Americký vlkodlak v Paříži (1997)

Strašlivá pitomost. Tenhle horor může sloužit jako ukázka toho, co bylo v hororovém žánru v druhé půlce posledního desetiletí špatně. Jednička - Londýn - i přes spoustu černého humoru nabízela zajímavý příběh a nefalšovanou napínavou atmosféru, Stupidně klišovatá Paříž nemá šanci - je to prostě příšerná puberťácká komedie s pár hezouny a roztomilou blondýnkou o vlkodlacích s hrůznými CGI efekty, které v té době vypadaly hůř než počítačová hra. Ten humor je opravdu na zabití, ale ne vlkodlaka, ale tvůrců.

Amerika (1994)

České kulturní 90´s je zajímavé studovat, protože i když převažují ne úplně povedená díla, často je na nich něco vypovídajícího o atmosféře doby provokující ambice. Amerika je typický případ, za záminkou zpracování zajímavé méně známé látky nám tvůrci servírují zajímavou výtvarnou stránku a hudbu, vzdáleně připomínající něco z díla Karla Zemana, a obsadit většinu rolí divadlem Ypsilon byl fajn nápad. Jestli se dobře pamatuju, tohle byl první pokus, kde ve filmu Lábus s Kaiserem hrají vážné role a nepřekvapivě jsou dobří. O to víc bolí herectví Dejdara, který na plátně jako hlavní postava tráví většinu času, ale stírá ho herecky snad kdokoliv jiný ve filmu. Navíc je jeho hlas dneska už tak zprofanovaný dabingem Barta Simpsona, že je jako herec mrtvej. Největší neštěstí filmu je ale nic moc příběh, který po začátku s Lábusem úplně ztratí cokoliv podstatného a nakonec takhle přijdou o přízeň diváka jako pan topič ke králíkovi.

Anální dobrodružství (1998)

Slušný otvírák populární série, úchvatná je hlavně scéna, kde Rocco vy***á nechvalně proslavenou Kelly Staffordovou předstírající nevinnou pannu v naprosto šílených análně gymnastických scénách.

Andělé a démoni (2009)

Překvapivě celkem zábavná detektivka, tak 3,5 z pěti. O dost lepší než unylá Šifra, kterou jsem viděl až po tomhle filmu. Problém je ovšem v tom, že když obsadíte určité herce, sotva se dá předpokládat, že by hráli nevinné postavy, takže se překvapení nekoná.

Anděl Páně 2 (2016)

Anděl Páně 2 má základ toho, co čekáme od tradiční vánoční pohádky: atmosférické prostředí předvánočního městečka a několik nic nekazících herců. Opravdou slabinou je příběh - respektive neschopnost scénáristů si s ním trochu pohrát. Místo toho, abychom se dozvěděli, co dělá jablko, případně aby ho pozřel záporák, je nám vnucená podivná nudná odbočka, kde se anděl s čertem vsadí, kdo sbalí Vicu Kerekes - těžko říct, co by s ní jako představitelé nebe nebo pekla chtěli dělat nebo jestli mají podobně jako záporák Polívka choutky si zašpásovat. Kdyby se celá ta část vystřihla, jistě by se nic nestalo. I finále je odfláklé, zajímavou linku falešné mikulášské party jen tak odvedou z hospody místo nějakého závěrečného drama, všichni si zazpíváme debilní písničku a přijde Lucie Bílá s Horáčkem, proč, Bože, proč? Děj obsahuje celkem dost narážek na křesťanskou mytologii, které mě moc nepobavily. Jelikož jsem nemohl najít ovladač, musel jsem si vyslechnout příšerné nenápadité songy v ultradlouhých titulkách, kde jsem vůbec nepoznal hlas Gotta. Chápu, že mají lidi absťák po kvalitních pohádkách a spokojí se i s řízlou drogou, ale nemusí pak tvrdit, že to je jedna z nej pohádek.

Andor - Season 1 (2022) (série)

Andor mě zajímal, protože celovečerák SW: Rogue One považuji za jediný podařený SW film nové éry. A i přes pro dnešní dobu typický syndrom o něco většího počtu dílu, než by stačilo k výbornému hodnocení, jsem spokojený, výtvarná stránka je prostě skvělá a přístup autorů k látce je fajn - ukazují, jak funguje totalita Impéria z pohledu obyčejných občanů i bezpečnostního aparátu, komplikovanost fungování odboje. Hlavní postava je stejně jako ve filmu zahraná tak nějak chladně, ale dá se to vydržet díky většímu množství zajímavých osudů.

Anihilace (2018)

Vizuálně pěkné sci-fi, bohužel příběh, chování postav a vůbec okolnosti jsou velmi dementní. Vzbudilo to ve mně chuť přečíst si předlohu. Samozřejmě jsem si okamžitě vzpomněl na starého Stalkera (respektive Piknik u cesty). Zprávy, že snímek je příliš intelektuální, působí po shlédnutí filmu skoro legračně. Jedna z pečlivě vyprofilovaných žen okamžitě propadne paranoie a hysterii. Základna působí dojmem, že je v ní asi osm lidí, včetně pacientů. Když se přestanete kochat krajinou a efekty, dojde k mírnému zklamání, ale přesto je každé chytřejší sci-fi lepší než žádné, i když se nepovede.

#annaismissing (2023)

Závěr mě zklamal - chybí zúčtování s pachatelem a kromě dobově moderního pohoršování se nad románky starších mužů s čerstvě zletilými dívkami se filmový svět vůbec nezabývá pochybnostmi nad tím, že dcera leze otci do telefonu a zabývá se jeho intimním světem, což považuju za stejně otřesné jako jiné poklesky (dopady aktivity "dick hunter"), kterými se film zabývá. Solidní rozpor s reálným světem, kde se legislativa snaží bránit např. bezpečnostním kamerám ve snímání sebemenšího prvku soukromí (jakkoliv by to pomohlo odhalení případného vandalismu nebo zločinů), ale lezení dcery fotrovi do telefonu a následné bádání nad jeho nevěrami její chování jakoby posvěcuje. Dcera detektivka o svých činech ani nepochybuje ve chvíli, kdy prochází videoarchív s mladší sestrou před obrazovkou a neřeší, co případný drastický záběr způsobí na psychice sestry - bizár. Jinak je to ucházející detektivka ze života mládeže visící na internetu, kde jsou egoistické postavy včetně egoistických influencerek matky s dcerou uvěřitelné. Autorům se daří rozptýlit pozornost a občas tak s úspěchem u zkušenějších diváků bojovat proti očekávání a hádání.

Annette (2021)

Zkrátit dvě úmorné stand-up sekvence, tak by byl film mnohem svižnější. Další zápor je možná to, že to tentokrát není takový art, jak by fanoušek Holy Motors čekal a chtěl. Soundtrack je fajn, herci jsou velmi cool a milovník absurdního humoru bude potěšen.

Anon (2018)

Zajímavý nápad a vizuální zpracování, ale zkažené a nedostatečně využité příběhem. To tam fakt museli otravovat s nějakou romancí a pozitivní rebelskou bytostí?