Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Tak tohle je excelentní western. Přesně jak má být. Ten souboj na konci, to je luxus. Skoro bych si troufal prohlásit, že Leone povýšil western na art-film. Ta kamera a k tomu ta boží hudba Moricconeho, to je opravdu slast.

Nelitujeme svého mládí (1946)

Nelitujeme svého mládí nepatří mezi nějaká stěžejní díla Kurosawy. Přesto jde o poměrně kvalitní film. Na dobu vzniku je dosti svižný, což je na rok 1946 zarážející. Příběh je nadčasový a dal by se převést i do jiných dob útlaku. Je o lidské malosti a o těžkém údělu těch, co se staví proti hlavnímu proudu. Je zde sice v několika místech patrná Kurosawova obrazotvornost, ale jinak film nenese jeho typický rukopis. Jeho kladem je poměrně kvalitní příběh, díky kterému neztrácí náboj ani po letech.

Pro hrst dolarů (1964)

Když už přijde na remaky Kurosawových filmů, považuji Pro hrst dolarů za nejzdařilejší. Hlavně proto, že se odehrává v podobně temné a cynické rovině jako jeho předloha. Svět Leoneho působí obdobně bezvýchodně a krutě jako ten v Yojimbo. Film Sedm statečných byl na můj vkus až příliš optimistický. A ačkoliv je Yojimbo prostě lepší, je i tento jeho remake velice podařený. Těží maximum zejména ze soubojových scén. Hned rozhovor v úvodu, kdy Eastwood požaduje po vyděšených kovbojích, aby se omluvili jeho mule, má nádech kultovnosti. A souboje samotné, ty jsou zkrátka fenomenální. Typické záběrové studie mimik různě neurotických padouchů, jejich šílené studené oči zářící z podkladů špinavých tváří, jsou již zde vypilovány k dokonalosti. Společně s kongeniálním hudebním doprovodem Morriconeho, vypovídají o absolutní bezbřehosti zla v myslích těchto psanců, z jejichž chladnokrevnosti až zamrazí..

Pouta války (2004)

Nebyl bych tak nadšený. Dobrý film to je, ale žádný zázrak. Válečné scény jsou na úrovni jiných válečných filmů, jako Ryan nebo Band of Brothers, tedy výborné, ale děj mi nic neřekl. V

Utržený ze řetězu (2005)

Docela nuda. Akční scény jsou nezajímavé, ta nejlepší se odehraje hned v úvodu filmu. Takový Ong bak má mnohem lepší akce, které jsem se i vracel zpět. No a příběh? Nevím nevím, na to, že to akční film to spíš brzdí. Žádná sláva.

Dobrodružství Barona Prášila (1988)

Od tohoto snímku jsem předběžně čekal bezduchou trikovou podívanou. O to více jsem byl příjemně překvapen. V kinech tento film propadnul, ale to neznamená, že není dobrý. Mě se naopak líbil více, než třeba Timebandits, nebo Jabberwocky. Je to velkolepá podívaná a já se rozhodně nenudil. 4* nedávám jen proto, že tolik jsem dal tomu českému a ten je zkrátka lepší.

Vynález zkázy (1958)

Geniální zfilmování Verneových motivů. Každý záběr ve filmu působí impozantně. Myslím, že ani v dnešní době, s použitím počítačové animace, by film nepůsobil lépe. Zeman dosáhl přesně takového efektu o jaký usiloval a to dělá tento snímek nadčasovým. Myslím, že by si tento film zasloužil celosvětové uznání. Každý záběr je trikový a působí přesně jako krásné obrázky ve Verneových knihách.

Monty Python's Flying Circus: Live at Aspen (1998) (pořad)

Od Monty Pythonů se mi zatím líbilo vše, ale tohle bych klidně oželel. Jsou to vlastně setříhané ukázky ze seriálu a všech filmů proložené vyprávěním jednotlivých Pythonů. Občas je to sice vtipné, ale je to už jen několikátá recyklace stejných fórů. Nic nezbytného ani pro skalní fandy.

Panna a netvor (1978)

Částečně pohádka, částečně art-horor. Na pohádky si neporpím, ale tohle je taková vyjímka.

Baron Prášil (1961)

Ke zpracování není co dodat. Efekty jsou nadčasové a stáří je nijak nepoškozuje. Zeman má originální osobitý styl. Jen mi malink chyběla nějaká výraznější dějová linie. Ta jako by jen tvořila kulisu sledu speciálních efektů.