kinej

okres Teplice
člověk

1 2 3 4 5 17 32 48 63
    • 11.11.2013  10:40

Tato dokumentární série BBC je opět sérií úchvatných událostí, z nichž se mi nejvíce vryje do paměti neúprosný boj kosatek s mládětem keporkaka a pak fascinující záběry neokoukaných tvorů u hlubin oceánů. Také je zde k vidění několik příspěvků, které již byly k vidění i jinde, byť třeba i později. Osobně mi tam chyběl větší vklad Davida Attenborougha. Nejde ani tak o jeho fyzickou přítomnost ale přeci jen, je-li autorem scénáře (a na jen vypravěčem jako zde) jednotlivé příspěvky a epizody jsou lépe propojeny a logicky hladce navazují a hlavně je na jeho vlastních projektech cítit s jaký zápalem a láskou na nich pracoval. Z monumentální Modré planety toto nasazení necítím. Každopádně se i tak jedná o jednu nejlepších dokumentárních sérií všech dob.

• 11.11.2013  10:38
    Gremlins 2 (1990)

Na druhé Gremlins měli tvůrci mnohem více peněz a mnohem méně nápadů. Obojí je poznat.

• 7.11.2013  11:24
    Jiná žena (1988)

Je to sice zvláštní, ale ryzí psychologická dramata Woodyho Allena mě oslovují snad ještě více, než jeho komediálně laděnější příběhy. Dle mého názoru se zde plně ukazuje jeho virtuózní schopnost hloubkově prokreslit nitro svých postav a nechat je projít reálnými životními strastmi a přenést jejich prožitek plnohodnotně na diváky. Konkrétně film Jiná Žena stojí na výtečném nápadu (vyrovnanou ženu rozhodí naslouchání cizích psychoterapií a donutí jí bilancovat vlastní život) a má pár hodně vydařených scén, ať již dialogových (narušená svatební party, setkání a následný konflikt s dávnou přítelkyní) nebo z hlediska filmařiny (zfilmování a prolínání vzpomínek).

• 6.11.2013  10:56
    Critters 2 (1988)

Druzí Critters mě bavili o něco více, než první. Zatímco první díl se neúspěšně snažil působit hororově, ve druhém díle už tyto ambice tvůrci opustili a je to ku prospěchu. Critters 2 už jsou jen komedií, ve stylu např. Evil Dead 2, samozřejmě na tak vtipnou, ale takvou, která občas podráždí koutek.

• 6.11.2013  10:55
    Kočka (1971)

Kočka je bezchybně a velmi bolestně působící drama, které v každé scéně vysílá atmosféru zmaru a beznaděje. Francouzské filmy mi někdy přijdou tak nějak povrchní, ale tohle rozhodně není ten případ, tento film je platný univerzálně. Herecké výkony jsou skvělé, uvěřitelné a hlavně nijak přehnané, hodně projevu a emocí si herci nechávají uvnitř, což je vy výsledku ještě působivější. Skvělou práci odvedl i režisér, zejména způsob jakým vložil dávné zamlžené vzpomínky, na doby kdy vztah obou ještě vzkvétal, nebo za neustálou přítomnost bořících se, kdysi krásných domů. Úžasné.

• 4.11.2013  09:53
    Melancholia (2011)

Dle mého názoru je Melancholie povedenou a realistickou studií rozdílných charakterů v kulisách krizové situace. Žánr, v tomto případě sci-fi, je jak je u tohoto režiséra zvykem, jen prostředkem pro navození kýžených podmínek, v nichž pak nechá své postavy trpět. Justine je očividně reflexí samotného režiséra stíhaného silnými depresemi a v jejím popisu jde skutečně až na dřeň. Kirsten Dunst překvapila, od ní bych takový prožitý herecký výkon nečekal. Jediné co bych možná vytknul je neúměrně dlouhá úvodní svatební část, která mě sice díky skvělým hercům bavila, ale v porovnání s druhou polovinou zabírá až příliš prostoru. Von Trier mě opět nezklamal a těším se na jeho další počin.

• 4.11.2013  09:53

Některé scénky (např. první 3) jsou vážně hodně slabé, snad i pod úrovní absolventských filmů. Z „méně“ známých režisérů překvapil Wlater Selles nabo Alexander Payne. Bratři Coenové, Cuarón nebo Tom Tykwer pro změnu dostáli svému renomé a dokázali, že nejsou uznávanějšími než ostatní režiséři náhodou, jejich příspěvky jsou nápaditější a prostě lepší než většina ostatních. Dle mého názoru se nepředvedli Gus Van Sant nebo Wes Craven. Jak píšou i ostatní celek je dost nevyrovnaný, na druhou stranu mě potěšilo sledovat, jaký příběh dokáže někdo vykouzlit na cca pěti minutách prostoru, kvůli tomu to určitě stojí za to.

• 1.11.2013  12:14
    Ptačí svět (TV seriál) (1998)

Life of Birds je další dokonalou dokumentární sérií Davida Attenborougha. Pravda, technicky je již tato série opravdu zastaralá, obraz ve srovnání s úchvatnou řadou Earthflight je vysloveně slabý, ale i přes to má leccos, v němž je přeci jen stále ještě lepší než zmíněný takyklenot. A tím je obsah a komentář. Attenborough je za všech okolností skvělým průvodcem, ale je-li jako v tomto případě autorem konceptu a scénáře, stává se ze sledování pořadu slast pro každého milovníka nejen přírody, ale i anglického jazyka. Life of Brids je sled úchvatných událostí v životě velkého množství druhů ptáků, jehož zajímavost podtrhává komentář, udávající snad každou popisovanou vlastnost v nádherný logický a nezpochybnitelný soulad s evoluční teorií. Ta je ostatně středobodem snad všech Attenboroughových pořadů již od Life on Earth, a je jedním z faktorů, které dělají jeho díla zajímavější.

• 30.10.2013  08:44
    Critters (1986)

Další klasika 80. let, která už dnes nemá co nabídnout. Critters nefunguje jako horor, ani jako komedie a už vůbec ne coby triková podívaná. K tomu přizvukuje ta nejosmdesátkovější myslitelná hudba, co může být, což film také zrovna nepodrží. Některé filmy by se možná měly do deseti let od natočení tak nějak vypařit, zmizet, aby lidem zůstaly jen nostalgií prodchnuté vzpomínky.

• 28.10.2013  14:01
    Gremlins (1984)

Některé filmy prostě stárnou. Když jsem byl malý přišli mi Gremlins jako úžasná vizuální podívaná, s velkou dávkou napětí i humoru. Dnes je na filmu nejvíc zajímavé sledovat tehdejší metody tvorby speciálních efektů, faktor napětí a humoru = 0, navrch extrémně nesympatický hlavní hrdina a strašná dobová hudba. Jediné co zůstalo je roztomilost malých mogwaiů, i když tentokrát jsem tak nějak víc fandil jejich oslizlým mutacím.

• 28.10.2013  14:00

Zajímavý a neotřelý děj činí ze Světové války Z nadprůměrný zombie film. Něco šlo ale rozhodně udělat lépe. Vysloveně do očí bijí podivně se pohybující digitální zombíci. Jejich zrychlený pohyb či stádní útoky jsou dobrý nápad, ale ta realizace je dost slabá a hlavně nereálně vypadající a to i v takových obyčejných momentech, kde prostě nakažený po někom obyčejně skočí. Film také poškozuje snaha vyhnout se drastickým krvavým scénám. Ne, že bych žíznil po krvi, ale urputná snaha nedostat do záběru krvavý detail někdy danou pasáž znepřehledňuje. Jinak ale kvalitní žánrový film s lepším dějem.

• 22.10.2013  09:52
    Soukromý život rostlin (TV seriál) (1995)

Je velká škoda, že tato dokumentární série není k dostání remasterovaná ve vysokém rozlišení. Jelikož, jsem zmlsaný všelijakými dokumenty na blu-ray, DVD jsem se obával. A oprávněně. Private Life of Plants bohužel vypadá na nových televizích bídně, ale na druhou stranu, to jediná vada tohoto dokumentárního klenotu. Šest padesátiminutových dílů je doslova napěchovaných sledem úchvatných a nádherně podaných příběhů nejroztodivnějších druhů rostlin. Překvapivě není nouze o dramatické momenty, ostatně jak říká v úvodu Attenborough, zdánlivě nudný život rostlin je vlastně jen otázkou časového rámce. A sám sir Attenborough je zde ve vrcholné formě. Jeho květnatou angličtinu, tu s nádechem poetiky, tu s nádechem humoru, je slast poslouchat. Málokdo umí využít krásu tohoto jazyka jako právě on. Když se k tomu přidá jeho schopnost uvádět jednotlivé příspěvky v nečekané souvislosti a pak jednoduše formulovat logické závěry, celá biologie se jeví jako ta nejjednodušší věda. Určitě jedno ze zásadních děl, které tento pán napsal.

• 21.10.2013  10:33

Hodně zbytečně promrhaných 90 minut mého drahocenného času. Tento dekadentní trend převypravování pohádek nějak nechápu. Asi už stárnu.

• 21.10.2013  10:32

Nepřišlo by mi úplně fér, dát tomuhle thrilleru jen 3/5, sice je dějově obyčejný a nekomplikovaný, ale funguje skvěle tak, jak by film tohoto žánru měl. Je totiž napínavý, a čím blíže k závěru, tím atmosféra více houstne. Možná se najdou nějaká slabší místa v logice (policie odjede bez mrknutí oka z podezřelého místa, zcestné chování některých postav), ale tomu se za účelem budování atmosféry nevyhnul třeba ani mistr Hitchcock. Naopak se mi dost líbila šikovná práce z kamerou, která napomáhá pocitu autenticity. Trošku víc mě ale zklamala úplně poslední scéna, která mi přišla trochu laciná a bez ní by mi přišel film lepší.

• 18.10.2013  09:07
    Divoká Čína (TV seriál) (2008)

Záběr této dokumentární série je obrovský. Nevím kolik obdobně rozsáhlých projektů o Číně existuje, ale každý díl je doslova napěchován zajímavostmi, přičemž tak 95% tvoří něco, co jsem nikde jinde zatím neviděl. Neznámá pohoří, pouště, moře a fauna, je toho nepřeberné množství. A přesto, v silné konkurenci BBC této sérii k pomyslné dokonalosti něco chybělo. Možná je to osoba průvodce, který by vyprávění učinil zúčastněnějším, i když i bez něj se může dokument obejít (jak dokazuje např. jen komentovaný dokonalý South Pacific). Bernard Hill ale tak silné charisma nemá. A další věcí je, že se zde sice zmiňují ekologické problémy Číny, ale v celkem smířlivém ukázněném duchu, který podle mého instinktu neodpovídá realitě. To jiné série jsou mnohem nekompromisnější. I tak se jedná o šestihodinový sled krásy.

• 16.10.2013  08:54
    Spies of Warsaw (TV seriál) (2013)

Minisérie Spies of Warsaw má hodně zajímavý námět a příběh, díky čemuž možná stojí za shlédnutí. Oba díly dokonce i dobře vypadají, mají neodfláknutou produkci, výpravu, kostýmy, ze které by se nemusel stydět ani regulérní film. Jenomže až na pár momentů se režisérovi nepodařilo mě vtáhnout do děje, nebo se zajímat o osudy jednotlivých postav. Celý projekt mi přišel tak nějak plochý a bez ducha, jako jsou například podobné filmy české televize. Herecké výkony jsou dosti nevyrovnané. Hlavní role je sice obsazená dobře, ale projev Davida Tennanta působí v množství nevyrovnaných výkonů rozpačitě. BBC má svůj standard mnohem výš.

• 14.10.2013  10:49

Tento film pro mě neznámých režisérů je překvapivě velice zdařilou, laciné agitce se obloukem vyhýbající a nepatetickou poctou dílu Karla Čapka. Co jsem tak četl, tak jeho rodinné vazby a osobní vztahy asi zdaleka nebyly tak ideální, jak je líčí tento film. Ale jelikož cílem tohoto Člověka proti zkáze je vystavět memento českému velikánovi, takové, které jej popíše coby jednu z největších osobností našeho národa, mi přijde scénář i děj, vzhledem k jeho jednoznačnému odkazu, v pořádku. Nejen to, některé dialogy (např. ty s TGM) mají platnost pro jakoukoliv dobu.

• 10.10.2013  09:13
    Gravitace (2013)

Sice mi nezbylo nic jiného než jít na 3D verzi, ale právě Gravitace je příkladem toho, že když se spojí osobitý režijní přístup a geniální práce kameramana, není dalšího rozměru potřeba. Největší hvězdou filmu je podle mého názoru kameraman Emmanuel Lubezki, který si tímto filmem připsal další skvost (po Potomcích lidí a hlavně Stromu Života). Díky jeho práci jsem měl setrvale po celých 90 minut pocit, že sleduji mimořádnou událost, nebo možná i milník filmových dějin. Pravda, příběh byl trochu divočejší než bych čekal a při výběru hlavní role mohl mít režisér šťastnější ruku, ale Gravitace je jednoduše dechberoucí filmový zážitek. Omílaná výtka o banálním lineárním příběhu je, vzhledem k žánru, dle mého názoru úplně zcestná.

• 8.10.2013  16:04

U seriálu IT crowd jsem se hodněkrát při sledování upřímně nahlas zasmál, což se mi až zase tak často nestává. Od poslední a ještě speciální epizody takto skvělého seriálu jsem čekal trochu víc, sice je to rozloučení vtipné, ale nedosahuje výšin dílů prvních dvou sérií. Na druhou stranu byly i slabší kusy, takže na závěr takový lepší průměr. I kdyby si měly další série držet alespoň takovouto kvalitu, tak by to ale stálo za to.

• 7.10.2013  09:50
    Království rostlin (TV seriál) (2012)

Na Kingdom of Plants jsem se podíval spíše ze zvědavosti. Flóra mě až zase tolik nezajímá, ale na estetickou stránku této série se na Amazonu pějí ódy a David Attenborough je garantem té nejvyšší kvality. A to platí i pro tento dokument. Po vizuální stránce se jedná o jeden z nejsilnějších zážitků a to nejen u kategorie dokumentů. Výběr rostlin je samozřejmě maximálně přizpůsoben použití 3D technologie, ale koncept a informační stránka tím rozhodně nijak nestrádají. Nejedná se o odfláknutý produkt (jakých na trhu pár je, obzvlášť filmy pro IMAX), kde je pár 3D záběrů, povrchní komentář a konec. Attenborough doslova zahlcuje úchvatnými informacemi a nádherných a strhujících záběrů v tom pravém smyslu slova je zde tolik, že to skoro hraničí s plýtváním. Když si pořizuji nové blu-ray do sbírky, většinou už 3D vynechávám, ale zde by to byla obrovská chyba, zde se skutečně jedná o složku jež obrazovou stránku obohacuje a rozšiřuje.

• 7.10.2013  09:50
    Tučňáci - život z blízka (TV seriál) (2013)

Než jsem si „Penguins: The spy in the huddle“ pustil, měl jsem trochu obavy, že tři hodiny je na zabavení se tučňáky přespříliš. Ale recenze byly vesměs pozitivní a samozřejmě oprávněně. Stereotyp nehrozí, protože se střihem skáče mezi třemi druhy tučňáků, tučňákem císařským, dále Humboldtovým a tučňákem skalním, jejichž životy jsou značně odlišné. Všechny tři druhy mě uchvátily, jejich život a péče o potomky nedávají prostor k hluchým místům. Každá epizoda obsahuje dojemné okamžiky, ale obecně je tato série vtipná, už jen tím, že většina záběrů je nasnímaná očima plně funkčních robotických tučňáků, jejichž komické pohyby a interakce s těmi živými by byla na samostatný dokument. Pro ty, kdo se chtějí něco nadstandartního dozvědět o těchto mimořádných tvorech, je tato série určitě lepší variantou než francouzské patetické Putování tučňáků. Skvělý vypravěč David Tennant sice také vyprávění odlehčuje, ale rozhodně není infantilní jako zmíněny francouzský rodinný film a netrpí tím informační hodnota.

• 4.10.2013  10:14

Film Báječní muži s klikou skutečně není až tak výborný jako Menzelova zkultovnělá díla, i tak ho ale považuji za podařený, vtipný, krásný a hlavně zajímavý film o průkopnících filmařiny u nás. Jediné co, dle mého názoru, filmu překáží k dosažení výšin svých sourozenců je povídkově banální příběh, s minimem postav a jednoduchým dějem. Zbytek je ale klasický Menzel v té nejlepší formě, krásná kamera, snová atmosféra a skvělé herecké výkony, u takového Menšíka vysloveně zabolí, že jeho postava nedostala o trochu více prostoru a významu.

• 30.9.2013  09:07
    When Bjork Met Attenborough (TV film) (2013)

V tomto dokumentu se setkali dva giganti svých oborů. Björk zbožňuju od jejího alba Homogenic, považuji ji za největší žijící ženskou hudební osobnost, no a sir David Attenborough, to je možná největší velikán dokumentární tvorby. V tomto dokumentu rozebírají geniální album Biophilia. Převedení logiky krystalů do rytmu písně, užití el. výbojů coby určujícího prvku sklady, vývoj nových hudebních nástrojů (využívajících k hraní sílu graitace) a kompliment ze strany D. Attenborougha na závěr, to je pro mě fanouška obou důvod k blaženosti. Ale dokument mi přišel moc krátký. Biophilia je natolik výjimečné album, že by každá skladba zasloužila podrobnější průzkum. Mimochodem, pokud se někdo podivuje, kde se vůbec vzal nápad přivést dohromady dvě oborem takto vzdálené osobnosti, tak klíč pravděpodobně vězí v jednom starším výroku Björk. V rozhovoru pro Rolling Stone o tomto pánovi prohlásila: „When I was a kid, my rock star was David Attenborough."

• 30.9.2013  09:06
    Horská gorila (TV seriál) (2010)

Mounatin Gorilla je třídílná série z produkce BBC, zabývající se nejen životem těchto savců, ale také lidí jejich posláním je tento ohrožený druh monitorovat a ochraňovat. Ze stáje BBC bych řadil tuto sérii k těm slabším, kromě trochu dramatičtějšího druhého dílu, kde je zachyceno svržení 35-letého vůdce smečky Tita jeho synem, jsem ani nenabyl dojmu, že sleduji něco mimořádného, většina záběrů jsou vesměs běžné denní události v životě goril, které jsou snad k vidění i v ZOO. Navíc je zde mnoho prostoru věnováno lidem, kteří na ně dohlíží, což je sice poměrně zajímavé, ale ne moc záživné.

• 27.9.2013  09:19
    Wallander (TV seriál) (2008)

Wallander je dalším detektivním klenotem BBC. Záleží, jak komu co sedne, ale mě osobně Wallander oslovuje o něco více než samozřejmě skvělí Sherlock a Luther ze stejné stáje. Fakt je ten, že pojetí tohoto seriálu se od zmíněných detektivů jejichž genialita hraničí s nadpřirozenem, tolik liší, že nemá smysl je srovnávat. Wallander je především o skoro uvěřitelných zápletkách a atmosféře. Ta je zde neustále tísnivá, ponurá, sychravá, bezvýchodná zkrátka takové severská, jednotlivé epizody jsou bravurně a umělecky zrežírovány a vždy se nesou o poklidném tempu, přičemž závěr vždy přinese gradaci, napětí a většinou další bezvýchodnost. Kennetha Branagha jsem předtím nemusel. Respektoval jsem jej jako kvalitního herce, ale byl mi nesympatický zdánlivě snobským přístupem ke svému řemeslu, hodně divadelně laděných projektů atp. Ale zde dokazuje, že je mistrem jakéhokoliv, i filmového herectví. Jeho minimalistické ztvárnění zdeptaného, životem ubíjeného detektiva, který si neumí zachovat odstup od své práce a krutého světa, přesahuje pouhé standartní odehrání seriálové role. Branagh zde opravdu předvádí něco co pro neznalost méně blbého termínu nemohu nazvat jinak, než hereckým koncertem. Existuje zažitý pojem „severská detektivka“, pro mě její nejlepším reprezentantem tedy rozhodně nebude trilogie Milénium, ale právě byť angličany natočený Wallander. Závidím občanům Spojeného království, když mohou vidět že jim veřejnoprávní televize za jejich peníze přináší nějakou protihodnotu, takový pocit asi nezažiju. I přes nepříliš povzbudivé vyznění seriálu je pro mě jeho sledování větším důvodem k optimismu, než shlédnutí pouhých pár mučivých scén z čétečkovské a čecháčkovsky provinční nové Sanitky, nebo Vyprávěj.

• 26.9.2013  10:55

Film Dva muži ve městě je obzvlášť v závěru skutečně hodně působivým dílem, jehož poselství o krutosti výkonu nejvyššího trestu platí dodnes. Skvělé je charismatické a minimalistické herectví Jeana Gabina, který dokazuje že málo může být někdy hodně, ale výraznou postavu vytvořil i Michel Bouquet, jehož komisař je odpudivý skutečně kvalitně. Přesto mi však ve filmu vše úplně nesedlo. Podobně jako u jiných jinak dobrých francouzských filmů mi některé dialogové pasáže přijdou povrchní, nesouvislé a předvídatelné, přesto však se jedná o doporučeníhodný snímek.

• 24.9.2013  09:14

Zde asi budu hodně subjektivní, ale pro mě je David Attenborough jedním z velikánů uplynulého půlstoletí a naprosto obdivuhodnou osobou, jejíž přínos světu dalece přesahuje rámec televizní tvorby. V této sérii postupně vysvětluje, jak se po dobu jeho aktivního života postupně vyvíjela technika pro natáčení přírodopisných dokumentů (z obyčejných ručních černobílých kamer po dnešní hi-tech), dále věda jako taková (za jeho studií nikdo nevěřil, že by se kontinenty mohly hýbat, nebo objev DNA) také pohled lidí na životní prostředí. Pro mě osobně je úchvatné sledovat archivní záběry z prvních Attenboroughových pořadů z 50. let a slyšet jej jak pokrok vědy i svůj osobní vývoj s nadhledem komentuje a prokládá zajímavými historkami. Doufejme, že odvypráví ještě hodně tak skvostných pořadů.

• 23.9.2013  09:53

Dobře zpackaná adaptace, která se na mytologii popisované světa a na klíčové postavy dívá jen z okna rychlíku. Díky tomu se mi těžce orientovalo v jednotlivých národech a co hůř v jednotlivých postavách, protože ty jsou tak zestručněné, že nemají žádnou osobnost a nelze tak chápat kdo co proč dělá. Je to škoda, protože námět se jeví zajímavě a casting je sympatický. Jenomže filmu prostě chybí hodina popisu navíc a možná lepší scénárista a režisér.

• 23.9.2013  09:52
    Velký bariérový útes (TV seriál) (2012)

Výživná dávka překrásných záběrů z mořské i pevninské části Velkého bariérového útesu, díky níž lze získat jakýsi pojem o masivním rozsahu tohoto nádherného parku. Zážitek je o to bohatší, že tato série vám ukáže to co jinde v rámci dokumentů BBC není k vidění. Na druhou stranu i přes všechnu tu nádheru mi nic neshodilo čelist ani nevyrazilo dech a Monty Halls, byť sympaťák prostě nemá takové charisma jako například kolegové průvodci Attenborough nebo Cox.

• 23.9.2013  09:51
    Salvador (1986)

Úchvatný film o reportážních fotografech z doby, kdy ještě Oliver Stone neztratil soudnost. Stone zde kope na všechny stran, kritikou nešetří na americký režim ani komoušské revolucionáře. A hlavně film je názornou ukázkou toho, že Stone má své řemeslo v malíčku. Rozpočtové omezení na filmu nijak neuvidíte, naopak Salvador působí téměř reportážně a autenticky, se spoustou teoreticky nadbytečných propracovaných záběrů, které nemají žádný dějový význam, ale prohlubují realistické vykreslení světa revoluce v jihoamerické podání.

1 2 3 4 5 17 32 48 63