Oborona Sevastopolja (1911)

První ruský celovečerní film. Rusové se v roce 1911 vzmohli:) Díkybohu za wikipedii, jinak bych ten film vůbec nepochopil. Obsah: Schůze vojenského námořnictva v Sevastopolu: admirálové se dohodnou, že potopí vlastní lodě, aby zabránili cizímu loďstvu vstup do přístavu. Potopení naší flotily: Po výstřelu z děla se jedna loď potopí. Ženy staví opevnění: připrava na nepřítele. První útok na Sevastopol 1854: armády se střetnou, na bojišti zůstane mnoho mrtvých. Admirál Kornilov a jeho smrt: admirál je postřelen a v nemocnici zemře. Na Kamčatce: vojska se přesouvají. V týlu nepřítele: námořník Koška se proplazí do nepřátelských pozic a pod palbou zajme jednoho nepřítele. Ve čtvrtém bastionu: opevnění je dobyto Turky. Děti pomáhají obleženým. Admirál Nachimov: admirál nařídil obranu čtvrtého bastionu. Mezi životem a smrtí: vojáci před bitvou tancují. Útok na Sevastopol 1855. Smrt Admirála Nachimova. Sestry ošetřují raněné. Schůze spojeneckých vojsk: velitelé z Anglie, Turecka a Francie se dohadují o dalším útoku na Sevastopol. Třetí útok. Generál Chrulev jede pro pomoc. Smrt Kapitána Ostrovského. Ústup na sever: vojáci prchají ze Sevastopolu, ale slibují, že se vrátí. Následuje asi pět minut dokumentárních záběrů znázornujících válečné veterány... ______ Díky tomuto filmu člověk dostatečně ocení Ejzenštejnovu revoluční práci. PS: Z filmu se dochovalo pouhých 39 minut, tato část byla opatřena novými mezititulky.

Fire! (1901)

Snímek, který o dva roky později okopíroval Edwin S. Porter a vytvořil tak nesmírně slavný (a přeceňovaný) Život amerického hasiče (1903). Williamson sice nezobrazuje jednu scénu dvakrát, tak jako Porter, zato je nápaditější ve všem ostatním a dokonce ukazuje skok do plachty. Kromě toho Porter do svého díla použil reálné záběry hasičského výjezdu, zatímco Williamson vše inscenoval - ale kvalitně, a za to mu patří obdiv.

Zmizení dámy (1896)

Zřejmě vůbec první Mélièsův trikový film.

Un drame chez les fantoches (1908)

Fantoš si pohrává s nožem a skončí proto ve vězení. Ne však nadlouho... Typická Cohlova animovaná hříčka, kterých pro Gaumont natočil spousty.

Faust and Marguerite (1900)

Podle všeho kopie Mélièsova o pár let staršího filmu, který se mi ale nepodařilo na internetu najít.

Danse serpentine (1900)

Krotitel lvů krotí lvy. Pak se na scéně, tedy v kleci, objeví tanečnice Bob Walker(?!), jejíž šaty střídají barvu tak, jak se to zrovna koloristce líbilo. Vůbec si nejsem jistej, jestli to video, které jsem zhlédl, je skutečně Alicin tanec hadí ženy. Ale jestli ano, tak je zřejmé, že slečna režisérka tak trochu "vykradla" Edisona:) (viz Serpentine Dance by Annabelle).

Les Illusions fantaisistes (1910)

Na rok 1910 již velmi zastaralé filmouvé kouzlení, stop trik každých dvacet vteřin, kamera statická, nic překvapivého. Kostlivec nebo zamordování Santa Clause potěší, ale jediné, co skutečně stojí za pozornost, je velmi pečlivě provedené kolorování.

Les Quatre Cents Farces du diable (1906)

Z této Mélièsovy taškařice jsem na youtube nalezl opět jen malou část, konkrétně 4 minuty představující přibližně čtvrtinu celého filmu. Satan vezme nějaké lidi na projížďku svým ďábelským povozem taženým kostrou koně. Psychedelický výlet sopkou končí, když propadnou stropem do nějaké místnosti. Co se asi dělo dál?