Kafe a cigára (2003)

Kdyč člověk tvrdne doma na zadku s nohou v sádře jako třeba zrovna já, jednou možnou kratochvílí je konzumace filmů. Taková hromadná konzumace znamená třeba 2 a v extrémním případě tři filmy denně. Člověk je pak otrávený a má radost, když pak natrefí na tak vyjímečný a tak trochu jiný film, jako je tento. Tento film je nacpán jemným Jarmuschovským humorem. Některé scénky jsou geniální, některé průměrné, ale ve výsledku se jedná o výborný nezávislý film. Dost dobrá je scénka s Isaachem De Bankolé, skvělá je ta s Alfedem Molinou a neméně geniální je ta s Billem Murrayem. Na druhé straně je slabší ta s Buscemim, nebo ta s Blanchettovou.

Osm a půl (1963)

Fellini předvedl zajímavý způsob, jak využít osobní a profesní krizi ku svému prospěchu. Netěším se na věk, kdy si budu připadat tak prázdný a nenaplněný jak to zde líčí pan režisér. Ale asi to čeká každého, hledání něčeho, co nelze najít. Výborné expresionistické záběry dokonale ladí s černobílou formou, sny provázející a dotvářející děj jsou také ztvárněny mistrovsky. Ze začátku filmu je možná trošku obtížné "chytit" děj, ale jakmile se přistoupí na hru, může se divák nechat unášet charismatickým tápajícím Mastroiannim a překrásnou usměvavou Claudií Cardinale. Jednu hvězdičku dolů, za možná přílišnou zdlouhavost.

Bowling for Columbine (2002)

Moore sice možná je manipulátor, ale na rozdíl od Bushovy vlády navádí lidí tím objektivně lepším směrem. Jsem šťastný, že jsem čech, že zde máme své Grossy, Klause, Kalousky aj. Oni jsou žádný problém proti situaci v Americe. Lidé tam sice mají vyšší životní úroveň, ale možná až tak vyokou, že z toho začínají degenerovat. Většina aktérů Bowling for Columbine se mi zdála omezených. Kupodivu nejvíc to v hlavě má srovnané Manson a Stone. Velmi mě zklamal dobrý herec Charlton Heston svými hloupými názory a hláškou ¨"Only over my dead body." Svým náckovským přístupem si u mě dosti pohoršil.

Pretty as a Picture: The Art of David Lynch (1997) (TV film)

Tento dokument dokazuje jako moc je Lynch všestraný člověk. Jsou zde k vidění jeho obrazy. Jsou zajímavé, organické a mohou připomínat tvorbu Francise Bacona. Také se člověk dozví, že Lynch se významně podílí téměř na všech detailech svých filmů. Dělá na designu inteirérů, (když natáčel Babičku, vymaloval svůj dům na černo) sám vlastnoručně vyrábí nábytek, a to opravdu zajímavý. Také, přestože neumí hrát na žádný hudební nástroj, se podílí na vzniku hudby s Badalamentim, má přesné představy o sestříhání, zkrátka je to filmový génius. Škoda jen, že zde není trochu více prostoru věnováno i dalším jeho filmům, takhle se tento dokument nedá srovnávat s tím o Kubrickovi.

Atlantis (1991)

Besson a Serra nám tady předkládají nefalšovanou nálož. Fascinují chování některých mořských živočichů je doprávazené brutálně nehoráznou hudbou.

Zloději času (1981)

No, ač mám Gilliama moc rád, tak tento film mě krom vizuálního pojetí moc neoslovil. Tetno snímek beru jako takový trénink, aby mohl poté natočit takovou nádhernou extázi, jako je Brazil. Co zde vyniká jsou kostýmy a masky, potěší přítomnost Pythonů, či Holma a Conneryho, ale děj je jen tak poslepován z několika scének, které spolu sice jakž takž drží, ale film působí tak nějak bezduše. Moc se mi líbil úvod filmu, kde Gilliam bizarním způsobem vykreslil teleshoping.

Den poté (1983) (TV film)

Nesdílím nadšení ostatních ohledně tohoto filmu. První polovinu snímku tvoří nudné plytké rodinné scény plné naivního herectví. Staří a zkušení herci sice hrají slušně, ale ti mladí jim to kazí. Film začne nabírat obrátky až ve druhé polovině, ale ani zde jsem se nedočkal nějaké nadstandartní zábavy.

Čínská čtvrť (1974)

Krásný filmeček s perfektní atmosférou. Tahle detektivka mi přijde o dost lepší než LA Confidental. Asi je to skvělým Nicholsonem.

Stalker (1979)

Stalker sice nese označení sci-fi, ale zde je určení žánru nepodstatné. Nosníkem jsou filozofické rozpravy spisovatele s profesorem o lidstvu, o přáních a o víře. Snovou atmosféru filmu dokresluje nádherná doprovodná hudba. I ve Stalkerovi Tarkovskij dokázal, že je umělec. Jeho talent se podepsal na kameře. Ať už je film zrovna černobílý, či barevný je vždy na co se dívat. Pastva pro oči.

Proč? (1987)

Já beru Proč? tak trochu jako komedii. Je tam plno hlášek, které mě fakt rozesmály, i když měly asi působit odstrašujícím dojmem. také je zde spousta neherců a herců, z nichž vyčnívá mladý a legrační Dejdar, Langmajer, Suchánek, Kraus atd. A dobrej byl tent pseudohipík.,,Já jsem nic neudělal, to oni, já jsem jenom spal." A potom:,,Políbíš vlajku, žer."