Všiváci (2014)

Po stránce děje a postav neuvěřitelná halucinace, tak jak to v Čechách máme rádi, obsazená dobrými herci hrajícími poctivě a bez pochyb naprosto bizarní postavy. V logice filmu bych byl schopen uvěřit, že se pár scén točilo někde ve vojenském táboře v Afgánistánu, asi aby nespolehlivý Vetchý nadchl některé mladé lidi k tomu naverbovat se do armády. Poprvé souhlasím s definicí "životní role Jiřího Mádla", protože už jen to, jak je role jeho významu obsazena a pečlivě zahrána, naprosto vystihuje bizár existence takového filmu.

These Final Hours (2013)

Strašně nenápaditej úmor. Apokalyptické filmy jsou vděčný žánr a už jsme jich taky hodně viděli, povedených nebo trapných. Tento film nepřináší žádný zásadní příspěvek na téma jak strávit poslední hodiny života ani nevede intelektuální diskuzi o smyslu života a smrti (i když by to nějaká nebohá amatérská duše o něm byla schopna říct). Hlavní hrdina James si představuje jako charakterní konec opít se/nadrogovat na párty, aby si nevšiml, že na konci světa hoří. Tento plán mu naruší asi čtyřikrát racionálnější holčička, kterou je třeba odvézt a fakt, že na cílové párty najde ještě dementnější lidi než je sám. Jediné filozofické poslání filmu, které jsem vydedukoval, je těžký úděl Jamese vybrat si, s kým chce bolestivě střízlivý uhořet, až mu dojde, že se má polepšit, což je na ucouraný spád filmu velmi velmi málo. Film je strašná nuda, všechno je předvídatelné. Jeho představitel zná dvě herecké polohy - první je emoce, kdy pár vteřin retardovaně zírá s pootevřenou pusou a druhá je ehm, vyšší emoce jeho postavy, kde hledá láhev alkoholu/pije po hltech whisky, protože ten herec asi vyšší emoce než pootevřená pusa nezmákne. Bizár začíná. James za všech okolností jezdí s upraveným účesem a v mega vedru s dlouhýma kalhotama a s jeho pitným režimem a obsahem alkoholu v krvi by sotva zvládl cestovat 12 hodin po Austrálii. Během cesty s holčičkou jedou okolo mrtvých anebo znásilněných lidí, na party jsou svědkem úspěšné ruské rulety a seznámil se s ní těsně před pedofilním znásilněním ve trojce, ale stejně jí brání vidět mrtvoly jejích příbuzných, aby jí to náhodou nezkazilo zbylých 7 hodin dětství. Pokud by celá Země byla plná takových lidí jako je James a jeho známí na párty, byla by apokalypsa nutná jako čistka nejotravnějších bytostí ve vesmíru. Kromě holky je ve filmu ještě jedna normální postava - hrdinova matka, která chce do apokalypsy zkusit stihnout složit puzzle. To je fakt málo. Příště prosím, aby filmy netočili diskofilové, kteří si asi neumí představit lepší způsoby trávení posledních hodin existence.

Železný Schwarzenegger (1977)

Překvapivě zábavný snímek o kulturistické subkultuře v 70. letech, kterému se daří prezentovat kulturistiku a její soutěžní svět důstojně. Přijde mi, že v té době kulturisti v soutěžní formě vypadali líp než dnešní šampioni a vůbec ne tak brutálně odvodnění a vyrýsovaní. Legrační je na dokumentu viditelná snaha nasměřovat aktéry do rolí rivalů a Arnolda do role zákeřného padoucha (což ho očividně bavilo), ale uměle vytvořené vyprávění dojem z filmu příliš nekazí (doporučuju se mrknout na dokument o vzniku Pumping Iron pro dodatečné pobavení).

Vetřelec ³ (1992)

Vetřelec 3 je citelně slabší než předchozí díly. Režijní ruka debutujícího a posléze rezignujícího Finchera se na něm zas tak zvlášť neprojevuje. Když si odmyslíte charizmatickou Weaverovou, doktora a vetřelce, zbyde vám obyč vyvražďovací béčko bez sympatických postav se závěrem sice sympaticky symbolickým, ale čerstvě obšlehlým z tehdy ještě žhavého kinohitu Terminátora 2. Samostatná epizoda je mizerný soundtrack, který se k filmu vůbec nehodí a dělá z některých scén nechtěnou parodii. Alternativní sestřih nepřináší nějakou významnou kvalitu navíc oproti kinoverzi a drobná změna závěru je o něco nepovedenější.

Oldboy (2013)

Zajímavě rozehraný děj postupně zpomalí a získá body až s příchodem zábavného pošuka Copleye a s úžasným závěrem, kde se plán pomsty vyrovnává démonické Cartmanově pomstě Scottovi Tenormanovi ze South Parku. Bez závěru a ujetého záporáka je to průměrný, celkem nudný thriller s dobře hrajícím Brolinem a vnucenou romantickou pletkou s nepřiměřeně obětavou doktorkou :-). Myslím, že filmu by slušelo, kdyby byl víc ujetější po celou dobu (originál jsem neviděl).

Život podle Václava Havla (2014) (TV film)

Příjemný dokument rychle shrnující fakta ze života Václava Havla. Pro znalce ale žádné překvapení ani nečekaná fakta neobsahuje, spíš je to takový televizní medailón.

Deváté srdce (1978)

Herz opět v Devátém srdci předvádí, jak umí s pomocí Hapkovy hudby nastolit temnou atmosféru a depresi a opět se jedná o nezapomenutelnou originální, ehm, pohádku. Hlavní roli hraje vlažný necharizmatický Pavelka, kterého herecky utírá kterýkoliv klasik vcházející na scénu. Od seznámení s šaškem se ale Herzova taktovka rozjede, aby stvořila další ponurý skvost a záporákův zámek včetně úžasné pohřební plesové sekvence je prostě za pět hvězdiček. Dětské trauma po letech opět ožilo a zahřálo u srdce, ale fandit jako dospělý cynik Pavelkovi je vážně těžký.

O Maryšce a vlčím hrádku (1979)

Fakt slušnej horor. Určitě by se našel lepší vypravěč než Ota Sklenčka, ale atmosféru to nesnižuje a zlatá vlčice je prostě nejlepší.

Mrňous a čarodějnice (1980)

Pohádce dodává vyšší level hlas skvělé Rosůlkové. Jinak jako nepřítel všech dětí fandím pochopitelně čarodějnici, už jenom kvůli tomu skvělýmu designu interiéru i exteriéru jejího domova.

Lucy (2014)

Lucy je žánr "zábavná blbost". Film je jednoduchá jízda, kterou bohužel pravidelně brzdí jakýkoliv pokus o vážné vysvětlování nesmyslu o využití mozku (tedy cokoliv s chudákem Morganem Freemanem). Možná to není na plné čtyři hvězdy, ale uteklo to rychle a bezbolestně, což se u zábavných blbostí cení. Cítím z Lucy jakési Bessonovo procitnutí ze zombie stavu, možná i chuť točit zase zábavné filmy.