by bol hladný veľmi ľahko by obe slečny dostal. No a najhorší je záver filmu. Tešil som sa na dramatické finále, ale ono to boli v konečnom dôsledku len halucinácie. Takže zostal happy end s pachuťou obabraného diváka. 50%

Vinnetou a míšenka Apanači (1966)

Na tomto filme sa toho nevydarilo až príliš veľa. Najprv spomeniem dabing, ktorý je skôr na hanbu (chorý hlas Old Shatterhanda, Vinnetou tiež žiadna sláva), smiešne bojové scény, veľmi slabý scenár, či veľakrát absolútne nelogická kamera. Zároveň je film dosť preplácaný. Snažili sa tam toho nacpať veľa aby to pôsobilo výpravne, ale výsledkom je filmový chaos bez ladu a skladu. Tento film mi pripomenul moje vlastné príbehy o Vinnetuovi, ktoré som si písal keď mi bolo tak dvanásť trinásť rokov. Má to podobnú kvalitu :) Ale na tie dve hviezdy to vytiahli niektoré nechcene komické scénky a nielen pekná, ale aj celkom akčná herečka Apanači. Tá sa spolu so svojím partnerom snažila do filmu dostať aspoň malý kus herectva a patričného nadhľadu. 45%

Pláž (2000)

Vizuálne priam úchvatný film, dejovo však o poznanie horší. Nápad to bol určite výborný, aj herecké obsadenie celkom ujde (Leonardo Di Caprio skrátka nehráva vo vyložene špatných filmoch), ale celé mi to skôr pripomínalo akúsi reality show a vymýšľať dej na osamelom ostrove dalo tvorcom riadne zabrať. Nuda sa síce dostavila len zriedka, ale určite sa dalo viac vyťažiť z prekrásneho miesta (počul som, že pre turistov definitívne zavretého). Tá banda křupanov na ostrove by premenila raj v peklo aj hocikde inde. Sympatickí mi zrovna neboli na čele s nepríjemnou blondínkou, ktorá sa tam hrala na vedúcu tábora. Takéto niečo by som rád vyskúšal na vlastnej koži, avšak s inými ľuďmi. Hlavný hrdina mi bol napriek všetkému sympatický a gradácia deja v závere tiež. Nesmiem opomenúť ani skvelý soundtrack, takže za mňa je to lepší priemer a 65%.

Fantomas kontra Scotland Yard (1967)

Záverečný a zároveň najlepší diel Fantomasa. Veľmi elegantný a inteligentným humorom nabitý film, v ktorom majú komisár, novinár a ostatní najbližšie k tomu aby ho konečne dolapili. Atmosféra škótskeho hradu je správne temná a humor Luis de Funésa k tomu dotvára skvelý kontrast. Komisár dostal v tomto filme najviac priestoru a jeho herecké majstrovstvo sa tak mohlo rozvinúť na plné obrátky. Jeden z jeho najlepších filmov prešpikovaný trefnými hláškami, typickými gestami a grimasami. Skrátka krimi komédia jak sa patrí. Slušné štyri hviezdy si film určite zaslúži aj napriek niektorým nelogickostiam v deji (o pol noci si Fantomas prevezme diamanty a o pár minút keď vypúšťa raketu je zrazu biely deň, postele na diaľkové ovládanie, sídlo Fantomasa v podzemí hradu). Keď však divák prestane logicky myslieť, dostane sa mu skvelej zábavy. "To není možné. Vy nejste u mne v posteli? No tohle?" "Čekají mne ješte překážky. Ano! To je ta překážka! Je to komisař. A ten francouzský komisař není normální. A jak je krutý. Už dvakrát mě přesvědčoval, že múj manžel zemřel." "Takže já tu nejsem, vy tu nejste, nikdo tady není. Já tu jsem." 80%

Simpsonovi - Kdo s koho (1990) (epizoda)

Jeden z najlepších dielov druhej série. Alebo inak povedané skvelá paródia na typické americké voľby. "Barte, pomodlíš se před jídlem? Milý Bože. Všechno sme si sami zaplatili, nemáme ti tedy zač děkovat. Jen nevinným dětem lze odpustit takové rouhání. Búh jim žehnej. Amen."

Táta nebo milenec (1991)

Chvílu som váhal k akému hodnoteniu sa vlastne prikloniť, vychádzalo mi to tak na 3,5 hviezdy, ale za brilantný výkon Depardiea, to zaokrúhlim na štyri. Tento chlap sa dokáže plnohodnotne vžiť do akejkoľvek role a či už ho vidím ako Jeana Valjeana z Bedárov, Krištofa Columba alebo v tejto romantickej komédií ako skvelého otca problémovej dcéry, tak musím uznať jeho herecké kvality, ktoré aj z vcelku priemernej a tak trochu infantilnej komédie robia niečo viac. Výborne napísaný a hlavne zamotaný príbeh o spletí lží a pascí, ktoré na svojho milého otca nastražila nezletilá puberťáčka. Aj napriek svojej dĺžke je film pútavý od začiatku do konca s minimom hluchých miest. Film môže poslúžiť aj ako taká príručka pre začínajúcich otcov ako sa zachovať v problémových situáciach. Divák sa dokáže plne stotožniť s pocitmi otca, ktorého dcérka si rada vymýšľa a neuvedomuje si do akých zložitých situácií dostáva celé svoje okolie. A keď už má vyjsť s pravdou von, tak ju premôže strach. Pocit, ktorý všetci dobre poznáme. A také prázdniny na ostrove by si prialo veľa dievčat v jej veku. 75%

Vinnetou - Rudý gentleman (1964)

Vynikajúce pokračovanie prvého Vinnetua s typickou atmosférou divokého západu a množstvom skvelých hlášok. Zrejme sa jedná o najakčnejší, najromantickejší a aj najvtipnejší zo všetkých dielov. Určite majú na tom svoju zásluhu aj Terence Hill, či Klaus Kinski. Dej veľmi dobre odsýpa a divák sa nielenže nenudí, ale aj skvele baví. Najlepšia je záverečná scéna v jaskyni, kde obkľúčení banditi nemajú šancu proti presile vojakov a indiánov. "Nakoupit zde nemúžete nic. Ale dalo by se hovořit o výměne. Líbí se mi váš kúň. Mne taky." "Dobrá poslužte si. To není kúň, to je ďábel! Vidíte, múj kúň je vybíravý." "Copak je to tady cejtit? Co prosím? Já necítim nic. Asi budeš potřebovat nový gatě. A ty zas novou bradu!" "A kde pak je váš přítel teď? To si bohužel nevzpomenu. No, co se dá dělat. Zústanete s námi až pokým si nevzpomenete. Na sluníčko s ním ať si tou tvarohovou hubu opálí!" Forester je proste topka. 80% úplne zaslúžených.

Poklad na Stříbrném jezeře (1962)

Klasika, ktorú si rád pozriem aj opakovane. Množstvo sympatických postáv (Vinnetou, Old Shatterhand, Sam Hawkens, Elen, Fred či chytač motýľov) plus krásna hudba a výborný scenár. Prvý film o Vinnetouovi sa vydaril aj keď z dnešného pohľadu už pôsobí trocha zastaralo. Zatiaľ čo prvá polovica filmu odsýpa tak tá druhá sa už trocha vlečie, ale záver je štandardne výborný. Plitvické jazerá krásne, bitky obstojne natočené (hlavne tá Old Shatterhand verzus Veľký vlk) a celé to pôsobí veľmi kompaktným dojmom. Aj keď všeobecne westerny moc nemusím tak Poklad na striebornom jazere je rozhodne jedným z najlepších. "Jaké jsou zbraně? Tomahawk a núž. To je unfair. Jako bych já žádal aby mně porazil v kuželkách. Bledá tvář ať si dá pozor na jazyk." 75%

Deník princezny (2001)

Veľmi príjemná teenage romantická komédia, ktorej hlavnou devízou sú sympatickí predstavitelia. Či už je to pojašená a večná smoliarka Mia (Anne Hathaway), distingvovaná kráľovná alebo jej dvorný šofér (Hector Elizondo). Práve tieto herecké esá robia z denníka princeznej nadpriemerný film. Samozrejme so všetkými klišé, ktoré k tomu patria. Ono zahrať tak trochu šibnuté dievča, ktoré sa mení v mladú dámu nie je žiadna sranda. Divák sa však na tom všetkom čo ju stretne určite pobaví, prípadne mladú slečnu poľutuje. Teplý vizážista sa tiež podaril rovnako ako párty na pláži kde si mladá Mia po stretnutí s miestnym hezounom musela vypiť kalich horkosti až do dna. Záver filmu podľa očakávania nesklamal a v daždivej noci sa premočená Mia konečne vyjadrila ako sa k tomu celému postaví. Celkovo hodnotím na 65% úplne v pohode.