Šeptající fantom (1975)

Mne sa páčila atmosféra Bratislavy 70 rokoch, fašiangová výzdoba, typické socialistické výklady obchodov. Pri pozeraní filmu sa nostalgicky vraciam do detstva a pripomeniem si, ako to v meste vtedy vyzeralo a vtedy ma trochu stiskne u srdca. Plus skvelí herci vo všetkých rolách, dobré dialógy, nostalgická spomienka na korčuľovanie na zimáku, kaviarne za socíku a sympatická vyšetrovateľka a záhadný vrah. Len ten Kvietik mi tu bol trochu nesympatický.

Muž, ktorý sa nevrátil (1959)

Pozitívom sú skvelí herci, ktorí tam hrali, atmosféra Bratislavy v 50 rokoch a budovanie bytoviek, stavenisko s mrtvolou, výstavba na Palkovičovej a drama. Na to, že to bola prvá slovenská krimi sa im to zdarilo.

Prípad krásnej nerestnice (1973)

Mňa to bavilo. Vašáryiová sa hodila na úlohu kriminalistky, a aká to bola štramanda, Polónyi bol ako vo všetkých Tallových krimi skvelý a zábavný. Celkovo, atmosféra konca 60 - 70 rokov, Bratislava v tej dobe, módne prehliadky na Dunaji ako aj celá plejáda skvelých hercov, ktorí tam hrali a to vo všetkých rolách robia z môjho pohľadu film veľmi kvalitným. A dej bol záhadný a do poslednej chvíle som netušila, kto je vrah.

Tankový prapor (1991)

Výborná paródia na socík a absurditu tej doby. Hlášky typu " vaše lidově demokratická armáda se o vás stará"..., náš pracujíci lid s váma zatočí" " vy se opovažujete znevažovat naši lidově demokratickou armádu". Návšteva súdruha z Moskvy postavila do pozoru celý prápor, začali potemkinovské upratovania. Výborný Skamene, Vaculík, Donutil, ktorí to ako správny herci dokázali zahrať s kamennými tvárami, hoci my diváci sme sa na tých hláškach a absurdite smiali.

Teta (1987) (seriál)

Jakubisko je jednoducho záruka kvality. Seriál sa mi páčil v detstve a páči sa mi aj dnes a považujem ho za Jakubiskovo to najlepšie, čo vyrobil. Výborne zahrané úlohy našich hercov aj tých zo zahraničia (hlavne B. de Rossi a V. Lindfords), akurát Polívka bol tam zbytočný. Napínavý a citlivý príbeh až do konca, krásne prostredie, nakrúcalo sa to v zahraničí a naši herci tiež nesklamali (Skamene, Hryc). Povedala by som, že je to nadčasový film.

Bylo nás šest (1986) (seriál)

Kultovný seriál z môjho detstva, viacerí z môjho okolia sme na tom fičali. Skvelý hit Oheň voda vítr od D. Jandy, páčili sa mi postavy, Ján Šťastný bol fešák, M. Žáková sympatická baba, i keď mohla dať radšej prednosť tomu svojmu profesorovi, ktorý sa k nej viac hodil. Všetci sme nadávali na tú mrchu Maximiliánu. Mám k tomuto seriálu nostalgické spomienky a skvele odzrkadľoval atmosféru v 80 rokoch, i keď dnešný mladí asi nad týmto ohŕňajú nos.

Kapitán Exner (2017) (seriál)

Keďže milujem knihy Erbenovky, mala som veľké očakávania a nakoniec prišiel prepadák. Knižná forma bola výborná, ale film nemal vôbec tú atmosféru Erbenoviek. Veľmi nanútené neprirodzené dialógy a gestikulácia, podľa mňa absolútne nevhodne zvolená Vica Kerekeš (pôsobila tu strašne umelo a afektovane) pre danú úlohu aj Beránek a Vlček pôsobili ináč ako v knihe. M, Dlouhý je skvelý herec, ale tu sa akosi nehodil. Aspoň som po čase zase videla hrať S. Tofiho. Jediné, čo sa mi páčilo bola Praha, kaviarne, ateliér a kulisy a za tie som dala aspoň *.

Někdo se dívá (1993)

Skvelý triler. Záhadná smrť v mrakodrape, kam prichádza bývať nová majiteľka bytu v úlohe Sharon Stone, ktorá perfektne zahrala svoju úlohu. Výborná réžia, napínavý dej, priam cítiť nervozitu hrdinky, akoby hneď po prvom vstupe do budovy cítila, že ju niekto sleduje! Tento triler má fakt niečo do seba, i keď odhalenie páchateľa vraždy bolo trochu unáhlené a mohli sa s tým ešte vyhrať lepšie a tiež záver trochu useknutý. Preto dávam 4 hviezdičky, ináč by bolo 5.

Na kolejích čeká vrah (1970)

Výborná detektívka so sympatickým Sovákom a Hanzlíkom, kde Sovák mal občas ironické poznámky na jeho adresu, ale moc sa na tú rolu hodil. Kveta Fialová hrala perfektne ako vždy afektovanú negatívnu ženskú, ale pritom dámu, z ktorej je Bláha celý paf. Na Šmídu sa tiež vždy rada pozriem. Film ma veľmi bavil, na rozdiel od knihy, podľa ktorej vznikla. Zaujímavý príbeh, zápletky. dobré kulisy a skvelý herci, v 60 rokoch sa fakt točili dobré detektívky, ktoré mali úroveň.

Vrah skrývá tvář (1966)

Skvele natočený film, ktorý sa dá pozerať opakovane. Podarilo sa im zobraziť veľmi ponurú atmosféru obce "na konci sveta", staré zanedbané domy a ponurú atmosféru, kde sa ženy boja byť samé vonku. Tiež skvele zahrané postavy nielen Kalaša, ale aj ostatných postáv a prekvapivé rozuzlenie na konci zaradili tento film v mojom rebríčku do top 5 československých detektívok. Takéto sa už v dnešnej dobe bohužial netočia. Mám veľmi rada filmy P. Schulhoffa.