Banksy: Exit Through the Gift Shop (2010)

Tak tenhle film mi nasadil brouka do hlavy jako už dlouho žádný jiný. Banksy v nějakém rozhovoru tvrdí, že vše, co je ve filmu, je 100% pravda a Thierry dodnes skutečně vystavuje. Nemusí nám ale říkat vše. Na meta úrovni to může být úplně jinak. A co vlastně znamená název filmu? Banksy musí své projekty nějak financovat. Není to náhodou tak, že Thierry je podnikatelský exit, skrz něhož prodává vymytým mozkům díla suvenýrové kvality?

Amazing Race: O milion kolem světa (2001) (pořad)

Zábavné, napínavé i poučné. Náročné výkony musejí předvádět nejen soutěžící, ale i produkce. Obdivuji, jak se to celé daří zorganizovat, jak fungují kameramané (vypadá, že jich musí být dvakrát tolik než soutěžích) i střih. S2 - nejzajímavější byl konfliktní pár Tarra a Will S3 - aliance většiny vůči atraktivním dvojčatům, nejlepší hláška "Tak to jste na špatném kontinentu.". Zach by si zasloužil ještě cenu na neskutečnou trpělivost

Misfits: Zmetci (2009) (seriál)

Originální, ale značně nevyrovnané. Jakoby každý díl natočil jiný režisér bez nadhledu nad celým seriálem.

Občanský průkaz (2010)

Je to takové "Retro Speciál" s herci, ale bavil jsem se! Zvláštní ocenění si určitě zaslouží výprava (kdo si proboha schovával pytlíky od mlíka ? :-) )

500 dní se Summer (2009)

Na začátku mě zlákala slova komentátora "Tento příběh není love story" a čekal jsem nějaký větší konflikt, větší drama. A přitom je to jen popis jednoho běžného rozchodu, sice z pohledu chlapa z těžko pochopitelných důvodů, ale takových na světě proběhnou během dne tisíce.

Prokletý ostrov (2010)

V podstatě béčkový thriller, který nasbíral body jen díky jménu Scorcese. V průběhu celého filmu bylo tolik rušivých momentů, které mi dokázaly rozhodit celkovou atmosféru. Za všechny scéna, která se mi vybaví při pohledu na výše zobrazený plakát, kdy se Teddy setkává s pacientem George Noycem. Kdo je sakra George Noyce? To jsem si opravdu nestihl zapamatovat (až při přetočení zpět jsem zjistil, že jeho jméno se mihne jen krátce při rozhovoru s partnerem Chuckem). A co to jsou sakra za super zápalky, které hoří tak dlouho? A tak dále. Snad jen ten začátek nemá chybu.

Finanční krize (2010)

Zajímavý pohled do světa finančních derivátů. kde už ani lidé, kteří stojí u jejich zrodu netuší, jaké to může mít následky. Anebo tuší a je jim to v rámci své chamtivosti jedno. "A pak v roce 2007, Goldman zašli ještě dál. Začali prodávat CDO tak specificky nastavené, že čím víc peněz zákazníci ztratili, tím víc peněz Goldman vydělali." - to hovoří za vše. Však my vždycky vymyslíme něco, na čem vyděláme.

Láska nebeská (2003)

Tak na tento film shlédl na základě příznivého hodnocení na csfd a přišlo zatím největší zklamání, největší nesouhlas s takto vysoko hodnoceným filmem. Co to mělo být? Základní myšlenka (co se skrývá za spoustou objetí v letištní hale) by mohla být dobrá, ale provedení naprosto nezvládnuté. U některých příběhů jsem opravdu kroutil nechápavě kroutil hlavou, jestli to myslí vážně (naivní borec, který odjel do Ameriky za babami, premiér, který to nandá americkému prezidentovi - opravdu americký sen, portugalská scéna v hospodě apod.). Žádné dojetí se nedostavilo, zasmál jsem se jen jednou, má milující manželka usnula zhruba v polovině a já jsem poslední čtvrtinu zvládl jen s rychlopřevíjením. Existují desítky lepších romantických komedií - s Hugh Grantem třeba o rok starší Jak na věc. Vánoční atmosféra lidi dokáže neskutečně zblbnout!

Revizoři (2003)

Alegorický "příběh" člověka (revizora), který se skrývá před realitou a bojuje se svou noční můrou (muž v kápi - ať je to cokoli) - nakonec však cestu ven najde. Underground (doslova i v přeneseném slova smyslu) se spoustou bizarních postaviček, z nichž každá má své vlastní problémy. Výborná atmosféra, díky které jsem ani na vteřinu neodtrhl oči od obrazovky.