Slender Man (2018)

Na film jsem šel především díky traileru, který nevypadal zle. Avšak finální výsledek mne zklamal. Původní hra Slenderman byla děsivá tím, že postava Slendermana byla vždy někde v pozadí, báli jste se konfrontace, pořádně jste ho ani neviděli z blízka. Film je úplný opak. První polovina byla ještě jakž takž strašidelná, (lehce) od druhé půlky to šlo z kopce. Slender se objevoval i za dne, nebyl už z něj cítit strach. Kdyby se film udával tak, že by se jeho postava, např. silueta, objevovala vždy někde na pozadí a nebyl na něj přímý pohled, mohlo by to mnohem lepší.

Smrtihlav (2017)

První půlka byla nezajímavá af, nudné a nicneříkající scény. Scény s koitusem byly na úrovni cringe metru jako v Lídě Baarové, bleh. Druhá půlka byla lepší, jelikož se věnovala samotnému atentátu na Heydricha, na což dělal film teaser asi třikrát za celou metráž filmu. Protože střihy do budoucna jsou asi cool. Kdybyste zapomněli, na co koukáte, asi... těžko říct. Každopádně tato část filmu byla natočena dobře, protože se nevěnovala přímo Heydrichovi, ale spíš dění okolo. Ale jinak celkově film působí low budget, až moc průměrné. Už i Anthropoid s Christianem Greyem bych dal radši než tohle znova.

Sociální dilema (2020)

Zbytečnější dokument jsem dloooouho neviděl. Celý to je o tom, že zhrzení bývalí zaměstnanci Googlu, Facebooku, Twitter, etc. povídají, že dle vašich zájmů na sociálních sítí se tvoří váš vlastní feed a že by se to dalo zneužít. Plus to, že lidi jsou závislí na soc. sítích. Tak a teď jsem vás ušetřil hodinu a půl blábolů., nemusíte děkovat.

Solo: Star Wars Story (2018)

V pořadí druhý film ze světa Hvězdných válek, který se odkloňuje od hlavní příběhové linie Skywalkerů, Solo: A Star Wars Story. Příběh o rytířích Jedi, Sithech a Síle, nahradila westernová atmosféra ve stylu SW. Podruhé tu máme něco zcela jiného. A povedlo se to? Kolem tohoto filmu se strhla aféra, kdy se měnili režiséři, scénář, příběh, de facto vše, co jenom šlo. Někteří proto film zavrhli a odsoudili ho bez zhlédnutí jako špatný. Upřímně, moc jsem v Sola taky nevěřil. Ve světě SW je mnoho postav, příběhů, které by měly býti ztvárněny, ale Solo měl přednost. Plus fakt, že se film musel předělávat taky nepomáhalo. A z traileru to nebylo taky nic moc. Ale musím říct, že Solo nezklamal. U Rogue One, prvního SW spin-offu, jsme věděli, o co půjde. V případě Sola jsme nevěděli skoro nic. Jen to, že se příběh bude odehrávat před epizodou IV. a... to je všechno. Film měl říct, jak se Han stal tím Solem, kterého známe z pozdějších epizod, kterým je tento film pre-quelem. Projdeme jeho služby u Impéria, setkání s jeho dlouholetým parťákem Chewbaccou, Landem a samozřejmě jeho lodí. Krom ikonických postav se na plátně objeví i postavy, které zaujmou a i postava, kterou máte chuť rozmontovat a zahodit. Ano, mluvím o té droidce. Její charakter se snaží být (asi) vtipný tím způsobem, že je feministkou, anarchistkou, proletářkou a silnou nezávislou ženou... teda droidkou. Její vstupy ve filmu jsou tak zbytečné, že byste byli rádi za její vymazání ze scénáře. Příběh je celkem svižný, není nějak táhlý, naopak. Na plátně se prostřídá nemálo lokací, což určitě není na škodu. Jak jsem zmínil v úvodu, film nese jistým způsobem westernový nádech, což v kombinaci s charakterem Hana Sola není špatný nápad. Herecké výkony byly celkem rozmanité. Představitel Sola, Alden Ehrenreich, střídá celkem dobré herecké výkony s momenty, kde působí jako amatérský herec. V jeho stopách jde i Woody Harrelson, který, nevím proč, občas ve scénách zírá jako někdo, kdo má 50 chromozomů, je opilý a má mozkovou příhodu naráz. Za to Lando, ač je na plátně méně, byl skvělý. Nedivím se, že si zaslouží film, jelikož mne zaujal více než charakter Sola. Fan servis je jasný díky návratu soundtracku od Johna Williamse, který poprvé k filmu nedělal hudbu. (krom main theme) Je tu pár narážek, které pochopí jen ti, kteří mají SW ságu prozkoumanou křížem krážem, zejména jeden charakter, který je ve filmu dá se říct navíc a jeho absence by ničemu neuškodila. (asi došly prachy z akčních figurek, tak se musí zase vydělat) Film Solo: A Star Wars story vřele doporučuji, nudit se rozhodně nebudete. 3/5

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Filmů s pavoučím mužem jsme měli za posledních pár let poměrně hodně. Mohlo by se zdát, že další bude moc. Proto se tvůrci rozhodli vytvořit film animovaný, Spider-Man: Paralelní světy. Zezačátku vám může originální animace připomínající staré komiksy přijít špatná, jelikož než si na ní zvyknete, budou vám z ní bolet oči. (15 snímků za sekundu není pro film zrovna standardní) Časem si ale zvyknete, jak říkám. Právě díky tomu, že se film hodil do animované podoby, si tvůrci mohli dovolit daleko více šílených a akčních scén, než kdyby to udělali s pravými herci a CGI. Což není na škodu, svým způsobem mají autoři naprostou svobodu. Nebyla to nejšťastnější volba animace a naprosto pochopím, když to někomu může zkazit celkové hodnocení na film. Spider-Man: Paralelní světy není klasickým filmem s Peterem Parkrem, co na sebe hodí přiléhavý oblek, párkrát se zhoupne nad New Yorkem a všechny zachrání. Tentokrát ne. V tomto případě se objeví pár dalších pavoučích superhrdinů, co jsou z jiných alternativních realit. Nutno dodat, že každý z nich je zcela jiný a vyloženě si jejich rozdílné charaktery budete užívat. Samozřejmě se objeví klišé "hele, prolínání různých světů není úplně ok, musíme to napravit." A to je hlavní zápletkou filmu. Od začátku do konce jsem nezažil scénu, která by mě nebavila. Žádné hluché, tupé místo ve filmu nenajdete. (Narozdíl od Infinity War, který byl na hodnocení podobně a nezáživných scén měl více než dost) Po většinu filmu jsem jenom zíral, jak se animároři na filmu vyřádili. Pastva pro oči, to nepochybně. Celkový visual je tak skvělý, že bych se divil, kdyby film za to nedostal cenu. Pro fanoušky potěší reference, které jsou samozřejmostí. Zvláště potěší, že se objeví narážky jak na komiksy, tak i na filmy s T. Maguirem, které jsou už nějaký ten rok venku a neztrácejí na popularitě. Spider-Man: Paralelní světy je další výjimkou MARVEL filmů, který vás pobaví po celou dobu své délky a není jen jedním z mnoha filmů, které nám MCU rok co rok háže. 4/5

Srbský film (2010)

Film, ze kterého mi bylo mdlo minimálně den. A to oprávněně. Srbsky film šokuje svou atmosférou, hereckými výkony (myšleno šílenou povahou) a brutálními scénami. Společně např. s Lidskou stonožkou jede Srbsky film na vlně šoku. Chce šokovat tak moc, že to někdy až přežene. A to dost. Máte-li silný žaludek a kýbl pro jistotu u sebe, tak Srbsky film je pro vás jako ušitý.

Stáhni mě do pekla (2009)

Je celkem problém, když se film zařadí do dvou žánrů (v tomhle případě horor a komedie) a ani jedno se mu nepovede dobře. A o čem to je? Mařka v bance naštve cikánku, která na ní hodí kletbu a zbytek filmu nebohou úřednici nahání. Stáhni mě do pekla je něco mezi hodně levným hororem alá Sharknado a Scary movie. Takže pokud vás podobný humor, low budget efekty a časté scény se zvracení neberou, tak tenhle film ignorujte.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Tož jsem byl na mnou velmi očekávaném filmu Star Wars: Last Jedi. Epizoda VII utnula film v části, kde jste si to opravdu nepřáli, ale Last Jedi na onou událost navazuje, byť ne hned. Tempo samotného filmu bylo místy pomalejší a samotná příběhová zápletka byla jednoduchá, přestože se k ní vázaly menší události, které všechno skládaly dohromady. Kontrast akce - klid se měnil ze scény na scénu, ale to filmu neuškodilo, ba naopak. Nastaly momenty, kdy jsem si říkal "meh," jako při momentu Supermana letícího kosmem, ale zároveň mě mnohé scény či návraty ke kořenům překvapily. Plottwisty častější než byste čekali. Ano, je to nepřímé "vykradení" dílů z původní trilogie, ale to není vůbec na škodu. Last Jedi to vzal po svém a dle mého velmi dobře. Film jako celkově velmi hodně překvapil a postoupil na druhou příčku oblíbenosti co se SW filmů týče.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Dnes skončilo něco, co trvá již pár desítek let. Skončilo něco, co zanechalo devět epizod, dva spin-off filmy, několik seriálů, desítek videoher, stovky knih. Fenomén STAR WARS. Je dost těžké ukončit něco, co má tak dlouho historii. Měli jsme tu původní trilogii, která měla začít a skončit pouze Novou nadějí. Film měl úspěch a proto se pokračovalo dál skrze Impérium vrací úder a Návrat Jediů. Tyhle filmy by mohly fungovat samy o sobě, přesto to jimi neskončilo. Prequely. Někdo je miluje, někdo je nesnáší. Přes veškeré špatné dialogy, které se těžko srovnávají s předešlými epizodami, jsou přesto prequely něco, co dalo SW zcela nový směr, Klonové války a víceméně prohloubily život a charakter Anakina Skywalkera. A tím to mělo skončit. Jak sám George Lucas řekl, Star Wars je příběh o Anakinovi. Přesto se stalo to, co mnohé fanoušky pobouřilo natolik, že ságu STAR WARS absolutně zavrhli. Sequelová trilogie. Když se podívám na původní trilogii a prequely, vidím jejich smysl - původní trilogie je zkrátka samostatný příběh, který prequely doplňují a vytváří větší kontext. K čemu jsou sequely? Jejich důvod existence je čistě z komerčního hlediska. Disney, které získalo právo na STAR WARS značku v roce 2012, využilo a doslova vydojilo světoznámou ságu. Když se podíváme na sedmou epizodu, Síla se probouzí, vidíme de facto Novou naději, která je lehce pozměněná a ochuzená o nudnější části čtvrtého dílu, aby se potenciální noví fanoušci nenudili. Nic nového, jen přeobsazení postav, lehce pozměněný příběh, aby se neřeklo, ale zápletka téměř totožná. Následovala osmá epizoda, Poslední z Jediů, která rozpoutala hotové peklo. Nejhorší SW film, zničené postavy, nulový Star Wars feel. Od tohoto filmu mnoho lidí pokračování zavrhlo. A teď se dostávám k samotnému závěru. STAR WARS: Vzestup Skywalkera. Film, který to má všechno skončit. Poté, co předchozí díl narušil to, co J.J. Abrams začal, měl režisér dost práce, aby vytvořil pokračování. A jaké to pokračování je? Špatné. U žádného jiného Star Wars filmu jsem se nenudil. Až teď. Star Wars bylo vždycky epické, vždycky tam byl nějaký prvek kdy jste si řekli: „Wow." Tady se toho nedočkáte. Film vyloženě nudí. To, co by bylo za normálních okolností impozantní, je tady tuctové a co se týče jisté postavy, která tam byla vyloženě daná na poslední chvíli, tak i levné. Vyložený fan servis, nic víc. A tím nová trilogie žije - pouze nostalgií. A to nemluvím pouze o téhle postavě. Děj tak nějak plyne bez vlivu na vás. Střídá se scéna po scéně, planeta za planetou. Postava udělá tohle a támhleto. Nezajímá vás to. Když by umřela tahle a tahle postava, tak by vás to nějak neranilo. Ty postavy nemají charakter. Rey je ženština, která většinu svého života žila na poušti. Proč je tak silná? Proč zcela náhodou umí bojovat se světelným mečem? Proč umí pilotovat jako nikdo jiný? Jak to, že perfektně rozumí různým technologiím? Jak to, že umí jazyky, když je to doslova no name holka z pouště? Proč je tak silná? Dále Finn - jeho charakter se moc neposunul. Naštěstí s sebou netahá otravnou Rose, ale ve finále je to naprosto stejná identická postava jako v minulých epizodách - furt se snaží zachránit Rey, občas zandá nějakou hlášku s Poem a to je tak všechno. Absolutně nudný charakter. Poe se opět ukáže jako dobrý pilot... to je tak všechno. Chewbacca a C3PO jsou takové nutné pozůstatky, které nám mají připomenout „Hej, tohle je furt Star Wars, víte?" Nové postavy není třeba zmiňovat, doslova nevíte jejich jméno a jsou naprosto nedůležité a když byste je vypustili, nic tím nezkazíte. Párkrát se objeví Lando, kterého tvůrci využili opět pro potřebu fan servisu. Taky ho můžete vypustit. Nic důležitého neudělá, prostě tam jenom je. Jediná postava, která mne bavila po celou trilogii, byl Kylo Ren. I tady mě bavil. Přesto jeho výkon nezmůže nic. Nastane závěr, finální bitva mezi dobrem a zlem, zlo je poraženo, konec. Tak prázdný konec. Objeví se klišé scéna, která prostě musela být, titulky. Netušil jsem, že se po zhlédnutí deváté epizody budu cítit tak prázdně. To všechno, co jsem v úvodu zmínil, ten všechen obsah, to všechno je skončeno masivní nezajímavým závěrem, které bylo odsouzeno do záhuby už na začátku. Star Wars mám fakt rád a o to víc mě mrzí, jak se celá trilogie završila tak prázdným filmem, který mě totálně zdeptal. Star Wars pro mě nebude už nikdy stejný.