• Rodinný

Fantastický mazel (2008)

Velice příjemné překvapení. Nevěděl jsem, co od tohoto filmu čekat, ale už od prvních minut filmu jsem tušil, že tenhle film se mi bude líbit, což se také velice brzy potvrdilo. S nadšením jsem tento film sledoval od začátku do konce a i kdyby nevkročil na scénu velice kouzelný a neodolatelný vesmírný pejsek CJ7, tak si troufám tvrdit, že by to byl zajímavý film, protože už záběry ze školy i z bydliště hlavního hrdiny byly velice zajímavé a film tak získal z mého pohledu na kvalitě mnohem dříve, než se příběh začal točit kolem roztomilého psíka. Nedokážu přesně říci, čím si mě tento film získal, možná to bylo tou svou citlivostí, těmi zajímavými postavami, možná jsem se do tohoto příběhu zamiloval v okamžiku, kdy hlavní hrdina ve škole říká "až vyrostu, chci být chudý". Tenhle film nabízí z mého pohledu mnoho důvodů, proč ho milovat a proč si ho oblíbit, a opravdu říkám, že to není jen díky tomu pejskovi z vesmíru, ten je tam sice velice roztomilý, ale kdyby byl hlavním hrdinou on, tak by asi film nedopadl tak skvěle. Rozhodně to byl s tímto filmem příjemně strávený čas, a co se týče hereckých výkonů, tak ty byly naprosto parádní, a když se setkali dva "obří" studenti, to pro mě asi zůstane nadlouho nezapomenutelnou vzpomínkou. V rámci žánru to je rozhodně nadprůměr, proto dávám čtyři hvězdy.

Domácí mazlíček (2008)

Docela pohodová komedie, která nevyniká přílišnou originalitou, ale na druhou stranu absolutně nenudí a docela pobaví. Já jsem divák, který rozhodně nepohrdne filmovými variacemi na téma studium na vysoké škole a studentské spolky, takže na komedii jsem koukl se zájmem a velice rád konstatuji, že jsem nebyl vůbec zklamán. Hlavní hrdinka byla tak hloupá a naivní, až byla docela dost vtipná, a když se ke konci filmu role otáčí a inteligentní holky ze spolku Zeta, které byly proměněny v krásky bez mozku učí hlavní hrdinku být inteligentní, tak jsem už jen zíral, co že to vlastně vidím před sebou. Těžko se dá do tohoto tématu a tohoto žánru přinést něco nového, a tak musím kladně hodnotit i jakékoliv pokusy o originalitu, které jsem zde rozhodně pozoroval. A že si zde zahrál zakladatel Playboye Hugh Hefner, to mě naprosto dorazilo. Ne, tahle komedie rozhodně není špatná a čas s ní velice příjemně uplynul, ovšem mé nadšení trochu zkazil ten závěr, který byl až příliš okatý. Stejně tak mi vadil i fakt, že jsem dokázal předvídat, co bude následovat, což nemám u filmů rád, když tohle umím odhadnout. Takže když se podívám na film jako celek, tak vidím jako ideální hodnocení tři hvězdy, které taky tomuto filmu nakonec uděluji.

Láska na jednu noc (1997)

Tohle je ten druh filmu, jehož námět a příběh samotný je velice zajímavý a atraktivní, ovšem výsledná forma je poněkud roztahaná a docela nudná. Toto je tedy typický příklad promarněné příležitosti, protože jsem přesvědčen, že výsledek by mohl být rozhodně lepší, než jaký je nyní. Je zde atraktivní téma AIDS, se kterým se toho dá vždycky hodně udělat a v tomto případě si myslím, že nám mohli tvůrci trochu více představit Charlieho, divák ho vlastně vidí jen na začátku filmu na pár minut a potom až na smrtelné posteli v nemocnici, což je trochu škoda, Robert Downey Jr. si zasloužil rozhodně více prostoru. Pak je tu téma nevěry, které rozhodně není zpracováno špatně, ovšem zde jsou zase na škodu ty časové skoky, kdy nám jen nápis na obrazovce oznámí "o rok později", což je opět v tomto filmu spíše na škodu. A příliš se mi nelíbily ani umělecké pasáže filmu, kdy se obraz zpomalil a vše bylo černobílé. Zkrátka hodně promarněných příležitostí dělá z nadprůměrného námětu jen velice průměrný film, který si asi ani za nějakou delší dobu nebudu schopný vybavit. Každopádně ale příjemně potěšil výkon Wesleyho Snipese a také Roberta Downeyho Jr., i když ten dostal jen velice málo prostoru. Celkově film hodnotím spíše jako zklamání, ale pořád to stačí na solidní tři hvězdy.

Sedm životů (2008)

Nátlak na city nebo jen příběh muže, který chce očistit své svědomí? To je základní otázka, kterou si po zhlédnutí filmu kladu. Konec filmu je totiž jeden velký psychický nátlak na diváka, kdy jen absolutně necitelný člověk by zadržoval slzy. Ale zároveň mám pocit, že tohle dílo nelze vidět jen takto jednoznačně, protože pochopení, o co vlastně jde a co to sledujeme, přichází až v závěru filmu, do té doby je to jen příběh jakéhosi zvláštního muže, který vyhledává různé lidi a snaží se jim v jejich nezáviděníhodných situacích pomoci. Z tohoto důvodu jsou mé pocity po zhlédnutí filmu jaksi smíšené, ovšem to nic nemění na tom, že film je to bezesporu kvalitní, má co nabídnout, snaží se o zajímavý, atraktivní a originální příběh, což se mu také daří. V popředí toho všeho je Will Smith, který umí zahrát kvalitně, o tom už jsem se několikrát přesvědčil, a zde jsem mu vše bez problémů uvěřil, ovšem i jeho herečtí kolegové podávají kvalitní výkony a takový Woody Harrelson i přes svou malou roli mi zřejmě zůstane ještě velice dlouho v paměti, stejně jako celý film, protože tenhle příběh mě opravdu docela dostal. Pokud mám být upřímný, tak jsem po skončení filmu uvažoval i o pěti hvězdách, ale s jednodenním odstupem už to vidím jen na hodnocení mezi čtyřmi a pěti hvězdami, neboli na 90%. A nakonec mě tento film na pět hvězd nepřesvědčil, ale i čtyři hvězdy jsou rozhodně velice dobrým hodnocením.

„Sladká“ pomsta (1998) (TV film)

Nevím, co si o tomto filmu mám myslet. Celý film se totiž bez nějakého zjevného vyvrcholení či pointy odehrává na srazu spolužáků po 10 letech, kde sledujeme různé hrdiny a jejich setkávání se starými známými, ale jsme i svědky řešení jejich osobních problémů. Upřímně řečeno si však myslím, že to mohla být mnohem větší katastrofa a že to dopadlo ještě relativně dobře. Každopádně se ale jedná o pozoruhodnou režisérkou prvotinu Davida Schwimmera, která je u nás téměř neznámá, ale o to více mě lákalo se na to podívat. Postav je zde opravdu hodně, což mi ale tentokrát k mému překvapení žádné velké problémy nedělalo, protože jsem se v nich snadno orientoval. Odvážná volba také byla založit film především na konverzacích mezi jednotlivými postavami, sázka na 90 minut povídání mezi bývalými spolužáky, s nimiž jsme nechodili do školy takže o nich nic nevíme, se rozhodně nemusela vyplatit. Jenže tenhle film oplývá nějakým zvláštním kouzlem, díky kterému jsem si ho časem oblíbil a nakonec to byl docela příjemně strávený čas na jednom abiturientském večírku. Herci byli perfektní, tam nemám absolutně co vytknout. Jen jedna malá poznámka. Text distributora je absolutně mimo, jsou tam smíchány dvě postavy v jednu a část děje z toho obsahu ani ve filmu není. V tomhle případě Bonton film fakt uvedl dost zmatečný a absolutně nepravdivý obsah. Ale to byla jen taková vsuvka, film to nebyl špatný, a tak nakonec uděluji tři hvězdy.

Maturitní ples (2008)

Tak po delší době jsem se zase podíval na nějaký horor s úmyslem se alespoň trochu bát, což se chvílemi tomuto filmu i dařilo. Několikrát jsem se skutečně bál, dokonce jsem téměř po celou dobu z filmu nespustil oči, dokázal zkrátka udržet mou pozornost, aniž by jakkoliv nudil. K tomu se navíc odehrával v atraktivním prostředí maturitního plesu, přičemž pro filmy z tohoto prostředí mám od doby, co jsem viděl poprvé film Taková normální holka, dost velkou slabost, jelikož mi přijde, že maturitní plesy a abiturientské večírky v USA mají něco do sebe. Ovšem tenhle film má jednu takovou vadu, a to sice, že je zde až příliš zbytečných mrtvol bez zjevných důvodů (např. já být přítelem holky, po které jde psychicky narušený jedinec, tak bych asi strachy neusnul, a Bobby si zde jen tak schrupne, jako by se nic nedělo), až mi to skoro připadalo, jako by do toho filmu těch vražd chtěli tvůrci nacpat co nejvíce, následkem čehož už mě pak ty vraždy ani příliš nebavily. Ale to je jediná chyba, kterou na tomto filmu vidím, jinak totiž má parádní atmosféru, odehrává se v atraktivním prostředí, je zde několik solidních lekaček, zkrátka taková průměrná vyvražďovačka, která nenadchne, ale ani nenudí a dá se na ní v klidu podívat, aniž by se divák nudil. Navíc jsou zde sympatičtí herci, takže vlastně z mé strany převládá docela spokojenost a filmu uděluji tři hvězdy.

Správná volba (2008)

Devátou stovku mých komentářů začínám hodnocením komedie, která zajisté není špatná, naopak se jedná o docela zajímavou, originální a neotřelou studii člověka, kterému je všechno kromě své vlastní dcery ukradené. Vlastně ani nevím, co jsem od tohoto filmu čekal, možná něco nového, něco co mě zaujme a pobaví, něco nač budu dlouho vzpomínat. Výsledek zase rozhodně tak špatný není, Kevin Costner jako vesnický buran, v jehož rukou je osud Spojených států, má rozhodně něco do sebe a je svým způsobem okouzlující, možná bych ho trochu přirovnal k Homerovi Simpsonovi, protože v některých věcech si jsou ty dvě postavy dosti podobné. Ale tenhle film je zároveň také zajímavou kritikou politiky a politiků jako takových, kteří jsou ochotni slíbit komukoliv cokoliv, jen aby se dostali k moci, a jak správně jedna z postav v tomto filmu poznamenává, tak "jakmile bude odvoleno, tak si na naše město nikdo ani nevzpomene". Mimochodem mě potěšil v roli prezidenta USA Kelsey Grammer, kterého jsem zase velice rád viděl, ale ostatně všechny výkony byly v normě a po herecké stránce není co vytknout. Ale nemohu si odpustit pár slov k závěru filmu. Závěrečná debata je kouzelná a docela dojemná a v tu chvíli jsem byl ochotný dát filmu čtyři hvězdy, jenže konec filmu přišel dříve, než jsem čekal, a zanechal ve mně zklamání z velice otevřeného konce, skoro jako by si ze mne tvůrci dělali srandu. Celou dobu film balancoval z mého pohledu mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale za ten otevřený konec se nakonec přikláním ke třem hvězdám.

Zlatá sedmdesátá (1998) (seriál)

Pro svůj kulatý 800. komentář jsem se záměrně rozhodl zvolit si trochu netypicky seriál. Ale ne jen tak ledajaký seriál. Zlatá sedmdesátá, to je pro mě seriál, který není jen obyčejným sitcomem, ale je to něco víc, něco jako neprožitá nostalgie, něco jako seriál Báječná léta, akorát o pubertě, sexu, chlastu a hulení. Zkrátka taková dospělejší Báječná léta. A to přirovnání je opravdu na místě, protože těch kvalit tento seriál skutečně v mých očích dosahuje. A přitom jsem ho až do letoška, do roku 2010 vůbec neznal. Ale zčistajasna se v lednu 2010 objevil na HBO Comedy a já tomu propadl. Respektive ne od začátku, protože první díl byl v mých očích naprosto propadák, ničemu jsem nezasmál, nic mi tam nepřišlo vtipné, ale nevzdal jsem to. Pak přišel díl s Erikovou oslavou narozenin a já tomuto seriálu propadl. Ale pořád jsem nechápal, jak se tento seriál mohl dočkat osmi sérií a 200 dílů. Pochopil jsem to až o něco později, kdy na mě příběhy partičky šesti lidí ze sklepa začaly působit jako droga a já chtěl další a další díly. Ale bohužel vše jednou končí, a tak HBO před třemi dny odvysílalo po nějakých 5 a půl měsících poslední díl seriálu a mě nezbylo, než se s tímto seriálem rozloučit. Ovšem rozhodně ne na pořád, nahrál jsem si ho na DVD a určitě to bude ještě mnoho strávených chvil s tímto skvostem. Ale teď mohu říci jen jedno. Viděl jsem úplně všechny díly a bylo to krásných 5 a půl měsíce s Ericem, Michaelem, Jackie, Donnou, Fezem a Stevenem, ale i s Redem, Kitty, Laurie, Bobem či Leem. Zamiloval jsem si je a rád na ně budu vzpomínat a jejich příběhy si oživovat v mém domácím kině. Tenhle seriál byl, je a navždy bude něčím naprosto vynikajícím a bezchybně dokonalým, co budu vždy milovat a hlavní hrdinové budou mít vždy v mém obýváku dveře otevřené. Nyní mi nezbývá než poděkovat HBO za uvedení tohoto seriálu na českých obrazovkách s vynikajícím českým dabingem a udělit zcela po právu jednomu z nejlepších sitcomů celé historie naprosto zasloužených pět hvězd.

Jak ukrást nevěstu (2008)

Romantická komedie, která rozhodně není originální, která nabízí mnohokrát viděné a mnohokrát vyřčené podle tradičních konceptů jiných romantických komedií, ale přesto se na to dá v klidu podívat a užít si to. Jistě, je to zoufale neoriginální a tak průhledné, jak jen může americká romantická komedie být, ale přesto mi čas s tímto filmem docela příjemně uplynul a i když bylo od začátku jasné, jak to dopadne, tak jsem se na to i přes tento fakt rád podíval a ono to nakonec zase tak špatné není, ale zároveň si dovolím říci, že si zřejmě za nějakou dobu nevybavím příliš detailů z tohoto filmu. Je tu však přece jen něco, proč bych si měl tento film alespoň trochu uchovat v paměti. Část filmu, která se odehrává ve Skotsku, totiž stála za to, už jen kvůli těm nádherným exteriérům a kvůli několika šíleným nápadům, které se tvůrcům povedlo v souvislosti se Skotskem vymyslet (obzvláště klání o nevěstu mezi ženichem a jejím kamarádem bylo docela zajímavé). A jen taková malá poznámka, je zajímavé jeden den vidět Patricka Dempseyho jako mladého pubertálního gigola ve filmu Zajíček a hned další den jako dospělého muže, bojující o svou lásku ve filmu Jak ukrát nevěstu. Jinak opravdu bohužel nikterak tento film nevyniká, je to zkrátka typická tuctová americká romantická komedie, kterých existuje velice mnoho a které po čase ztrácí na zajímavosti, protože je nahradí zase jiné filmy na toto téma. Ale jako průměrná zábava na hodinku a půl je to dostačující a vyhovující, proto uděluji tři hvězdy.

Zajíček (1989)

Velice příjemná americká komedie, u které jsem se docela bavil a která mi utekla až nečekaně rychle a zaujala mě natolik, že mi bylo líto, že nežiju v Americe 80. let. Skutečně na tomto filmu se mi nejvíce líbilo právě to prostředí 80. let, tehdy se točily komedie na úrovni a já se nikdy netajil tím, že právě filmy z 80. let mám velice rád, a zde velice toto období pomáhá i filmu samotnému. Ale samozřejmě dost zajímavý je i ten nápad, jeden mladík si chce vydělat na školné, tak dělá brigádu v pizzerii, a aniž by věděl jak, tak se stane velice žádaným mezi místními znuděnými paničkami bohatých chlapů. Fakt jsem se bavil a film si užíval od začátku do konce, přesně takovýto druh komedií totiž mám v lásce a rád konstatuji, že ani 21 let, které uplynuly od vzniku tohoto filmu, pranic neubralo příběhu na zajímavosti ani na humoru, prostě parádní záležitost na odreagování a pobavení. V hlavní roli je k vidění sympatický a neodolatelný Patrick Dempsey, který si svou roli asi musel pořádně užít. Těžko vybrat nejzajímavější nebo nejvtipnější pasáže filmu, jako celek to prostě funguje dokonale a já jsem rád, že jsem na tento film podíval, protože opravdu nemám téměř co vytknout. Jako komedie pro pobavení mi to plně vyhovovalo, a proto si dovoluji udělit nadprůměrné čtyři hvězdy.