Ice Egg (2002)

Dobré, ale hrozně jednoduché (což by tak nevydilo= v jednoduchosti může být uchována i velká krása), ale za to naprosto bezsmyslné a triviální. Zasmál jsem se, ale rozhodně neuspokojil. Hodnocení: 5/10.

Scratovo dobrodružství (2002)

Nenasytná veverka a její homba za vytouženými oříšky, tentokrát však ve svém vlastním krátkometrážním snímku a s hromadnou zásobou ořechů podajících volným pádem, jak se veverka zachová?... No to je snad jasné, žaudek jí zavedl už do neméně prekérních situací a každý kdo viděl Dobu ledovou si tento filmový bonbónek "vycucá" až do humorové nasytosti a ještě mu zbyde pár křečí v břichu s nepřetržítého smíchu a maximálního uspokojení. Prehistorická veverka je zpět a je nekompromisně hladovější a zábavnější:) Hodnocení: 10/10.

Pro ptáčky (2000)

Malinko delší stopáž a určitě bych zvedl hodnocení na vrchol stupnice. Nestihl jsem se úplně zžít s ptačími kamarády, avšak neméně si užil konečné rozuzlení s (jako vždy) poučným charakterem. I z nicotného tématu se dá vytvořit velkolepé dílo a ti, kteří to stihnou za 3 minutky a to i s Oscarem, jsou opravdu machři.=) Hodnocení 8/10.

Koncert pro jednoho (2005)

Roztomilá a usměvavá pixarovka, ale čekal jsem malinko víc od konečného rozuzlení. Ikdyž měla pointa poučný a nápaditý charakter (jak je u těchto anime kraťásků typické), nepřirosta mi k srdci a nepobavila jako jiné. Hodnocení:6/10.

Únos (2006)

Kraťas s velice jednoduchou, ale přesto precizně zábavnou náplní, která donutí snad každého k smíchu a naprostá ironie osudu je zde každou sekundou vtipnější a drsnější. Postava obtloustlého žabáka se cvakající propiskou je dokonalá=) Hodnocení: 9/10.

Geriho hra (1997)

Senilní dědeček se svojí královskou hrou, v nostalgickém, svižném, vtipném a reálně "krutém" kraťasu od studia Pixar, s již obvyklou překrásnou animací. Hodnocení: 7/10.

Sim Salabim (2008)

„V jednoduchosti je krása". Jednohubka pixaru před "velkou bouří" (WALL-E), která svojí úlohu plní naprosto famózně a maximálně naladí a zpříjěmní nástup masterpeace celovečeráku, následujícího bezprodleně po skončení. Směs originálních a vkusných fórků, zabalených do příjemného "obalu" s (tradiční) pixarovou animací bez drobné chybičky. Každičkou sekundu jsem se bavil a kraťas mě doslova očaroval. 10/10

VALL-I (2008)

WALL-E je nejkrásnější pixarovka s vůbec největším kresleným sympaťákem v hlavní roli. Roztomilejší gestikulace a nevinnější či pravější láska snad nikdy takhle dokolane nepůsobila a "nevyzařovala" tak rovnočaře a příjemně jako tomu bylo v tomhle animáku. Tvůrci darovali robotům opravdu zázračný život a ikdyž zde lidstvo vypadalo zcela zaostale a oproti robotům dost bezmyslně, dodávalo to snímku patřičnou energii a pasovalo to do promyšlené pointy. Robotí jednoduchá láska byla čarovná a okouzlující, nelze než si ústřední pár zamilovat a soucítit s ním. Tu všechnu nádheru ještě podpořilo famózní vizuální zpracování a stylizace okolního prostředí se zajímavými roboty, defakto každý s jiným "posláním" a údělem ve vesmírném "obyváku". Nejlepší animák roku a možná i všech dob. Hodnocení: 10/10.

Mariňák (2005)

Příbeh o vojenské prázdnotě ve statisícovém davu, o nudném čekání na chtěnou a nechtěnou válku, o psychickém hroucení z bezmocnosti v mocné armádě, o tvrdém výcviku na pozdější bezvýznamnost a na zbytečnou účast, o dlouhých měsících v netrpělivém očekávání z kruté války, v které nic nezmůžete a svou přítomností ani nepřispějete ke konečnému rozuzlení, o odvrácení od nejbližších, kteří na vás zapomenou a vaší oddanosti k zemi, která vás odsoudí k odloučení, o válce v které jse každým dnem dál od životní reality a po čase vás z ní odepíše a vy v ní nebudete fungovat, příběh o svinstvu jménem válka... Mendes mě svým syrovým zpracováním (ne)válečného snímku naprosto očaroval a v nudném ději bez sebemenší akční vsuvky, jsem se úžasně bavil. Důkaz, že v akčním filmu nepotřebujete akčnost pro pobavení a, že introvertnější zpracování může být mnohem efektivnější. "Příručka" o zabavení ve válečné nudě (prakticky celá příběhová linie) byla velice zábavná a chytrá. Nebyl to sice nejlepší film, ale lépe natočit nudu snad již nelze :-D Hodnocení: 9/10. BTW: Jake Gyllenhaal byl zde velice působivý a začíná intenzivně "rozkvétat" k herecké špici.

Anabela: Vánoční přání (1997)

Annabelle's Wish byla spolu z československým rodinným animákem Velká sýrová loupež mojí nejoblíbenější děckou pohádkou, která svým krásným příběhem, poučnou a kouzelnou pointou s náramně příjemnými zvířátky pohladila u srdce. Velice rád na tuto vánoční klasiku vzpomínám. Hodnocení: 10/10