Chytrost má děravé šaty (1974) (TV film) odpad!

Říkala jsem si, jakou reakci by dnes vzbudilo natočit pohádku s orientálními motivy, kde dívky nosí roušky, hrdinou je sultán, který vlastní harém, a lidé tam vzývají Alláha. Asi by se rozproudila internetová bouře, jakouže indoktrinací a muslimskou propagandou to zase ČT krmí naše nebohé děti. V roce 1974 však ještě nikoho nic takového nenapadlo, Preissová byla divukrásná a vpravdě pohádková a Petr Štěpánek velmi pohledný muž. Takže jsem se těšila, jak si užiju tuhle studiovou cestu do dávné Arábie…  A místo toho jsem dostala stupidní příběh, kdy se z neznámého důvodu sultán mstí nebohému (dobře, trochu velkohubému, ale to není zločin) kováři, znemožňuje jemu i dalším obživu a pak ho zlotřile testuje, jestli pořád ještě bude mít nezaměstnaný kovář dost peněz na večeři, jak sliboval. Ten příběh není jen hloupý, ale je zákeřný a morálně zkažený. Pokud by pohádka měla mít morální ponaučení, tak tohle zní leda: „Když si bohatý, můžeš si dělat, co chceš. Když si chudý, můžeš se z toho jen snažit vykecat.“ Za poťouchlé skutky čeká boháče odměna v podobě krásné dívky – která se zařadí k dalším, nyní už okoukaným, holkám z harému. Pracující třída se může radovat, že nepřišla o hlavu a získala místo sluhy. ….  Ne, tahle pohádka není jen blbá, ona je i zlá. SHRNUTÍ: Kterak si sultán z nudy rozšířil harém i služebnictvo a ještě se zadarmo najedl na úkor řemeslníka.

Bee Gees: Bratři v zajetí hudby (2019)

Zajímavé osudy bratrů i jejich skupiny, která přežila několik vzletů a pádů. Při pohledu na bratry mě napadlo, jak velký význam v současnosti hraje vzhled zpěváků. Existují vůbec nějaké ne příliš pohledné zpěvačky s fantastickým hlasem, nebo je producenti vyberou vždy podle vzhledu a s tím hlasem už něco ve studiu udělají? Je to nefér, nic moc extra vzhledově přitažlivých zpěváků je i dnes dost, ale na ženský platí jiný metr. Bratři Giddovi rozhodně k žádným krasoňům nepatřili, ale zpívat a skládat uměli.

Vesmír mezi námi (2017)

Sci-fi romanťárna pro puberťáky, která je snesitelná až na ten konec, který jako by napsal Jára Cimrman. Tudíž veškeré předešlé krutě dojemné momenty překryl dojem legrační splácaniny.

Všechna jitra světa (1991)

Snaživě dobové a posmutnělé jako hudba hraná na violu. Hlavní hrdina je podle mého vkusu až příliš velký umanutec, ale film se vidět dá. Nečekejte ale od něj, že vám pozdvihne náladu a rozveselí vás.

Robert Redford - Sundance Kid (2019) (TV film)

Robert Redford, nazrzlý fešáček, prototyp zdravého amerického hocha a tak tvůrčí a inspirující osobnost! Francouzi v dokumentu však kladou – nijak překvapivě – drtivý důraz na jeho politický aktivismus.

Moje vzpomínky na Serge (2010)

Hele, Jane Birkinová, ty home videa, jak se rozplýváš nad ropuchou, o které tvrdíš, že je sexy chlap, jak točíš cupkání svých dětí a nicnedělání v trávě a u vína …  mohla by sis to, prosím, pouštět doma a neotravovat nás tím? Včetně těch tvých neustálých obdivujících nebo zmatených komentářů. SHRNUTÍ: Kterak Jane Birkin vytáhla z garáže videa ze svých dovolených, někdo to opatřil závěrečnými titulky a pustil to do světa.

Opice v zimě (1962)

Opilecké taškařice mladého Belmonda a už postaršího Gabina jsou ze své podstaty smutné. Hlavně, když zjistíme, že důvod Belmondova pití je strach a podvědomá touha vyhnout se něčemu, k čemu ho naopak povinnost a svědomí nutí. Dva muži si opicí řeší své úzkosti a hrůzu z reality a doplácí na to jejich okolí. Jak jinak. Tahle alkoholická pouť ale naštěstí není bezcílná, a i když se klikatí, směřuje přece jen k naději. SHRNUTÍ: Jak se chlastačkou dostat do Číny a přitom zůstat na francouzském maloměstě. Jak někdy chycení za ruku může vyvolát větší strach než drak chrlící oheň.

Poslední závod (2022)

Příběh by si zasloužil víc gradace. Možná míň se zaobírat minulostí a víc vykreslit hrdinovy osudy v 50tých letech. Zobrazit tu absurditu člověka německého původu, přesto však žijícího v Čechách a hlásícího se k tomu. Člověka, který všem překážel a přitom neudělal nic špatného, jen prostě byl. Tu bizarnost, že se připletl k pozdějšímu natáčení toho, co kdysi osobně sám zažil. Takže věděl, jak to bylo, a jak jinak to zpracovala komunistická propaganda. ….  Rozhodně dostatek gradace je však v samotném závodě. Z něj přímo vane smrtonosný chlad a definitivní osudovost. SHRNUTÍ: Když ti mráz zaleze pod nehty i přes obrazovku.

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2021)

Manýrsticky barevný Wes Anderson se nostalgicky noří do růžově zbarvených vzpomínek na tisk, který v této podobě už dávno neexistuje. Doba, kdy se novinářům proplácelo kde co a oni měli čas najít si ke svým tématům opravdový vztah. Doba, kdy se cenil způsob psaní. Dělá si při tom legraci ze snobismu uměleckého, aktivistického i kulinárního a dělá to s rozkoší a chutí. Doufám, že se někdo chopí jeho nápadu na gastronomický směr: jídla vhodná na policejní sledovačku, protože taková by se hodila i dnes a i jiným profesím. SHRNUTÍ: O tisku s láskou, nostalgií a fantazií.

Všechny velké a malé bytosti (2020) (seriál)

Seriál je hřejivý a konejšivý jako ty krásné pletené kousky, které v něm protagonisté nosí (smekám před pletařkami – vzory, barvy i provedení jsou na nejvyšší úrovni). Ačkoli je v seriálu válka za dveřmi, lidé umírají, zvířata se trápí – vše je podané milým starosvětským způsobem. Lidé se o sebe starají a často si pomáhají. Vědí, jak se chovat správně a většinou se tak i chovají. Mají k sobě vzájemně úctu a sami dodržují pevné zásady. Je to hezký, nikdy neexistující svět. Nikdy lidé k sobě nebyli tak zdvořilí a nikdy tak upravení, zvlášť, když jdou ze chlíva. Ale je hezké ponořit se do tohoto pohádkového světa a příjemně se do něj zachumlat. SHRNUTÍ: Stará dobrá venkovská Anglie ze snu.