• Pohádka

První máj (2023) (TV film) odpad!

V řadě ohledů relativně zajímavý filmový dokument pomíjí některé historické souvislosti, zejména spjatost obou svátků s prezidenty TGM a EB, ale i jeho sociálně demokratický původ, jehož součástí je marxistický vklad, i způsob, který jej dále integroval do společenského bytí československé společnosti. Slovensko bylo do r. 1993 součástí Československé republiky a jeho vklad do tohoto státu v žádném případě nebyl zanedbatelný. Stranou ponechávám "objev", že podle potřeby byly prý první máje také v srpnu nebo březnu.

Konspirace 89 (2019) (TV film)

Živelný proces provázený vnitrokomunistickou konspirací, která se od počátku událostí vezla, až byla vyvezena na smetiště dějin. Jména a děje se měnily a  postupně do popředí lezl neoliberalistický model Washingtonského konsensu. To poslední, co bylo vzato do úvahy, byla připravenost historického Západu skutečně pomoci někdejšímu sovětskému impériu. Nejcitelněji to pocítilo samo Rusko. S následky této mozaiky nenaplněných závěrů a představ i ztráty iluzí jsme konfrontováni dodnes.

Rozsudek (1970) (seriál)

Tento seriál v mnohém prolamuje dobová klišé a je důstojnou odpovědí tehdejšího Československa na nejlepší západní thrillery; současně prolamuje jejich žánrový rámec. Československo-rakouská policejní a vlastně i zpravodajská spolupráce při polapení nacistického válečného zločince dává totiž tomuto nevšednímu dílu i pevný ideový rámec a současně dosvědčuje poměrně intenzívní kontakty mezi oběma sousedními státy. Mnohé vysvětlí doba vzniku. Seriál, respektive první záměry na jeho výrobu, musely vzniknout souběžně se Šiklovou prací na knize JÁ, JAKUB RAHN a patří k počátkům akčního žánru (dobově zvaného čtiva) již na konci šedesátých let. Souvislost se starším seriálem SÁM VOJÁK v POLI, produkovaném bratislavským studiem, je zřejmá. I když se Haasova režie nevyvarovala občasných slabších míst, dokázala je vynahradit nápaditým špičkovým hereckým obsazením, což zejména platí o výkonu Václava Vosky v titulní úloze. Ale i další jména (Felix le Braux, Bohuš Záhorský, Vladimír Šmeral, Ladislav Pešek, Jiřina Petrovická, Jorga Kotrbová, Jiří Holý, Martin Růžek, Vladimír Ráž) nejsou zanedbatelná. Další zajímavostí je první kriminalista Zeman, tentokrát kapitán ztvárněný Petrem Kostkou, předchůdce mnohem známějšího majora Jana Zemana, kterého hrál Vladimír Brabec. Je škoda, že toto dílo není známější.

Mengele mi říkal prosím (2023) (TV film)

Režiséru i scénáristovi se podařilo vyrvat času pozoruhodné svědectví o nacistických zločinech i pozoruhodném životním osudu. Příběh zdrcující i smutný zároveň.

Nikdo se nebude smát (1965)

Biedermayer má svá pokračování a Kunderovy povídky ze šedesátých let se soustředí právě na drobnokresbu této směsi svatouškovství, zastírání a narůstající mravní krize společnosti šedesátých let. Hlavní hrdina zápasí sám se sebou a jeho uhýbavost se mu vrací bumerangovým efektem. Dobovou tendenci symbolizuje i průhled do rozkopané pražské ulice. Arabeska pohybů vyhýbajících se postiženým místům  symbolizuje bezvýchodnost doby a země směřující do krátkodeché naděje Pražského jara a následující tzv. normalizace...Tvůrcovský tým reprezentují špičková jména československé kinematografie a televize. Hynek Bočan tento kritickorealistický snímek mohl už tehdy považovat oprávněně za mimořádně zdařilý debut.

Zámek ve Švédsku (1963)

Zabsurdnělé gotické drama připomínající Agathu Christie či evropský historický román 19. století je v ironizujícím posunu také poněkud blízké poevské poetice a jejím zfilmovaným verzím. Poněkud samoúčelné, ale stále profesionální a kultivované.

Hledání Země Nezemě (2004)

Pojmy zdánlivě abstraktní a odtažité mají své živé obsahy. A často také přesahy. I pohádkové a fantastické. Lze se tomu smát, ale každý, kdo se z těchto kouzel vymaní, ochudí svůj život, někdy i nenapravitelně. K výbornému scénáři a suverénní režii lze přidat i ústřední herecké trojhvězdí a ocenění kvality propojení skutečnosti a přetvárnění ve výborně napsaném příběhu. I dojetí a slzy patří do života, má-li být plně a všestranně žit.

František Kriegel: Sám proti Moskvě (2023) (TV film)

Představení leninského komunisty beroucího vážně oficiální proklamace režimu a usilujícího o jejich materializaci je zdařilé a nepřímo ukazuje na složitost doby a váhu silné osobnosti. Krieglův život byl životem snílka a muže akce v jednom. A také odborně zdatného lidského lékaře. Člověka, který viděl a přemýšlel a zůstal věrný sám sobě i tomu, čemu věřil.

Znovu po smrti (1991)

Tradiční poněkud duchařské téma ovšem ve špičkovém režijním i hereckém provedení. Námětově ovšem třicátá a čtyřicátá léta minulého století s nádechem prvofilmových hororů.