Iron Man (2008)

Po špatných pocitech z nevydařeného HELLBOYe, jsem si s cynickým plecháčkem náramně spravil chuť. Downeyovo kouzlo osobnosti je tak ohromné, že dodalo iron manovi ten potřebný šmrnc a noblesu, či samotnému Starkovi silné alterego, které svým charismatem náležitě vyvážil. O zvolení správného hlavního představitele není tedy z mé strany žádného sporu, naopak si nedokáži představil v roli cool milionáře nikoho jiného. Avšak sympatické obsazení není jediný klad komiksového blockbusteru, snímek si mě dostal hlavně skvělým scénářem, náležitým spracováním, líbivou atmosférou, dobře zvolenou hudbou, trikovým nadhledem a v neposlední ředě: chytlavou výpravou. Musím prohlásit, že konečná bitva ve stylu Transformers už ztrácela na kouzlu, ale přecijenom kvalitu snímku to až tak neohrozilo, spíše to upevnilo můj přidělený stupeň hodnocení. Iron Man splnil všechna moje očekávání a příjemně naladil na (hodně) budoucí projekt The Avengers, na který se nevýslovně teším. Hodnocení: 8/10.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Hellboy má jako postava velkou hloubu, charisma a je děsně cool, avšak v druhém pokračování strácí svoje originální alterego a místo něho nám servíruje nemastný, nezáživný předkrm falešně hrající na city s překrásnou oblohou (myslena vizuální stránka filmu), který nefunguje jak by měl a ničím nepřekvapí. Za tu stylizaci prostředí a ÚŽASNÉ MASKY, bych byl schopen udělit vyšší hodnocení, ale fakt, že po shlédnutí několika trailerů a ukázek z natáčení, mě film VŮBEC v ničem nepřekvapil, přímočaře a unuděně hlavní hrdina procházel krásným světem a seznamoval se ze zbytečnýma postavama, které pouze budovali atmosféru a nechali za sebou ve slaném scénáři černou díru, který nebyla vyplňěna. Nadupaný trailer s ostrým rockovým nádechem v pozadí, mě oslovil uspokojivěji nežli celý zbytečný film. Přesto však věřím, že Guillermova fantazie a smysl pro pohádkou atmosféru "ukočíruje" Hobbita a on nám ho bude prezentovat v nejjasnějším světle. Hodnocení: 6/10.

Clerks 2: Muži za pultem (2006)

EAT PUSSY!!! Lepší návrat nekonvenčních obchodníků z New Jersey si žádný Smithofil nemohl přát. Nejenom, že se Kevinovi podařilo naladit obscénní atmosféru z jedničky, ale jako by krásně naladil na další životní epizodu a na výborné charaktery hlavních postav, které se drží stejných pravidel a dostávají se (vyhledávají) stejně pravdivé životní pravdy a moudra, která přes drsný a nestydatý obal, dokáží upoutat divákovu pozornost a (případně) mu otevřít srdce. V tomto díle jsou však prakticky všechny hlavní postavy více chytlavé a více precizní, což působí záživněji a udává to příběhu vetší hloubku. Tentokrát Dante a Randal začínají pociťovat přítomnost jejich stáří a snaží se zařídit si a srovnat život podle určitých priorit, abi předešli případnému zhroucení jejich už tak dost pohodlného života bez konkrétních cílů. Procítěnost příběhu jsem příjemně přijal a pár kapek slz při konečném vyvrcholení to potvrzovalo. Nesmrtelných hlášek a dokonalých jednoduchých fórků s menší dávkou sentimentu je to (očekávaně) dost a nové zábavné postavy (včetně úžasné Rosario Dawson) taky zabodovali. Jěště bych určitě zmínil, že nová verze Jaye a silent Boba je naprosto senzační a coolová. Když ještě vezmu v potaz parádní a svižnou hudbu, dokolanou režii či "přátelského" osla, tak si Clerks 2 zasluhují oslovení: dosavadně nejlepší výtvor génia Kevina Smitha a záruka pro dobrou (ikdyž trochu krutou) zábavu. Hodnocení: 10/10. PORCH MONKEY 4 LIFE

Nelítostný souboj (1995)

Tak úžasná práce režiséra, kterou ve snímku Heat Michael Mann předvedl, se jen tak nevidí. Všechny filmové aspekty jsou nádherně naladěny a společně působý více než úchvatně. O akčních sekvencích snad nebudu ani mluvit, protože neměli sebemenší chybičku (hlavně tedy přestřelka při útěku z banky). Charisma De Nira a Pacina by se dalo krájet a jejich profesiální přístup a herecká "vyladěnost" jenom přihrávala do karet celkovému hodnocení. Scéna, kdy Neil sedí z Vincentem v restauraci je nezapomenutelná a poslední "soukromá" hra na kočku a myš též. Na filmu mě osobně drobně kazila dojem jeho délka, ale jak jinak vystihnout ten vnitřní souboj Vincenta z jeho soukromím životem a vůbec jeho pracovní závislost. Hodnocení: 9/10.

Nájemní vrazi (1995)

Hodně jsem zvažoval, jak Assassins ohodnotit. Nijak výraznější a chvilkami dost děravý scénář, (jenom) slušná režie a Stallone ve své standartní či typické prkenné roli (kterou víceméně zvládl dobře). Přesto vše nemám to srdce zařadit tento napínavý thriller do průměru a to hlavně díky ÚŽASNÉMU Banderasovi, který svojí roli výbušného "psychopata" zvládl na výbornou. Akční sekvence též nebyly vůbec zlé, dalo by se říci, že byly přímo porádní a přesvědčili mě o zasloužených 4*. Hodnocení: 7/10. BTW: historka o zmrzlém ptáčkovi se mi moc páčila=)

Rain Man (1988)

Silné a tíživé drama o sbližování a bratrském poutu, které i přes velice těžké zkoušky a překážky, pořád sílí a roste. Herecký výkon Hoffmana byl zde (právem) již dost vychvalován, s čímž souhlasím, opravdu jeho životní role, kterou zahrál až těžko uvěřitelně, přesto se mi Seung-u Jo jako trpící autista v J.Korejském snímku Malaton líbil bitkově více. Cruise byl také přesvědčivý, nepřehrával a jeho "dozrání" (proměna) v dospělého byla skvěle a kvalitně zahrána. Příběh emotivní (rozplakal mě) a velice povedený, ražie a výprava též. Zářivý a obstojný filmový kousek 80. let. Hodnocení: 9/10. BTW: Raymondovo „Uh-oh" je nezapomenutelné=)

Krásná země (1977)

Bláznivá, ulítlá a praštěná italská komedie, která ani na chvilku nezpomalí. Cynický Villaggio útočí svými hlášky na divákovi bránice a neomaleným (místy až přehnaným) humorem minimálně na pár desítek minut zaujme. Vtip však postupně strácí na intenzivitě a začíná nudit a vléct se. Snímek by potřeboval trochu prostříhat, protože zdlouhavé a opakované gegy už tolik zábavné nejsou a člověk se začne dívat na hodiny kolik minut zbývá do konce. Přesto jsem měl z filmu dobrý pocit a pár situací bylo více než zdařilých. Pravá italská komedie, která neurazí. Hodnocení: 6/10.

Collateral (2004)

Collateral je opravdu chorošnej krimi thriller, který tiká na sekundu přesně ve všech filmových aspektech. Nenajdete tu výrazněji slabší či méně deprimující scénu, která by narušovala výborně naladěnou tísnivou a mrazivou atmosféru. Stylizace postav dvou hlavních hrdinů, jejich vystupování, osud (poslání) a společné dialogy táhnou snímek kupředu a nedovolí divákovy ohlížet se zpět. Cruise konečně svůj obrovský potenciál uplatnil v roli, která k němu skvěle pasovala a svojí mrazivou bezsoudností působil dokonale vyzrále a tajemně. Maxova proměna (lépe řečeno osobité dozrání) seděla Foxxovi jako přibitá a jeho celkové působení si nominaci na oscara určitě zasloužilo. Nezbývá než pochválit úžasnou režii, hudbu, kameru, střih a scénář. Konečně pořádný napínavý thriller, který i přes drobnou dějovou okatost pořád má co nabídnout a pěkně "zacvičí" i s minimálně zaujatým divákem. Hodnocení: 9/10.

Stormbreaker (2006) odpad!

Bond-boy, to si ze mě děláte srandu? Absolutní konina se stupidním, triviálním, přímočarým, nezáživným, předvýdatelným, okoukaným příběhem, s (pro mě) nepřijatelným hereckým obsazením, zápletkou, která tu byla nejméně 100krát a fešáckým modelem v hlavní roli. Alex Pettyfer svou nevinnou "tvářičkou" či nedostatečným hereckým výkonem kazil už tak minimum zábavy, které pro nás Sax připravil. Kdybych neviděl snímek Agent Cody Banks, možná bych dal o hvězdičku lepší hodnocení, ale nápad z teen agentem MI6 je prostě otřesný, až se mi chtělo zvracet. Fuuuuj=( Hodnocení: 0/10.

The Long and Short of It (2003)

Chápu, že si prostě "vyvolení" z dvou věží chtěli oddechnout od tajemného prstenu a šli si lepit plakáty k autobusové zastávce. Nic velkého a převratného jsem od Seana Astina nečekal a ani se nedočkal. "Malý" film s ještě menší herečkou a zpestření určitě vypjatého natáčení pána prstenů. Na režisérské sedačce to Peterovi sluší více nežli na té v autobuse, takže budem doufat, že si své dosavadní povolání ponechá a nebude vozit hobiti do práce (:-D). Hodnocení: 5/10.