Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Rodinný
  • Akční

Recenze (1 376)

V/H/S/99 (2022)

Keďže predchádzajúci prídavok bol neskutočný úspech, bolo len otázkou času, kedy nám tvorcovia naservírujú ďalšie pokračovanie. Nikdy by som, ale nečakal, že to stihnú splácať za jediný rok. Bohužiaľ, sa to čiastočne odrazilo aj na výslednej kvalite. Síce sa nejedná o tak hrozný počin ako v prípade V/H/S: Viral (to by som klamal), no môžem s čistým svedomím povedať, že som bol z výslednej práce značne sklamaný. Po vizuálnej stránke sa na jednotlivé segmenty krásne pozeralo, no prišlo mi, že sa skončili skôr, než vám stihli niečo užitočné vôbec povedať, a keď už k niečomu došlo, dočkali ste sa tak maximálne "anti-climatic" konca. I tak som si niektoré poviedky doslova užil. Za zmienku určite stoja zmieniť aspoň 3. Prvým z nich je Suicide Bid, ktorý láme všetky zabehnuté klišé, ktoré so sebou chtiac-nechtiac priniesol Edgar Allan Poe po napísaní Predčasného pohrebu. Druhým je Ozzy's Dungeon, ktorý vás zaujme perfektnou štylizáciou a sarkastickým humorom, no za to, vás dokáže svojim chaotickým tempom neskutočne rýchlo zmiasť. A poslednou čestnou zmienkou je To Hell and Back, ktorý ako už názov napovedá, vás zoberie do samotného pekla. Vizuálne aj výpravou sa jedná o najlepší segment zo všetkých príbehov, ktorému do kariet hrá aj skvelá kombinácia s kozmickým hororom a narrative ako z pera majstra strachu z neznáma H. P. Lovecrafta. Bohužiaľ, celé to ničí značne neuspokojivý koniec. Ak by som mal svoje pocity zhrnúť, tak napíšem, že síce V/H/S/99 nie je presne to, čo som chcel, alebo aspoň čakal, no i tak som sa pri pozeraní celkom bavil. Odporučil by som to? To už je na vaše uváženie. Objektívne je to tak na 3/5 podobne ako prvý diel, no tu štvrtú hviezdu tam pridávam hlavne za to, že sa na to pozerá lepšie ako na jednotku a dvojku dokopy.

V/H/S/94 (2021)

Po nekonzistentnej várke predošlých segmentov, ktoré u mňa pohoreli na celej čiare, som mal menšie obavy, ako sa už štvrtý diel v poradí vysporiada s problémami svojho predchodcu. Predsa len sa toho za tých 7 rokov pauzy veľa zmenilo. A musím podotknúť, že V/H/S/94 je hrdým nástupcom hororovej antológie, ktorý svojim rovesníkom nerobí vôbec hanbu. Dokonca, by som sa bol schopný hádať aj o tom, že sa jedná o najlepší diel v celej sérii. Oproti takej dvojke, alebo jednotke som si naplno užil všetky poviedky (i keď posledný príbeh bol celkom pofidérny). Zo všetkých môžem vymenovať najmä príbehy ako The Subject, ktorý svojou tarantinovskou akciou značne odľahčil úzkosť celého projektu, ďalej The Empty Wake, ktorý stavil všetko hlavne na atmosféru, strohé prostredie a tmu, ale aj Storm Drain, ktorý sa vydal cestou desivo realistickej reportáže. Skrátka, či ste si užili prvý film, alebo jeho mladšieho brata, môžem vám V/H/S/94 srdečne odporučiť. Dostanete to, na čo ste dobre zvyknutí, no s vyšším rozpočtom a prijateľnejším vizuálom. A pre tých, ktorých znechutil Viral, skúste tomu dať druhú šancu. Možno budete milo prekvapení.

plakát

The Backrooms: Subject (2022)

To, že Petr "Peťan" Esterka nie je len typický český YouTuber, ale aj amatérsky tvorca s úžasnou predstavivosťou som vedel už dávno, no tohtoročný Halloweensky špeciál prekonal všetky predchádzajúce projekty. Jedná sa o krátkometrážny film na motívy slávnej internetovej creepypasty o liminálnom, tajomnom priestore, rozdelenom na jednotlivé úrovne, kde neplatia žiadne zákony prírody či logiky. I navzdory tomu, že sa jedná o viditeľnú inšpiráciu známej verzie z kanálu Kane Pixels, dokázal Peťan do svojho projektu vzniesť svoju vlastnú esenciu, ktorá z projektu nie len srší, no priam ho povyšuje na úplne novú úroveň. I s nulovým rozpočtom a väčším zameraním sa na reálne zábery dokázal priniesť podívanú na svetovej úrovni. "Mockumentárne" filmy tento chlap skrátka vie. Srdečne odporúčam. Film sa dá zhliadnuť tu: https://youtu.be/_iLtMb2RADQ

V/H/S: Viral (2014)

V/H/S: Viral som si úmyselne pozrel až ako posledný v poradí. Síce mi nebolo jasné, prečo to má tak nízke hodnotenie, ale rozhodne ma to odradilo. A po dopozeraní musím uznať, že to bola riadna katastrofa. Nebudem vám klamať. Ani predchádzajúce V/H/S-ky nie sú žiadne terno, no majú svoje silné stránky aj zaujímavo podaný námet, čo ich kvalitu značne posilňuje. Čo sa, ale stalo pri točení Viral mi ostane navždy tajomstvom. Ak zhrniem všetky najväčšie problémy, ktoré snímka má, tak sa dokážem uskromniť hlavne s tromi nasledujúcimi bodmi: 1. I navzdory vizuálu predošlých projektov vyzerá tretí diel ako nepodarené, amatérske, homemade péčko. 2. Segment, ktorý má všetky poviedky spájať dohromady robí všetko preto, aby sa tejto povinnosti zbavil a miesto toho vám naservíruje akčný sajrajt hodný Michaela Baya. 3. Samotné príbehy nie sú vo výsledku nič iné, len nezmyselné táraniny. Ak pominiem spájaciu pasáž, tak vám Viral ponúkne tri hororové segmenty, pričom dokonca jeden nie je ani horor. Ani jeden z nich nedosahuje kvalít toho, čo už séria ponúkla v minulosti. Nie kvôli tomu, že by boli slabé, no z dôvodu, že sú všetky totálne sprznené do gigantických rozmerov. Je jedno či to spôsobili digitálne efekty, nerealisticky zakomponovaná kamera, debilný scenár, hrozní herci, alebo mimozemské falusy. Všetko to vo výsledku tvorí obraz, ktorý (ak čítate tento komentár) ste mali, alebo sa chystáte mať tu česť vidieť. Aby som to teda zhrnul. V/H/S: Viral je skutočne tak príšerný ako vám prezentuje ČSFD. Pre tentokrát sa radšej zdržím vyzdvihnutiu zaujímavých segmentov. Ak chcete u niečoho poriadne vypnúť, asi by som vám odporučil všetky predchádzajúce i nasledujúce filmy. Je to už za hranicou toho, že je to tak zlé, až to už ani nie je vtipné. Toto sa neoplatí zhliadnuť ani nafajčený. Srdečne neodporúčam.

V/H/S/2 (2013)

Druhý V/H/S úspešne obhájil svoju existenciu. Vo všetkom je väčší, lepší, absurdnejší, skrátka, vyspelejšie dvojča svojho priemerného súrodenca. Tým, že sa jedná o poviedkový formát kvalita neustále skáče hore-dole. I keď sa už nejaké poviedky nepodarili, vždy ich forma vytiahla hore. Pre mňa sa absolútnymi favoritmi stali Safe Haven svojou neustálou akciou a Slumber Party Alien Abduction svojim zaujímavým umiestneným kamery (i keď koniec trocha zamrzel). A Ride in the Park svojou odľahčenou atmosférou, taktiež celkom potešil. Osobne, by som, ale viac uvítal zbavenia sa úvodnej zápletky o nájdení daných pások. Je nemastná-neslaná, príbeh to aj tak vedie, len priamočiaro za jedným cieľom a vlastne to ani nie je zaujímavé na pozeranie. Podobne ako jeho predchodca sa jedná o značne rozporuplné dielo. Presne ako každá antológia. Ak sa vám, ale minulý diel pozdával, druhý chod vás istotne nesklame. Za mňa osobne úplná spokojnosť.

plakát

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Pickmanův model (2022) (epizoda)

Síce nemôžem porovnávať s inými počinmi Kabinetu kuriozít Guilerma Del Tora, keďže som zatiaľ nič iného z plejády príbehov nezhliadol, no už teraz musím uznať, že Pickamov model je jedna z najlepšie interpretovaných poviedok, z pera majstra vesmírneho hororu, H.P. Lovecrafta. Klasického strašenia tu moc nenájdete. Miesto toho je príbeh pomalší a spolieha skôr na budovanie atmosféry a postáv. Tým, že pôvodný príbeh bol napísaný celkom stroho, bolo do narrativu pričlenených mnoho odbočiek, alebo aj samotná dohra, keďže Lovecraft mal vo zvyku svoje príbehy utnúť v moment, kedy ste sa dozvedeli pravdu. Vo výsledku som s projektom spokojný. Hrôza pôvodného príbehu bola jasne zachovaná, nejedná sa len o bezduché prevedenie do filmovej podoby. Ako bonus si Lovecraftiani môžu pripočítať aj samotný fan-servise. Ak niekedy v budúcnosti Del Toro opäť siahne po Horách Šialenstva či Call of Cthulhu, nebudem sa vôbec priečiť.

Road of Naruto (2022)

Po tomto si neželám nič iné, len kompletný remaster celého Naruta s vynechaním fillerov.

plakát

Vlkodlak: Noční lovec (2022) (TV film)

Marvel vo svojej štvrtej fáze plodí kdejaký sranec, čo im zíde na um. Tento výrok si som schopný obhájiť práve Halloweenskym špeciálom Werewolf by Night. Keď vám (v podstate) neskúsený skladateľ dokáže ako režisér natočiť vizuálne podmanivý, autorsky slobodný, praktickými efektami narvaný, krátkometrážny film, plný krvi, brutality a obstojných jumpscarov s lepšou odozvou od komunity ako počiny majstrov typu Waititi či Sam Raimi, viete, že robíte niečo sakramentsky zle. Snímka vám síce moc príbehu neponúkne, no ak vám nevadia značne artovejšie filmy, určite vás poteší rázna pocta klasickým hororom zo zlatej éry Hollywoodu. Takto nejak si predstavujem budúcnosť MCU. Standalone, konzistentné filmy pre dospelejšie publikum, kde autorom nekecá do remesla antisemitský myšiak. Ak si, ale Disney, aj po ohlase na toto dielo, stále tvrdohlavo pôjde len za prachmi, aj posledná iskra nádeje im zhasne ako neón. Pravdepodobne, jediný projekt zo štvrtej fázy MCU, ktorý môžem srdečne odporučiť.

plakát

Chainsaw Man - Inu to Chainsaw (2022) (epizoda)

Od pilotnej epizódy slávneho Chainsaw Mana som ak relatívny fanúšik mangy čakal hocičo. No to, že tvorcovia nastavia latku tak vysoko, len obyčajným úvodom, by mi ani vo sne nenapadlo.