Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Rodinný
  • Akční

Recenze (1 361)

plakát

Love, Death & Robots - 3. svazek (2022) (série)

Nová nálož poviedok Love, Death & Robots ponúkla oproti minulej sezóne kvalitatívne jednotnejšie i lepšie epizódy, no zato mi prišla omnoho slabšia ako jej predchodca. Prečo? Dôvod je jednoduchý. Keď si nové príbehy porovnám s náložou minulých dielov sú takmer nezapamätateľné. Nič okrem úvodných troch príbehov nenesie v sebe žiadne známky pocitu zapamätateľnosti, alebo nejakého hlbšieho príbehu, ktorý by nebol len na jedno posedenie, alebo by nebol taký hlboký a absurdný, že by sa vám v tom ten hlbší zmysel vôbec hnusil hľadať. K poslednej epizóde sa odmietam vyjadrovať, k tej som už komentár napísal predtým. Jedinú vec, čo k tomu poviem je, aby si Fincher láskavo nechával svoje kontroverzné názory pre seba, pretože žvásty typu "ak sa ti toto nepáči, nebudem ťa brať vážne" absolútne nikoho nezaujímajú.  Overall som síce sklamaný, no nemôžem popierať, že som sa nebavil. ťahač tretej sezóny je podľa mňa Bad Travelling.

plakát

Já jsem Groot (2022) (seriál)

Až na posledný diel sa nejedná o nič, čo by aj pre fanúšikov Strážcov Galaxie stálo za zmienku. Ako áno, zasmejete sa tak či onak, no až na posledný Grootov výstrelok vám tento krátkometrážny seriál nič okrem fan-servisu a večne roztomilého Groota, ktorého roztomilosť je jediná vec, čo celý počin ťahá hore, vlastne ani neponúkne. Overall, priemer. Na zabitie času OK.

plakát

Pupa (2014) (seriál) odpad!

Úprimne očakával som akýkoľvek odpad, no Pupa dokázal nájsť úplne nové dno animovanej tvorby. "Seriál" som si pozrel spoločne s Carneym a nebyť jeho dôvtipu a ukážkovej pomoci, asi by som sa na to už v polovičke vykašlal. Ak nemáte po ruke nejaký absurdný hudobný doprovod či scenár Zdeňka Trošky, aby ste sa čudovali, či je horšie to, čo pozeráte či to, čo práve čítate/počúvate, potom vám v rámci zachovania psychického zdravia odporúčam sa tomuto projektu veľkým oblúkom a s krucifixom v ruke vyhnúť.

plakát

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Tak dlho sa chodí s džbánom po vodu, kým sa ucho neodtrhne. Takto by som najlepšie definoval moje pocity z nového Star Wars hitu z dielne Disney, pretože tak dlho bude tento antisemitský myšiak ničiť jeden z najväčších kolosov svojimi re-quelmi, reboootmi a prepisovaním LORU dokým sa nad tým fanúšikovia nepozastavia a hromadne sa nespolčia proti nadnárodnému korporátu. To, že je Disneymu celá história sveta Hviezdnych vojen zvysoka u riti sme sa dozvedeli už pri natáčaní novej filmovej trilógie. No to, že nie sú schopní venovať, čo i len trochu viac priestoru produkcii, to už dokáže nasrať aj mňa. Dokážem odpustiť kdejaký prešľap. Či už to bolo vyhlásenie LORU Georga Lucasa za "legenedy", alebo úplné odignorovanie jeho scenárov pri točení nových filmov. Čo už, ale odpúšťať nebudem je, keď miliardová spoločnosť vypustí von seriál bez štipky nápadu, zručnosti, dobrej produkcie (to aj ja viem spraviť CTRL+C, CTRL+V a nakopírovať si pri tvorbe špeciálnych efektov jednu budovu na všetky strany) a očividne aj bez znalosti choreografie a očakáva, že to ľudia bezmyšlienkovito budú konzumovať. A čo je na tom najhoršie? Im táto taktika aj očividne vychádza! Aby som to teda zhrnul, objektívne. Obi-Wan ma ako seriál bavil asi prvé dve epizódy, ktoré mali našliapnuté na podobne skvelý počin typu Mandalorian. Bohužiaľ od tretieho dielu si niekto asi povedal, že "f*ck it!" a  postavil zbytok seriálu na referenciách na prequel trilógiu, Darth Vaderovi, ktorý sa tam, teda moc neukáže, neustálych "kreáciách" s lightsaberom, ktoré vyzerajú tak príšerne, že keby im dali do rúk úzke trubky z PVC, tak to bude mať väčšiu výpovednú hodnotu a celé sa to snažil zakryť neustálymi odkazmi na známe hlášky typu: "Hello There!", aby zakryl najviac očividné chyby. Overall ako fanúšik "pravého" Star Wars, som sa pri sledovaní viac, než len nudil. 3/5 za začiatok, ktorý išiel následne strmhlav dole. Srdečne neodporúčam.

Rakeťák (2022)

Film, ktorý som síce nepotreboval, no rozhodne si získal moje srdce. Lighteyear, ako už názov napovedá, má byť film, ktorým sa v univerze Toy Story odštartoval merch Buzza Lightyeara a tým započal aj hlavný príbeh ústrednej dvojice výstredného Cowboya Woodyho a Buzza Lightyeara, ktorý si myslí, že je vesnírny ranger, rovnako ako jeho filmová predloha. Po vizuálnej stránke nemám filmu, takmer, čo vytknúť, keďže animátori z Pixaru, snáď nikdy nesklamali. No príbeh, je, bohužiaľ to, čo bude celý film ťahať dole. Jedná sa o tradičnú, dá sa povedať až šablónovitú, zápletku o hrdinovi, ktorý svoju misiu, tak kráľovsky pokazí, že následný príbeh je jeho vlastná redemption archa. Nič prevratného sa síce nekoná, no ak ste schopní tento fakt prehliadnuť užijete si napínavý rodinný animák, ktorý starých veteránov dokáže obmäkčiť nejedným výborne naservírovaným fan-servisom. I keď to nerád priznávam, no snímka, ktorej som tento rok veľa pozornosti nevenoval, ma potešila viac, ako nejeden očakávaný titul, ktorý zväčša skončil strašným sklamaním. Z mojej strany srdečne odporúčam (o to viac ak máte v blízkosti kino, ktoré premieta filmy aj pod holým nebom).

plakát

Iron Maiden - The Number of the Beast (1982) (hudební videoklip)

The Number of the Beast je, čo sa týka hudby, dnes už nestarnúcou klasikou, ktorá mi, ale často príde neskutočne nadhodnotená. Ak, sa, ale pozriem čisto na videoklip, nie je to žiadna sláva. Pieseň ako taká, je veľmi chytľavá a zvučná, i navzdory svojmu kontroverznému textu, no videoklip moc dobrý nie je. Je síce úplne totožný s inými videoklipmi Iron Maiden z tejto doby, no tu, zostrihaný koncert (na ktorom vyzerajú dosť smiešne) spojený s náhodnými útržkami iného materiálu (v tomto prípade filmov) takpovediac nefunguje. Fanúšikovia Iron Maiden sa vždy delili na dva veľké tábory. Na nových fanúšikov, ktorý zastávajú moderné hodnoty skupiny a die-hard fans, ktorým chýbajú staré časy. Mne vždycky bolo sympatickejšie novodobé vystupovanie.

plakát

Sword Art Online: Extra Edition (2013)

O sklamaní sa hovoriť nedá, no o ováciách taktiež nie. Film som si pozrel s Carneym a dostal som presne to, čo som čakal. Rekapitulačný film prvej sezóny doplnený o nepotrebný fan-service. Prvú sériu sa nebojím označiť nálepkou "nepozerateľný odpad", preto som rád za to, že sa tvorcovia rozhodli zrekapitulovať len to najdôležitejšie bez zbytočných kecov. Človek sa potom ani nezačne nudiť. Ak by som to, ale mal zhrnúť, jedná sa skôr o priemerný počin, ktorý by som odporučil zhliadnuť miesto prvej série a rovno, by som skočil na tú druhú. Ako by povedal CarnTheNunya: „Ak prečkáš peklo, dosiahneš vytúženého raju.“ Samozrejme by to, ale nemalo byť výhradné pravidlo pri každom projekte. Resp. pri žiadnom.

plakát

Iron Maiden - 2 Minutes to Midnight (1984) (hudební videoklip)

Čo sa týka hudby nie je tu o čom diskutovať, Iron Maiden sú klasickou heavy metalu a ich rockovo znejúce podanie zo starej školy si aj v dnešnej dobe dokáže prilákať publikum. S klipom je to už ťažšie. Kombinuje staroveké egyptské prvky z albumu Powerslave a koncertných záznamov samotnej skupiny. Nejedná sa o najlepší videoklip tejto skupiny, no na svoju dobu a ako doprovod pesničky je úplne dostačujúci. Osobne si, ale myslím, že čo sa týka videoklipov, začali mať nejakú väčšiu výpovednú hodnotu až novšie kúsky po začatí nového milénia.

Uteč (2017)

Väčšina hororov sú sračky. Za toto tvrdenie som schopný dať aj ruku do ohňa. 90% celého žánru sú len trápne pokračovania, rip-offy, spin-offy, béčkové srajdy a chabé pokusy sa zviesť na filmových trendoch, ktoré svoje kúzlo stratili už pri prvom pokuse o inscenáciu. A v záplave všetkého toho odpadu sa (Get) Out of nowhere vyrojil nízkorozpočtový počin režiséra menom Jordan Peele, ktorý rúca všetky zaužívané aspekty tradičného hororu a stanovuje si vlastné pravidlá. Uteč je atypický projekt, ktorý sa vám celý film snaží navodiť falošnú ideu nevinnosti a pomaly vás nahlodáva informáciami, ktoré vo vás účinne vzbudia pocit, že i keď sa všetko zdá na 100% v poriadku, niečo tu, sakramentsky, nehrá. Za veľké plus považujem aj úplnú absenciu trápnych jumpscarov (zopár normálnejších sa tu, ale predsa len nájde). Vo výsledku nemám filmu skoro, čo vytknúť. Je úžasne natočený, herci hrajú extrémne prirodzene, produkcia vyzerá na svoj extrémne nízky rozpočet fenomenálne a koniec dokáže uspokojiť. Jedinou väčšou vadou na kráse je zvoľnené tempo, ktoré vo finále naberá neskutočnú rýchlosť, aby za pár minút dokázali tvorcovia všetko to, čo celý film budovali, samoúčelným spôsobom uzavrieť. I tak musím snímku Get Out odporučiť i tým, ktorí horory vyslovene nenávidia. Srdečne odporúč...počkať...čo to tu píšem? HEJ! TY! ČO TO ČÍTAŠ!? UTEČ! UTEČ!!