Shrek 2 (2004)

Shrek 2 je pre mňa zároveň druhý najlepší zo série príbehov o zelenom zlobrovi a krásnej zelenej Fione (za posledným Zvoncom a koncom). Animácia je doslova čarokrásna so zmyslom pre detail. Humor originálny, inteligentný a dej svižne odsýpajúci. Nie je tu jediná scénka, ktorá by nedávala zmysel a divák až žasne nad prepracovanosťou jednotlivých postáv. Kocúr v botách a ukecaný oslík sú pre mňa top postavičky a samozrejme nesmiem zabudnúť na nadváhou trpiacu dobrú vílu, ktorá mi skôr pripomína učiteľku základnej školy. A jej podarený synáčik bude zrejme teplý. "U bratří Grimú co se to tady děje?" To si len zelený zlobr prišiel vyzdvihnúť elixír večného šťastia. Top scénka je vpád na hrad na pleci obrieho perníka. Čo sa zábavnosti týka tak druhý diel Shreka predčí aj mnoho osvedčených komédií. Za mňa lepšie štyri hviezdy. 85%

Umučení Krista (2004)

Film Umučenie Krista zachytáva najdôležitejšiu udalosť v histórii ľudstva veľmi autentickým až priam dokonalým spôsobom. Mel Gibson sa snažil poukázať na posledné hodiny života Ježiša Krista na Zemi maximálne vierohodným spôsobom, čo sa mu aj podarilo. Toto filmové spracovanie je naozajstným klenotom hneď z niekoľkých dôvodov. Úžasná práca s kamerou, ktorá dokáže v pravú chvíľu upriamiť pozornosť diváka na detail, ktorý sa okamžite vryje hlboko do pamäti. Napriek enormnej brutalite, ktorá sa v Jeruzaleme odohráva má divák pocit ako by to všetko dávalo omnoho hlbší zmysel a aj tie najsurovšie scény dokážu pôsobiť až povznášajúcim dojmom. Je tu hneď niekoľko scén, ktoré si vďaka spomaleným záberom divák maximálne vychutná (Judášova zrada za 30 strieborných a jeho následné šialenstvo, Ježišove pády pod krížom, Petrovo zaprenie a jeho následný pohľad do očí Ježiša, pribíjanie na kríž, pobozkanie Ježišových nôh na kríži). V žiadnom inom filme som nevidel takto dokonale zvládnutú kameru. Tá je naviac umocnená výpravnou, veľkolepou a vskutku podmanivou hudbou, ktorá dokonale zapadá k jednotlivým fázam deja. Atmosférou najviac obohatený je úvod filmu ako sa pri splne mesiaca Ježiš modlí k svojmu otcovi za asistencie samotného diabla (nádherne zfilmovaná posledná noc Ježiša Krista na Zemi). Na záver musím oceniť presvedčivý komparz. Také ksichty sa hneď tak nevidia (farizeji, rímski vojaci, Barabáš, deti znázorňujúce diablov). Skvelá voľba bola postava piláta, Jána, Márie Magdalény a Kaifáša. Film Umučenie Krista prináša hlboký duchovný zážitok avšak nie je pre každého. Človek pri jeho sledovaní musí byť v tom správnom psychickom rozpoložení. Pre mňa jeden z TOP 5 filmov a 95%

Špindl (2017)

O čosi slabšia varianta Snowboarďákov. Menej vtipu, zato viac dvojzmyselných narážok. Nakoniec to bolo vcelku príjemné pozeranie hlavne vďaka výborným hereckým výkonom (Anna Polívková, Oldřich Navrátil) a lyžiarskej atmosfére. Hlavnou prednosťou filmu je fakt, že nudí minimálne aj napriek tomu, že pár trápnych scénok sa tu určite nájde. Ľudské charaktery tak ako ich poznáme zo života, množstvo bizarných situácií, ktoré sú tiež zo života (ráno s kocovinou v cudzom dome, typické baliace praktiky mužov, ktoré v praxi nikdy nefungujú a hlučné noci v ubytovni kde je všetko počuť). Až mi to pripomenulo vlastnú skúsenosť z lyžiarskeho zájazdu a večne opitými susedmi na chatke. Ako na potvoru som tam však žiadny románik nezažil. Dobré komédie však boli vždy pritiahnuté za vlasy a na tejto som sa občas aj pobavil. A dojemný záver ma príjemne prekvapil. Slabšie 3* a 55%.

Extrémne premeny Slovensko – Druhá šanca na život (2017) (pořad)

Na tejto relácii oceňujem fakt, že pôsobí motivačne doslova pre každého. Aspoň pre tých, ktorí chcú svoj život posunúť lepším smerom. A nemusí to byť zrovna chudnutie. Na zúčastnených je pekne vidno, kto má akú silnú psychiku. Pretože všetko je o hlave. Ak to tam nefunguje tak nebude poslúchať ani telo. Maroš Molnár sa ukázal byť skvelý motivátor a jeho pozitívna energia sa prenáša aj na diváka. Je to trochu aj o tom, že minimálne 9 mesiacov účinkujúcich vedú za ručičku a prípadná hanba v televízii je pre nich silná motivácia avšak všetko si musia oddrieť sami a tým, čo sa to podarilo patrí uznanie.

Škola rocku (2003)

Škola rocku je mimoriadne vydarená komédia s náučným a hlavne výchovným kontextom. Dnešná mládež by si mohla brať príklad z detí, ktoré k rockovej hudbe predtým ani nepričuchli, ale správnou motiváciou a odhodlaním založili fungujúci projekt, ktorý mal budúcnosť. Jack Black v hlavnej roli sa prejavil ako neskutočný show man, ktorý navyše perlil počas celého filmu jedna radosť. "Jdu od toho. Ať si nechají své školní uniformy. To ale není špatný. Že to není špatný? To měl být vtip." Áno, tento film bol istotne zamýšľaný ako vtip a to sa mu na 100% podarilo. Ibaže má v sebe aj pridanú hodnotu. Skrachovaný hudobník vlastne ani nevedel, čo si počať s triedou slušných detí. Až pokým ich neuvidel hrať. Najprv sa pomocou malej finty votreli na súboj kapiel a nakoniec na ňom aj zažiarili pred tvárami nasratých a neskôr udivených rodičov. "Vaše děti se někde stratili." Každý milovník rockovej hudby by si mal tento film pozrieť a verím, že silná nostalgia sa dostaví...Za mňa jeden z TOP 100 filmov a 85%. It´s a long way to the top If you wanna rock n roll.

Kulový blesk (1978)

Výnimočne kvalitná a zároveň nostalgická komédia zo zlatej éry československého filmu konca sedemdesiatych rokov. Krásna a podmanivá ústredná hudba ako by ani nezapadala do prostej zápletky sťahovania rodín formou guľového blesku. Zišla sa tu celá plejáda skvelých hercov: Josef Abrhám, Zdeněk Svěrák, Rudolf Hrušínsky, Milada Ježková, či Ladislav Smoljak. O bizarné situácie nie je núdza, rovnako tak o typicky ľudsky riešené problémy, ktoré sa sypú na všetkých zúčastnených. A aby toho nebolo málo, jedna stará pani si sťahovanie rozmyslí a jeden starý pán si dovolí zomrieť v tej najmenej vhodnej chvíli ("Na zadečku měla takovou malou roztomilou pihu"). Výborne premyslené scénky, ktoré si budem pamätať veľmi dlho. Za všetky spomeniem trapas svedka na svadbe, nočný flám v bytovke ("Někteří lidé v noci spí. Paní vraťte mi ty housle anebo na nich alespoň nehrajte."), debata čo spraviť s mŕtvolou, ktorá musí byť presťahovaná ("Přikryjte ho něčím.") a záverečné "zmŕtvychvstanie": "Pane předsedo udělejte se mnou něco. Já ho pořád slyším." 85% aj za to, že tento skvost sa tak ľahko neopozerá.

Smolař (1965)

Skvelá francúzska krimi komédia na čele s perfektným Luis De Funésom, ktorému výborne sekundoval Bourvil. Zápletka s pašovaným tovarom (zlato, diamanty) v nablýskanom Cadillacu začína v talianskom Neapole a vrcholí vo francúzskom Carcassone. Počas bláznivej cesty si má možnosť divák vychutnať krásy Talianska a francúzskej riviéry. Dobráčisko za volantom zažíva jeden bláznivý deň za druhým a až po istom čase mu dochádza, že je zneužitý mafiou. Funés v roli mafiánskeho bossa predvádza svoje typické grimasy a cholerické výbuchy. Protipól je pokojný a život s nadhľadom berúci Bourvil, ktorý si svoje postavenie mafiánskeho komplica do sýtosti užíva. Divákovi utkvie v pamäti hneď niekoľko scénok typických pre filmy s Funésom (kontrola auta v garáži s maskovaným automechanikom, bitka dvoch mafiánskych gangov pri nádhernej fontáne, scénka so žiarlivým kaderníkom, či sprchovanie a prenocovanie v campingu). Proste bláznivá jazda, ktorú si užije každý milovník francúzskych komédií šesťdesiatych rokov. A jeden z top filmov s Funésom v hlavnej roli. 85%

Piti Piti Pa (1970)

Táto komédia má tak trochu dve tváre. Tou prvou a rozhodne lepšou je brilantný Luis de Funés, ktorý to celé viac menej ťahá sám a nutno povedať, že úspešne. Scénka s nahratým telefonátom a fiktívnym rozhovorom medzi dvoma zaľúbencami patrí do zlatého fondu Funesových komédií. Svoje si tu zahral aj jeho syn a veľký priestor tu dostali muzikálové tanečníčky (príšerná móda, hrozné účesy). A práve to je Achilova päta tejto inak veľmi vtipnej komédie. Vata, ktorá zaberá veľkú časť beztak nie príliš dlhého filmu. Za prvú polovicu by som kľudne udelil aj štyri hviezdy, ale po tom, čo sa film presunie do Ríma začína strácať glanc a točí sa v podstate okolo dvoch detí a zamotaného príbehu pričom nechýbajú aj trápne scénky. Predstavte si, že by v tom filme nehral Funés ale niekto iný. Hodnotenie by myslím rapídne kleslo. Za mňa Funés jednotka z hviezdičkou, ale dej slabšia štvorka. Takže celkovo hodnotím na 65%

Old Surehand (1965)

Celkom príjemný a nenáročný western, ktorý síce nenadchne, ale ani neurazí. Komik Old Surehand hrá s prehľadom a nadhľadom sebe vlastným, Vinnetou mu zdatne sekunduje a dej má slušný spád a prirodzený vývoj. Funebrák Stará vojna mi ako postava v príbehu prišla celkom zbytočná, zato agilná blondýna herecky zatienila aj Terrenca Hilla. Kto od filmu príliš neočakáva sklamaný nebude, ja som sa určite nenudil a po náročnom pracovnom dni mozgu dovolil aby na chvíľu vypol. Zo scénok by som vyzdvihol absurdnú bitku v krčme a lišiacky zvládnutú fingovanú vojnu medzi armádou a indiánmi. 60%

Rhapsody of Fire - Visions From the Enchanted Lands (2007)

Rhapsody Of Fire sa na svojom prvom oficiálnom DVD predstavujú vo veľkolepom štýle. Angažovanie známeho herca, ktorý na jednom mieste dokonca spieva tak pekne až mu členovia kapely zatlieskali bol od Rhapsody skvelý ťah. Christopher Lee obohatil nádhernú baladu The Magic Of The Wizard´s Dream svojím prenikavým hlbokým hlasom a aj s rozhovorov s ním, ktorých tu má fanúšik hneď niekoľko vidno, že je to veľmi inteligentný umelec a ako vyprávač pôsobí priam impozantne. Kapela k spomenutej balade natočila aj prekrásny videoklip a to isté možno skonštatovať aj o skladbe Unholy Warcry. Profesionálny prístup a skvelá voľba natáčania niekde v Čechách na zrúcanine hradu. Angažovanie plzeňského symfonického orchestru bolo už len prirodzenou súčasťou vývoja kapely. Tá nás prevedie európskymi festivalmi (Earthshaker Rock v Nemecku a Masters of Rock vo Vizoviciach) na ktorých je jasne vidno ich koncertná sila. Na druhom menovanom som sa osobne zúčastnil a nostalgia je skutočne silná. Rovnako som mal možnosť sa stretnúť a odfotiť s členmi kapely a až na nervózneho Fabia, ktorý si chcel zapáliť mám len tie najlepšie spomienky. Hlavne Luca Turilli je veľmi milý človek. Jeho talianska angličtina síce pôsobí komicky, ale jeho skladateľský talent je nepopierateľný. Enormný priestor na DVD dostali fanúšikovia kapely. Nebudem hodnotiť, či je to dobré alebo zlé, ale tí čo sa na DVD uvideli musia mať dvojnásobnú radosť. Páči sa mi aj predstavovanie jednotlivých hudobných nástrojov, ukážky z natáčania klipov a v neposlednom rade skvelý koncert v kanadskom Montreale. Škoda, že ho kapela nezaradila celý. Potešilo aj zaradenie dvoch nových songov na DVD (hoci bez klipu). Cover od Manowar Power Of Thy Sword je priam dych berúci. Na záver len toľko, že najlepšia symphonic power metalová kapela na svete na svojom DVD aj napriek jeho dĺžke (1. disk: 1h 40min. 2. disk: 1h 55min.) spoľahlivo udrží pozornosť fanúšika po celý čas premietania. Vytkol by som snáď len záver druhého disku. Pohľad na škúliaceho Fabia nebol tou najlepšou voľbou. 90%