Noc hrůzy (1986)

Parta znuděných šlechticů se sjede laudanem na venkovském sídle a prožijí horor. Výprava výborná, ujetí profi herci a režisér umí navozovat tísnivou atmosféru klasickýma filmařskýma metodama. Bohužel je to celkem nuda a ta perverze nestojí za řeč.

Česko - Slovenská SuperStar (2009) (pořad)

Tenhle ročník mě docela pobavil, díky kombinaci se slovenskými bratry. Nějak mě nezasáhly osobní sympatie k soutěžícím nebo k hudbě, kterou si nešťastníci vybírali pro zpěv, ale hodně mě bavily komentáře Habery. Inteligentní a šťavnatý nápad byl i věnovat jedno kolo interpretům jako je Karel Gott. Leoš Mareš už je opravdu tragicky provařenej moderátor, kterého jeho slovenská parťačka s klidem překonala.

Fontána pre Zuzanu 2 (1993)

Kultovně špatný film, taková pohlednice ze strašných 90. let. Nevím, co scénáristu tak opojilo, že smíchal dohromady všechno možné, co bylo tehdy aktuální a namíchal to do mytologie svojí trilogie o Zuzaně: vystřelovací nože, mafiáni a pašování zbraní, uměle vypěstovaná popstar (hraná porotcem Superstar Haberou, haha) která s úspěchem morálně klesne, Vejmělková nucená k lesbickému sexu ve sprchách, výlet do anarchistického Ruska, Lucie Bílá jako profík na role zkažených děvek, Helena Růžičková ve své typické "lidské" roli se synem motajícím se někde poblíž a k tomu mudrující Pavel Bobek - tenhle film by měl vidět každej. A tenkrát na to posílali středoškoláky, představte si to. Škoda, že to nebylo kratší a míň nudnější, samým úžasem bych dal o hvězdu víc. Jak říká, parafrázovaně, postava Vejmělkové: "Já jsem horší než komár, jsem upír. Tohle je tvoje poslední hodina, vysaju tě až do dna." Líp bych to snad neřekl.

Děsnej dupák (2009)

Bratry Wayansovy mám docela rád, jejich perverzní smysl pro humor přijde v těžkých chvílích vhod. Tohle dílko ale spáchali spíš jejich bratranci respektive synovci a původní tvůrčí trio je tu jen v menších rolích, přesto smysl pro absurdní humor v rodině zůstává, jen je trochu naředěn vatou.

Smyčka (2009) (TV film)

Další hodnotná lekce z dějin naší země o tom, jak si Gotwaldova KSČ s laskavou pomocí Sovětského svazu důkladně vytvářela alibi pro svoje převzetí moci. Zajímavý příběh, který kazí jen příliš dlouhá stopáž a vymyšlená jména pro reálné historické postavy. Pointa v závěru v rozhovoru s Hanzlíkem je těžce depresivní a člověk se pořád diví, který idiot nechal po revoluci komouše v parlamentu.

Setkání v Praze, s vraždou (2008) (TV film)

Celkem příjemné překvapení, přitažlivě nasnímaný film s fajn obsazením (Janžurová jako vždy skvostná, Menzel zábavně mlčenlivý...). Příběh je nelichotivé připomenutí komunistické minulosti a složitého vypořádání s ní v 90.letech. Zápory? Pavel Liška není tentokrát za idiota, ale koule jeho postava nemá ani tentokrát. Lucie Vondráčková je už zase divná. Konec je... bez satisfakce, možná jako metafora k tomu, jak sama česká společnost vyřešila komouše (ale to je spíš problém předlohy). A za neustálé narušování budované letní atmosféry tajemna koncertními vložkami se saxofonistkama, z nichž nejlákavější Bára Štěpánová paradoxně nemá podprsenku, bych střílel. Něco mezi 3-4 hvězdičkama.

Avatar (2009)

Promyšlený svět a jeho systém. Originální potvory. Solidní příběh. Kvalitní efekty. Oživení mrtvého žánru velkolepé sci-fi. Pořád ještě charizmatická Sigourney Weaverová. Pokud si někdo stěžoval nad vyhozenými penězi nad lístkem do kina, musel to být student FFUK nebo fanoušek Zvětšeniny, protože jestli nějaký film v poslední době stojí za to kvůli velkoleposti vidět v kině, nemluvě o reprízách a zvědavosti na 3D verzi, je to Avatar a jsem moc rád, že ho spáchal Cameron, nekorunovaný Bůh nadupaných velkofilmů.

Stíny horkého léta (1977)

Skoro jsem měl pocit, že se dívám na spaghetti western - vyprahlé léto, klobouky a cigára v koutku úst mlčenlivých mužů plus český Ennio Morricone - náš nejlepší skladatel Zdeněk Liška (bez jeho prvoligové hudby by tenhle film byl podstatně míň atmosféričtější). 3,5 z 5.

Kainova výchova (1992)

Raising Cain už je bohužel slabší DePalmova záležitost. Působí spíš jako béčko oproti jeho velkolepým starším dílům, nenápadité vizuály, režisérovy úchylky (dlouhý záběr bez střihu, hrátky s identitou) jsou sice zastoupeny, ale tentokrát moc neuchvátí a kdyby nehrál hlavní roli specialista na úchyly John Lithgow, dal bych s klidem dvě hvězdy. Lidem dychtivým po lepších porcích doporučuju starší DePalmovy thrillery, ze kterých talent crčí proudy narozdíl od tohohle cvičení.

Legie (2010)

Z traileru to vypadalo jako naprostý příslib nevázané zábavy. Úžasná "Your fucking baby´s gonna burn" babička jako posel apokalypsy (s tou bych šel ihned na rande!) a změna Božího plánu s Bettanym jako municí sršícím archandělem. Jenže film toho moc nenabízí. Chorálová lehce inspirovaná hudba a izolovaná lokace mi nevadí, atmosféra sluncem vyprahlé izolované lokace je taky slibná... ale se scénářem si nikdo nevyhrál, za promluvy typu Sára Connorová vypráví bych zabíjel. Autoři nastavují kaši smrtelně vážnými a nudícími úvahami postav o víře a trapnými dialogy... s tímhle námětem, proboha? Tohle je promrhaná šance na film, který mohl být pekelně zábavný. Navrhuju napravit zklamání spin-off filmem o posedlé babičce, jak obráží vidlácké motoresty a terorizuje a vraždí lidi v restauracích, v dobrých rukou by to mohl být hit. Aspoň že mají Dennis Quaid a Bettany na chleba.