Kong: Ostrov lebek (2017)

Záčátek vypadal i docela slibně, ikdyž jsem už předem věděl co mohu očekávat. Ale doufal jsem, že nastane nějaký přelomový zlom, kterou jinak tuctvovou podívanou hodí do nebeských výšin. No a nic se nestane. Typicky "béčkově" se odebírá tím jediným klišovitým směrem. Některá monstra ale byla fajn, například ten bambusový pavouk. Avšak samotný King Kong dnes fakt už nikoho neohromí, takže ve filmu docela nudí. A jeho finální bitka taktéž. Škoda dobrých herců :(

Pobertové (1969)

Film jsem viděl teprvé nyní a musím napsat, že mě i přes veškterý zub času, který ho notně ohlodal, velmi bavil. Tři pevné pilíře tvoří herec Steve Mc.Queen, příběh a hudba tehdy začínajícího skladatele Johna Williamse. Je to vlastně taková menší komedie, která Vás upřímně rozsesměje.Potom je to takový menší western – je zde šerif, koně a jedna střelba :) a také menši road movie. Přesně si tahle představuji nedělní televizní podívanou na líné letní odpoledne. A nějak si začínám uvědomovat, že mě začínají tyhle staré filmy bavit.

Záhada hlavolamu (1993)

Musel jsem na něj asi po 15 letech znova podívat, abych ho mohl hodnotit. Když jsem byl ještě malý kluk, tak tenkrát se mi moc tato verze Foglarovky líbila.Ještě více než původní černobílý seriál. A ten jsem si také připomněl. No a výsledek? Film má velmi hutnou pravou foglarovskou atmosféru narozdíl od seriálu. A také velmi výbornou sugestivní mrazivou hudbu, která snímku velmi pomáhá. A stále "to tam je" jako před 25 lety, když jsem ho viděl poprvé. Ano, herci jsou trochu mimo.. ale i tak. Souhlasím s nározem, že komu se tento film absolutně nelíbil, tak nikdy asi nečetl Rychlé Śípy. Přesně takové vyobrazení Stínadel si představuji při čtení foglarovek. Škoda, že se snímek nesetkal s úspěchem :(

Nemocnice na kraji města (1977) (seriál)

Jestli za komunistů bylo něco opravdu dobré, tak filmografie. A mezi seriály patří tento mezi TOP seriály vůbec. Od té doby jsme žádný z nemocničního prostředí již tak kvalitně nenatočili. Veškeré Ordinace v růžové zahradě se mohou opravdu zahrabat. Všech dvacet původních dílů je tak dobře napsáno a natočeno, že je to až nevídané. Naprosto exceletně vybraní herci do svých rolí - především Chudík alias primář Sova, Kopecý jako doktor Štrosmajer (ten do toho seriálu vnesl opravdu hereckou duši, kterou veškeré naše současné seriály bohužel postrádájí) nebo Vinklář jako nenáviděný doktor Cvach - to byli defacto jejich životní role. Každý dialog je precizně formulován. Každá postava je charakterově zajímavá a některé procházejí vývojem, třeba zdravotní sestra Huňková v podání baječné Ivy Janžurové. Úvodní geniální znělka skvěle evokuje atmosféru seriálu a již je s ním neodmyslitelně spjata. A jen malé výhrady bych samozřejmě měl :) Docela mě vytáčela Ina s tím svým neustálým nicneříkajícím výrazem a doktor Řehoř s tím svým poslechem elpíček :) Jinak dokonalost sama. Náš seriálový klenot!

Zlaté oko (1995)

Souhlasím s názorem, že je to nejlepší bondovka s Brosnanem. Tenkrát jsme to úplně žrali. Hlavně po unylých filmech s Daltonem, který málem zabil bondovskou sérii. Brosnan je sympaťák každým coulem, který se prostě na Bonda hodí. Fim má všechno co má mít. Ani po tak již dlouhé době neztrací nic ze svého kouzla a projíždka tankem po Moskvě je prostě užasná :)

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Typické druhé pokračování. Více akce, více vizuálních efektů, více lokací (našince určitě potěší Praha a utajený Liberec (-: Přes veškeré mé sympatie k Marvelu, tak tohle je podle mě jeden z jeho slabších filmů. Líbila se mi více jednička o pavoučím muži, která byla tak akorát. Nový zaporák není špatný, navíc se sympatickou tváří Jake Gyllenhaala. Ovšem na Davida Keatona v prvním dílu coby zloducha nemá. Keaton se chtěl jen postarat o svou rodinu a člověk s ním prostě soucítí. Zde máme opět jednoho, co mu Tony Stark moc ublížil a tak se chce zle vytáhout proti lidem. Ale to už zde jednou bylo, že? Nic originálního. Vtípy mi přišli dosti laciné. Někdy se teda vtip v plné parádě povedl, ale bylo jich sakra málo. Podtitulková první scéna docela zajímavě ukončila film a jsem i zvědavý, jestli tvůrci toho nějak využijí. Celé mi to přišlo nekonzistentní. Milostná nitka byla jaksi kýčovitá a tudiž předvídatelná. Ovšem abych to zde jen nehanil a odůvodnil ty mé tři hvězdy. Tom Holland má na to být Spiderman a Peterem Parkerem, něco jak kdysi Tobey Maquire téměř před dvaceti lety. A skladatel Michael Giacchino dokáže zapůsobit s jeho hudebním motivem (jako opět Elfman před dvaceti lety).

Prokletý klaun (2014)

Ano.. zde jsem nalezl pravý důvod proč nechci mít děti. Jednou bych je mohl sežrat a kdo by o to stál, že? Že současní tvůrci vůbec nemumí točit horory, to víme, Maxilmálně se zmůžou na efektní lekačky se zlověstně gradující hudbou alá např. skladatel Beltrami. Tento horůrek je tak trochu vyjímka - měl veliký potenciál. Stačilo jen lepšího režiséra a lepšího scénaristu a měli bychom jeden dobrý novodobý horor. Bohužel potenciál byl využit tak do poloviny, Světlá místa tu ovšem jsou, to zde právě děla onu vyjímku - syrovost a požírání dětí (kde jinde by jste papání milovaných ratolestí hledali?). Finální podoba démonického klauna také není špatná a nahání hrůzu. Tento snímek rozhodně stojí za jedno zhlédnutí.

Captain Marvel (2019)

Další střípek do světa Marvelu. Tentokrát o ženském "Supermanovi". Podle mě by krásně vyřídila Thanose raz dva, ale to sem nepatří. Film je ohraničen základními prvky typické Marvelovského vyprávění (které už docela velmi nudí) Něco jak Doctor Strange či Kapitán Amerika. Naštěstí vybrali velmi schopnou a pohlednou herečku, která má charismatu na rozdávání a utáhne celý film. Navíc dalším silným pilířem je Fury, kterého opět ztvárnil vynikající Samuel Jackson. A člověk se jen diví, jak krásně dokážeme počítačově omlazovat aniž by to bylo znát. Fakt palec nahoru. No, kritika to docela strhala, ale já jsem byl spokojený :) Takže buďte v klidu :))) A podtitulková scéna krásně zapadá do celého řetězce tohoto dechberoucího universa.

Muži v černém: Globální hrozba (2019)

Vůbec jsem na to do kina nechtěl jít, to byl kamarádův nápad :))) Tento film jasně potrvdil, že Muži v černém dělali hlavně Will Smith a Tommy Lee Jones. A to že se mi druhý díl vůbec nelíbil, tak po tomto se mi bude líbit. Není to samozřejmě, tak zlé. Máme zde opět obludně rozmanité emzáky a ultra moderní pálící zbraně. A pár vtipných momentů. Je zde stále tatáž agentura MIB pod velením Emmy Thompson. Tessa Thompson je dobrá ženská agentka, její nástup do agentury byl zajímavý. Chris Hernsworth je zde pouze jako lákadlo pro ženké. A vhozen zcela do komické polohy. Liam Neeson neměl tolik prostoru, což je škoda :( Jen kdo se držel MIB standartu je hudební skladatel Danny Elfman. Jinak je to celé po režijní stránce dosti lacině natočeno a bez špetky tvurčího osobního rázu.

X-Men: První třída (2011)

Byl to jak blesk z čistého nebe. Singerovi X-meni mě upřímně moc nebavili, a tento "restart" přišel v pravý včas. Skvělý casting a nový talentovaný režisér zajistil velmi dobrou podívanou.Že nový X-meni mají prvky něčeho nového, dokazuje scéna ve Švýcarsku v hospodě s podbarvující hudbou alá Morricone, Prostě jsem byl velmi překvapen a doufal jsem, že následující díly se ponesou v totožném duchu, ale to se bohužel nestalo. Alespoň tento X-men je pro mě neodolatelně koukatelný.