Fakjů pane učiteli 2 (2015)

Další povedený díl "zlé" komedie, příjemné překvapení! Ze začátku jsem byl otrávený pedantskou účou, kterou si Zeki z vrtochu scénáristů vybral za partnerku, ale scénárista naštěstí věděl, co by jeho divákům kazilo nekorektní zábavu.

Highlander (1986)

Šíleně natočený béčkový námět s rozpočtem áčka,  do kterého se z nějakého důvodu podařilo natáhnout do menší významné role Seana Conneryho. Tenhle film ale v poslední třetině krade z rukou herecky nemožného Lamberta Clancy Brown s jeho spanilou nihilistickou jízdou v čele. Osmdesátky dokázaly být slušně dementní a tenhle film exceluje intenzitou orgasmického sténání vítězných šermířů nebo zbytečného vřeštění žen v blízkosti zla. Jednu hvězdičku za to zvrácené meta pobavení z bizáru.

Fakjů pane učiteli (2013)

Pohodová přiznaně dementní komedie, která dobře odsýpá, má hodně hlášek i úletových scén typu "subverzivní" moderní update Romea a Julie ve vizuálu Daft Punk. Viděno naštěstí v originále s anglickými titulky, takže mi unikla většina vtipů se špatnou gramatikou, ale nezkazil mi to děsivý český dabing.

Querelle (1982)

Fassbinderova adaptace Genetova románu je pojata jako těžký art, divadelní hra v barevných kulisách s (zřejmě úmyslně) monotónně odříkanými dialogy a správně mačo představiteli - ostatně gay provokatér režíruje dílo gaye provokatéra. Ze začátku je zábava to sledovat, protože meta humor brakové stylizace a umíněnost postav tvrdit, že v žádném případě nejsou gay a různě to obhajovat nebo filozofovat o tom, ve kterém momentě jste opravdový gay, případně házením homofobních urážek jako důkazem vaší mužnosti a heterosexuality může připomínat některé pokrytecké osoby, se kterými jste se v politice, soukromém životě nebo třeba v komentářích na ČSFD setkali ;). Říkat, že byl film ve své době zřejmě odvážný, je vzhledem k datu vydání novely trapné, nicméně provokuje i dnešní diváky. Tempo je i přes hrátky s identitou ale pomalé, negraduje, film působí ke konci nedopilovaně a závěr je velmi umělecký, škoda nevyužité příležitosti.

Had (2021) (seriál)

Sázka na exotické prostředí a neokoukané mezinárodní herce se vyplatila, ale skoky vyprávění do různých časových období se moc nepovedlo a scénář je místy hloupý (většinou ve scénách s diplomatem detektivem). Přes nějaké typické neduhy netflixovských seriálů se tentokrát tolik neředí, ale ke konci už jsem se těšil na finále, protože už scény s démonickým manipulantem nefungovaly jako na začátku. Se zmíněnými výhradami se jedná o povedený seriál o vrahovi.

Holy Motors (2012)

Art ideální pro vybalancování mozku po sledování několika hloupých filmů za sebou.

Superman II: Verze Richarda Donnera (2006)

Donnerův cut vypráví skoro ten samý příběh jinými způsoby a je zajímavé porovnat ho s původní verzí pro čistě cinefilské potěšení. Kromě snesitelné délky proti jedničce platí ty samé výtky jako u jedničky (extended cutu) - kromě stylové výpravy to strašně zestárlo, postavy se chovají jako s nízkým IQ (novinkou je trouba Kal-El Lois a jeho hloupý nápad, jak vyřešit randění s Lois, která tady oproti jedničce výrazně zlepšila svou dedukci a občas působí i chytře).

Superman (1978)

(verze Extended Cut) Po letech už značně pomalý film bez napětí, kde hlavní pobavení spočívá v porovnávání s dnešními komiksovými adaptacemi. Po stránce efektů dopadl líp - úchvatný design Kryptonu, katastrofické scény a hrátky s modely po letech pořád okouzlí kvůli dosaženému výsledku i pozorné oči narozdíl od anonymního digibordelu současnosti. Stále fungují i občasné vtípky ("Do you.... eat?"). Bohužel stopáž je hodně dlouhá, feministky kritizující role napsané pro ženy ze Supermana skoro jistě zešílí (ze tří žen je jedna žena oddaná matka a zbylé dvě neprokazují moc inteligence, jen jsou zrovna zamilované do nějakého muže, jak to situace vyžaduje a novinářka Lois Laneová neumí napsat článek bez konzultace pravopisu s fotografem, neumí řídit a vůbec přitahuje naprostá neštěstí). Fyzika je pro mě velmi nepřátelský předmět, ale věřím, že i fyzik by nepochopil, jak se pomocí změny směru rotace planety cestuje v čase. Nebyl to úplně vhodný film pro uctění památky Richarda Donnera a chtěl bych ty tři hodiny vrátit zpět. :)

Kominského metoda - Série 3 (2021) (série)

Třetí série po bombastické druhé působí, že je tu navíc a že na ní měli autoři i míň času, protože je po odstranění krále sarkasmu - nejdůležitější (a nejzábavnější) postavy strašlivě vlažná i přes menší počet epizod. Potěší Kathleen Turner, třebaže účel postavy není primárně víc humoru a udělat nového parťáka Douglasovi a CGI parodie na remake Hemingwaye mě upřímně rozesmála, ale fakt to bylo málo.

Uprchlík (1993)

Po skoro 30 letech mě repríza už skoro zapomenutého příběhu potěšila požitek z inteligentně napsaného thrilleru. Útěk se postupně mění ve dvě pátrací detektivní linie, kdy obě strany - Ford i tým Tommy Lee Jonese se chovají jako stratégové (i přes pár úletů Forda typu chci zmizet v ukradené sanitce/zavzpomínám si na řemeslo v nevhodném momentě). Sám Tommy Lee Jones je tady jako bystrý, stále zarputile soustředěný vyšetřovatel zajímavější postava než Ford, herecky to vytěžil na max a když jsem zjistil, že za roli dostal Oscara, můžu říct jen uspokojivě - jo. Po velkolepé scéně zdemolovaného vlaku a autobusu je skoro úsměvné vidět, kolik životního prostředí, peněz a starostí ušetřil megalomanským režisérům příchod počítačových efektů, nestýská se vám ale občas po pořádné nesmyslné destrukci drahých věcí pro okouzlení diváka? :)