Mizerové (1995)

Klasický film pro kocoviny, kdy se vám nechce používat mozek a stačí vám jen tupě zírat na pohybující se obrázky. Nesmíte přemýšlet kam vlastně Will Smith tak krásně zpomaleně běží, halvně že to vypadá efektně. Klasický Michael Bay. Film přetéká charakterovými i dějovými klišé, občas se mi i podařilo zasmát, ale zase ne tak často jako například u Lethal Weapon. Kdyby Bay nezpomaloval akční scény, měl by film poloviční stopáž. Ale zase je to lepší, než filmy s Van Dammem.

Rudá Hříva (1969)

Film se rozjíždí pozvolna, ospale a nezáživně. Zatímco první část působí jako mě špatně srozumitelná komedie plná nesrozumitelných vtípků, v polovině, však příběh začne nabírat na dramatičnosti. A tak se z něj stane netradiční hrdinský film, jehož hrdina je padlý na hlavu. Jeho naivita způsobená natvrdlostí nás vede až k dojemnému závěru. Toshiro Mifune opět hraje jak o život a dělá film o něco zajímavější.

Zahrada (1974) (seriál)

Zahrada je geniální. Předvádí zde, v čem bývaly české animované filmy lepší než zahraniční. Jejich vyjímečnost spočívala v ojedinělém vzhledu postaviček, designu prostředí a užívání netradičních metod. Navíc je film opatřen mistrovským dabingem a líbivou hudbou. Dochází zde k propojení dětského filmu s uměním. Film je skvělými nápady doslova přeplněn. Dětský divák film snad ani nemůže plně docenit. Pro mě je klasická animace nenahraditelná animací počítačovou. Digitální postavičky nemohou pro mě být nikdy tak krásné a líbivé jako ty klasické, jež můžu vidět zde. Navíc je fim, složený z vyvážených dílů. Už první díl "Milovník zvířat" nechává laťku pěkně vysoko a navzující díly kvalitu udržují.

Vražda v Orient expresu (1974)

Přestože nejsem kdovíjaký fanda Agathy Christie, tento snímek jsem si vychuntal, i přes jeho možná až příliš za vlasy přitažený závěr. Myslím, že lépe, už se s kriminálními příběhy Hercula Poirota snad ani vypořádat nelze. Krom skvělé detetkivky můžeme sledovat i vynikající filmařské řemeslo. Lumetova režie je opravdu nadstandardní. Scény výslechů, často prostříhané různými flashbacky se "dívají samy". Vždyť už jen první minuty, znázorňující případ únosu malé Daisy, si nezadají s atmosférou těch nejlepších hororů. "Šlechtická" amtosféra Orient expresu je také úplná. Lesk filmu dodávají i herci. Takový Anthony Perkins si zde zrekapituloval Normana Batese. Albert Finney zde herecky triumfuje a krade si film pro sebe.

Chaplin (1992)

Richard Attenborough úžasným způsobem uctil památku jednoho z největších mužů filmu. Chaplin je výborný. Robert Downey Jr.předvádí jednu z největších filmových metamorfóz. V mých očích se tak ční jeho Chaplin do hereckých výšin až k Jimu Morrisonovi (Kilmer) a Gándhímu (Kingsley). O tom jak je jeho přerod dokonalý se stačí přesvědčit ve scéně, kdy tancuje s rohlíky. Kdo by Robertovi tenkrát ve chvílích jeho triumfu tipoval, že skončí v Ally MacBealové? Škoda ho tam. Film samotný je výtečný, jen mi přijde chvílemi až přehlcený. Například imaginární scénu zrodu trampa si mohl režisér odpustit. Také je zde možná zbytečně přehvězodváno. Dan Akroyd i Kevin Kline jsou zde nadbyteční. Že by pokusy o Oscara za nejelepší herecký výkon ve vedlejší roli? Trošku to přípomíná hvězdný patos Letce.

Radiohead: 7 Television Commercials (1998) (video kompilace)

Radiohead a Björk nás pravidelně kromě geniální hudby zásobují úchvatnými videoklipy. Kromě High and Dry (US) a Fake Plastic Trees, které jsou pouze výtečné, považuji zbytek videoklipů za díla jež se svou genialtiou vyrovnávají písním. Myslím, že i pozdějšími svými videoklipy (I might be wrong, Knives Out) drží Radiohead laťku na té nejvyšší úrovni.

PNYC: Portishead - Roseland New York (1998) (koncert)

Portishead byli jedním z nejoriginálnějších hudebních zjevení dekády. Byli králi ve svém žánru. Podle mě předčili i Massive Attack. Jejich hudba je temná, krásná, zajímavá, geniální a koncert s orchestrem to dokazuje. Silný moment je pseň Only you, v které lze slyšet, že i scratchování může být téměř virtuózní záležitost.

Venkovský učitel (2008)

Venkovský učitel je pro mě nejsilnějším český, filmem od Štěstí. Slámův režisérský styl mi sedí. Už scénář samotný je silný, ale Sláma ho prostě umí skvěle odvyprávět. Sílu příběhu umocnňuje geniální kamera. Za tu smekám. Snímá postavy z blízka, dává tak hercům prostor se naplno vyjádřit. Detaily Liškovy zamyšlené tváře patří k nejsilnějším momentům filmu. Překrásné jsou také švenky, když kamera snímá mimo herců také krásy venkova. Díky takovým záběrům se opravdu snázeji dostává postavám pod kůži. Nebudu jediný, kdo zde bude vychvalovat Lišku, nebo Bydžovskou. Ale Liška je opravdu úžasný. Porpvé jsem zde zaznamenal markantní herecký odklon od těch pošuků co nám v různých mutacích ukazoval téměř ve všech filmech. Scéna, kdy osahavá svůj idol, to je prostě maximální herectví. Byla by škoda opomenout také výkon třeba Mraka Daniela. Ten zde také ztvátnil nezapomenutelnou postavu. A pak je tu ještě hudba. Té zde Sláma užívá, s takovým umem, jako ti největší mistři. Iva Bittová byla geniální volba. Důvod proč o fousek nedám plný počet, je nastavený závěr. Myslím, si, že film mohl klidně skončit scénou, kdy Liška poprvé tluče do skály. Zbytek už mi přijde lehce nadbytečný, včetně happy endu. Ale film je velice silný i v té podobě, v jaké je. Jsem rád, že Sláma točí. Umí to moc dobře.

Spy Kids: Špioni v akci (2001)

Natočit to někdo jiný, asi by se jednalo o průměrný film pro děti. To co ho vyzdvihuje nad průměr je hlavně Rodriguezův režisérský rukopis. Některé akční scény, jsou fakt dobře pojaté, nasnímané a sestříhané, že jsem takovou dobrou akci už dlouho neviděl ani v bondovce. Dalším plusem je rozhodně výtvarná stránka, která sice nedosahuje výšin filmů Tima Burtona, ale přesto film esteticky neurazí. Také mě potěšilo obsazení, zejména celé té partičky kolem Rodrigueze, vidět tyhle drsný mexikánce v dětské komedii, je fakt sranda.

Zachraňte zvířátka (2007)

Ani nemůžu říct, že by film byl vysloveně špatný, ale fakt jsem ho nepobral. Přišel mi úplně mimo. Chování postaviček je zcestné, vtipy nepochopitelné, děj divný, scénář nesrozumitelný. Je plný takových slov jako "melancholie," nebo "sofistikovaný"... To přece pětileté děti nemohou vstřebat. Ani by mě nepřekvapilo, kdyby za tím měla prsty nějaká církevní organizace. Nebo někdo jako Ned Flanders. Já bych to svým dětem rozhodně nepustil, měl bych dojem, že se mi je někdo snaží podprahově vypláchnout. Bídu korunuje, bídný dabing, producenti ani neměli snahu rýmovat texty písní a chudáci herci se pak musejí zpvat úplně nelibozvučné věty do melodií. Celé je to divné. Jednu hvězdičku dávám ze ne úplně špatné digitální modely.