Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Terminátor 3 je narozdíl od svých předchůdců odlehčená podívaná. Těží z humoru a utahování si z cyborgů a Arnoldova úmyslná prkennost hláškám sedí (což pochopitelně vede k úvahám, zda něco takového do série patří a bude to mít vliv na vaší schopnost se bavit). Nic dalšího tady ale nenajdete a druhá půlka filmu je vysloveně slabší, překvapí snad jen chytrý konec. Společnost vám bohužel dělá i herecky prkenná terminátorka, které scénáristi přidali pár schopností navíc a John Connor je tentokrát spíš za troubu. Oddechový blockbuster, který by normálně na 4* stačil, ale od následovníka Terminátorů se čeká víc.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

T2 je pro mě bez pochyb jeden z nejlepších akčních filmů všech dob. Z jeho akčních sekvencí plných destrukce i po letech teče šťáva, tohle betonové turné po říčních kanálech, dálničních mostech a slévárenských hutích se prostě neomrzí. Efekty tekutého T1000 jsou i po letech vizuálně nápadité a Cameron umí každou sekvenci správně nadávkovat tak, aby měla správný účinek. Je příjemné si připomenout Arnolda ve vážné poloze. Zápory? Arnoldovy stručné dialogy nebo mlčení mají větší smysl než moudra trochu otravného Furlonga s militantní Hamiltonovou (kterých oproti kinoverzi v režisérském sestřihu přibylo). Cameronův vkus na výběr hereček v T2 vůbec trochu zaskočí, protože všechny dámy vypadají, jako by si odskočily z fitness soutěží a jen na sebe navlékly nějaké to civilní oblečení. Soundtrack je narozdíl od jedničky nevýrazný. Mega klad je, že Terminátor 2 jednoznačně vítězí svým tichým poselstvím "nejlepší kámoš outsidera je terminátor" a dotahuje ho do mnohem lepšího konceptu než se dařilo Spielbergovi s jeho násilným dojákem E.T. - ostatně kdo by neupřednostnil namakanou zabijáckou mašinu před invalidním mimozemšťanem, který do vás akorát šťouchá prstem. Končí dojemně a žádné další pokračování už nepřišlo s podobně chytrou koncepcí, co by přiživovala děj.

Terminátor (1984)

I po letech je první Terminátor luxusní temný zážitek, který je třeba obdivovat. Arnold je nelítostnej, efekty vynikající i přes směšný rozpočet, vtahující atmosféra, Michael Biehn jako vymaštěný militarista z budoucnosti, který v podstatě nemá asi jiný smysl života než splnit úkol podobně jako Terminátor (a dostane tu svou první soulož vlastně ze soucitu). Film má pár (možná) nevědomě kouzelných momentů, jako když na skelet obnažený terminátor loví uprchlíky v továrně mezi výrobními linkami, svými technologickými předchůdci. Jen jsem pořád přemýšlel nad tím, jak musí být skvělé pro Sarah Connorovou tisknout se většinu času k chlápkovi, který má na sobě celou dobu pravděpodobně silně páchnoucí kalhoty bezdomovce.

Sharkyho mašina (1981)

V době, kdy je dobrá komedie nedostatkové zboží, situaci zachrání reprízy starších krimi. Považte: drsný samotářský fízl se zamiluje při sledování dalekohledem do prostitutky, vylepí si doma její fotky; unese jí domů pro její dobro do místnosti s jejíma fotkama; nechá jí osprchovat, ale ne vyspat, aby jí mohl zfackovat kvůli jménu padoucha; o pár minut později jí u okna vypráví, jak se rád dívá na hrající se děti a prostitutka se do něj zamiluje... takový druh zábavy nevymyslíte. Sharkyho mašina je prostě po letech slušnej pomník své doby. Při minutovém náletu helikoptéry s kamerou na mrakodrap jen kvůli záběru uvnitř jedoucího výtahu s holkama uvědomíte, jak se dřív točily filmy. Parádní násilí, bědování policajtů na scénách zločinu nad svým platem, tři lidi, kteří vlastní celé město a jako třešnička na dortě psycho zabiják, který je originál až do své závěrečné scény.

Celebrity (1998)

Kenneth Branagh zaskočil za Woodyho Allena, který už je pro takovou roli moc starý. Judy Davisová hraje něco jako ženskou verzi Woodyho Allena. Celé je to o světě celebrit, velmi otravném prostředí a trvá to až příliš dlouho. V podstatě to není špatný film, ale ve srovnání s povedenými Allenovými filmy jsem se do toho nedostal.

Tři dny ke svobodě (2010)

Pekelná nuda. Film nám pořád cpe nastavené dlouhé scény mlčících postav, aby nás umučil stopáží k smrti sezením, novým nejhorším ničitelem zdraví. Ústřední pár není vůbec sympatický a nemá charisma, ať už se tradičně herecky plochý Crowe snaží neustále vrhat pohledy plaché usmívající se laně. Chyběl jen idiotský happy end s napravením křivd. Už jsem opravdu dlouho neviděl tak tupé áčkové drama.

Noční běžec (2015)

Mizerná nenápaditá kamera, nepovedená akce, scénář, který vám bude připadat příliš povědomý, místy nuda. Ed Harris a Liam Neeson dělají co můžou, ale pokud neoceníte jejich snahu oživit obvyklé dialogy, uberte jednu hvězdu v hodnocení.

Manželé a manželky (1992)

Po slabých 80. letech s otravnou Farrowovou se Allen probral a natočil výborný psychologický snímek o vztazích - skvěle napsané a zahrané postavy (obzvlášť Judy Davis exceluje i ta Farrowová do mozaiky zapadá), z řady scén mě fakt mrazilo. "Dokumentární" styl kamery k filmu perfektně sedne a i po letech je to svěží záležitost. Pro mě určitě jeden z nejlepších filmů Allena, úplně odlišný od všeho, co do té doby natočil.

Povídky z New Yorku (1989)

Hodnocení je za Allenovu povídku, zbylé dvě jsou příšerné.