• Pohádka

Poslední závod (2022)

Alternativní ztvárnění tragických životních osudů Hanče a Vrbaty prolnuté životním osudem jejich německočeského druha Emericha Ratha vyniká i skvělým vystižením dobového hraničářského vlastenectví a naopak německočeského protičeského šovinismu. Celá věc měla svůj zvláštní kontext: za necelého půldruhého roku vypukla první světová válka, proti níž sněhová bouře na krkonošských hřebenech byla spíše jarním vánkem. Vědomí, že jsme s to natočit i takový film je velkým povzbuzením. Podcenit nejde ani jeho poznávací záběr a specifický regionální svět, který je v jeho ohnisku. Připomenutí jmen prvních českých "sportovníků"-vlastenců také není od věci. Celková úroveň včetně hereckého obsazení, v němž vyniká Oldřich Kaiser je vysoko nad polistopadovým standardem českého hraného filmu.

Historie.cs (2008) (pořad)

Nejcennější je na tomto z publicistickoodborného hlediska pozoruhodném pořadu přesné zrcadlení možností soudobé české historické vědy. Ovšem nejmystičtější záhadou je absence valorizace koncesionářského poplatku. I současný ministr kultury ví, co mám na mysli. Včetně svého "robustního" svědomí.

Poznamenaní (1948)

POZNAMENANÍ evokují knihu ŘÍKALI MI LENI nebo pozdější film KUKAČKA V TEMNÉM LESE; je těžké posoudit co bylo větším nacistickým zločinem: zda plynové komory nebo toto bourání rodin a znásilňování dětí a rodičů. Mezi dětmi a dospělými nebyl v tomto ohledu podstatnější rozdíl; byli zraňováni ve svém nejvnitřnějším lidství. Citovost (nikoliv emoce), která z tohoto skvělého filmu vyzařuje, není kýč; naopak, evokuje a uchovává duševní svět našich předků. Příběh filmu je i příběhem desítek našich životů právě těchto našich dědů apradědů či prababiček. Je to fakt nejen nostalgizující, ale také stále burcující a varující.

Smrť Márie Jankovskej (1968) (TV film)

Tento kriminální případ dává vyniknout jak Júliu Vaškovi, tak Ivanu Letkovi i režiséru Ernestu Stredňanskému; své místo v příběhu však zvládají i ostatní herci. K přednostem televizní inscenace (proto ta úspornost provedení) patří i scénář. Slovenská televize si měla k čemu gratulovat a náhodný není ani rok výroby, rok svobodomyslného Pražského jara. Citlivě a zdařile je zaznamenán i mravní rozpad, který provázel dobový deklarativní a stále frázovitější boj o nového člověka.

Místo zločinu České Budějovice - Žeton (2023) (epizoda) odpad!

Námět naříká, scénář kvílí, režie již tradičně pláče. Co mohou hrát občas velmi sporní herci? Tento seriál se příliš nepovedl.

Zrodila se Astrid (2018)

Všednodenní neznamená nezajímavé. Rozhodující fází při vzestupu feminismu je právě meziválečné období. Tady je tento pohyb sledován na individuálním osudu jakoby nenápadné a tuctově průměrné ženy, ve skutečnosti silné osobnosti švédské i světové literatury - dětské? Cožpak ale děti nejsou lidé? Film nepostrádá skandinávskou nápaditost v uchopení námětu, propracovanosti scénáře a důslednosti v sledování tématu. Je to ta kapička diamantu na dně, oč nenápadnější, o to pozoruhodnější. Dalo by se také českýma očima říci, že čapkovsky nápadité.

Prípad krásnej nerestnice (1973)

V této úloze starší Vášáryová určitě uspěla. Humor i scény z privátního života byly vesměs organicky a ústrojně pojaté a ve své době byly v tomto žánru průlomové. Přemýšlivé, kultivované ženství tu potkalo svou nespornou osobnost.

Rudí prezidenti - Poslušný generál - Ludvík Svoboda (2018) (epizoda)

V podstatě věcný obraz generálova života opět naráží na úskalí sovětizace. Armádní generál Ludvík Svoboda byl vystaven smršti dějinných událostí, ve kterých se náš národ zmítal prost jakékoliv stabilní politické opory. O východních i západních zdrojích této podpory dnes víme mnohé, zdaleka však ne všecko. Hledáme-li však mravní konstanty Svobodova života, vidíme je v jeho věrnosti demokracii, českoslovenství a republice i v jeho nesmlouvavém odporu k německému nacismu, který ho stál několik životů jeho nejbližší rodiny. Polistopadová poněkud často poněkud tlampačová statečnost by měla mít více soudnosti a věcnosti i citlivosti. Na druhou stranu je nutné ocenit přitažlivost zpracování a důraz na každodennost hrdiny od Zborova, Sokolova i z Dukly.

Rudí prezidenti - Těžkosti Antonína Novotného (2018) (epizoda)

Novotného období zdaleka nebylo idylické; odehrávaly se v něm i recidivy padesátých let. Šelmě však začaly vypadávat zuby a ani drápy nebyly už to co dříve. Uvolnění atmosféry a rozmach kultury a vědy navazující a rozvíjející odkaz První republiky ale patří do jeho období také. Bylo by chybou to popírat.