Zázraky vesmíru (2011) (seriál)

Oproti předchozí sérii Wonders of solar system jsem uvítal především původní nápady, zejména v podobě destinací kam se Brian Cox vypravuje. Cox je naprosto skvělým průvodcem, jež umí o vesmíru vyprávět srozumitelně, jednoduše a přitom zajímavě a chvílemi téměř poeticky. Každý díl má skvělou gradaci, tím jak Cox popisuje jevy nejdříve nekonkrétně a obšírně a postupně přidává na věcnosti, názorných příkladech a skládá do hromady nečekané souvislosti, přičemž závěry bývají skvělé formulované, pro mě obohacující a krásné. Jestli je mezi průvodci dokumentárních filmů nějaký pomyslná nástupce Davidat Attenborougha, nechť je to tento profesor.

Nic nás nerozdělí (2012)

Dávám plné hodnocení za to, že po shlédnutí tohoto filmu si opravdu umím představit, jak strašné musí být smeten masou vody, více opravdově to snad ani natočit nelze. Po režisérské stránce je film opravdu frajeřina, některé záběry, ať již samotná vlna, ale i z následného putování zdevastovanou pevninou mě občas nutily přemýšlet nad tím, že sleduji opravdu mimořádnou filmařinu. Tomuhle filmu se hodně vyčítá patos, ale já jej neviděl, Nic nás nerozdělí je totiž film o skutečném a dramatickém příběhu rodiny, která měla obrovské štěstí. Kdyby to byla fikce, pak bych tuto kritiku chápal, ale takhle není na místě, proč točit skutečnost depresivněji, než někdy je.

Země z ptačí perspektivy (2011) (seriál)

Vždycky když už si myslím, že už mě moderní dokumenty nemohou ničím překvapit, přijde něco jako právě Earthflight, co mě svou krásou dojímá a vyráží mi dech. Detailní záběry ptáků v letu v obraze ostrém jako břitva, záběry pořízené kamerami umístěnými na ptácích, kongeniální hudební doprovod a jako bonus pro mě komentář Davida Tennanta. Přesto mám výhradu, jakožto sledovatel si nemohu nevšimnout, že některé nápady (krokodýli lovící pakoně, žraloci lovící tuleně... a pár dalších) jsou téměř zkopírovány z Planet Earth, Great nature Events apod. To se mi moc nelíbí, na druhou stranu toho nového, mimořádného a nádherného je v sérii tolik, že stejně musím dát plné hodnocení.

Jak nás Země stvořila (2010) (seriál)

Iain Stewart tentokráte popisuje, jak síly planety Země formovaly lidstvo a udávaly směr jeho vývoje. Myšlenka je to originální, a i když někdy pojítka mezi jednotlivými jevy působí jako zjednodušené oslí můstky a režijní záměr natočit sérii co nejvíce efektně a akčně někdy vyznívá lehce směšně, pravda je ta, že nakonec mě Stewart v každém díle dostane. Vždy vytasí z rukávu něco po čem mi spadne čelist, ať již jsou to lokace o kterých jsem vůbec netušil že mohou existovat (překrásná krystalová jeskyně, solný ledovec, město na Kaspickém moři) nebo jeho originální závěry, (každý díl série má dobrý timing a Stewart servíruje fakta tak aby diváky postupně zaujmul a to nej si vždy nechá nakonec), vždy to stojí za to. Geology rules!

Milenec (1992)

Působí trochu děsivě, že Jean Jacques Annaud se pustil do filmu, jenž je zařazen do kolonky „romantický“. Pravda, to této kolonky asi patří, ale každopádně obavy jsou neopodstatněné. Milenec je pěkný nekýčovitý film, z něhož dýchá skoro podmanivá atmosféra zaniklého koloniálního světa a překvapivě s ohledem na tvůrce z něj také sálá chtíč. Co na filmech tohoto režiséra zbožňuju je, že má schopnost obdobně jako Ridley Scott, prvním záběrem přenést a ponořit diváka do popisovaného světa, což činí z jeho filmů nevšední zážitek. Milencovi bych snad vyčetl jen až příliš jednoduchý příběh.

Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Je až neuvěřitelné z kolika odlišných pohledů na drogovou problematiku lze natočit ucelený a fungující film. Díky širokému rozsahu natočil Sorderbergh téměř až sociologickou sondu do světa distribuce a užívání drog, objektivně je zde popsána válka dealerů, práce policie, dopad na rodiny a dalo by se toho najít více. I přes tento masivní záběr je film přehledný a díky skvělým hercům a režii i záživný.

Memento (2000)

Film stojící na geniálním námětu, a co potěší, jehož filmový potenciál je ve scénáři naplno využit. Skvělý důkaz toho, že když někdo umí, dokáže natočit strhující film i s minimem prostředků. Pro mě dodnes nejlepší Nolanův film.

Nevědomí (2013)

Nevědomí je dokonalý audiovizuální produkt, který je však chladně sterilní. Podívaná (a poslouchaná) je to ale mimořádná a zároveň Kosinski nevložil do děje nic hloupého, co by diváky uráželo, jako je tomu u mnohých podobných filmů. Bohužel úchvatný vizuální styl není doprovázen adekvátně silným nábojem, film je bez emocí, bez hereckých výkonů, Kosinski by si snad vystačil i bez herců. Už jen kvůli tomu nádhernému bytu se ale na film podívám někdy znovu.

Yellowstonský národní park (2009) (seriál)

Další smršť až neuvěřitelně krásných záběrů z produkce BBC. Vlčí smečka v akci, souboj medvědů grizzly, nebo putování bizonů za teplem jsou úchvatné pasáže. Uvítal bych ale širší záběr série, která je vlastně jen o několika málo druzích zvířat. Není to sice zásadní výtka, ale oproti (ne)konkurenčním pořadům BBC není Yellowstone až zase tak dechberoucí, je „jen“ krásný.

Zázraky sluneční soustavy (2010) (seriál)

Prof. Brain Cox je sice na rozdíl od geologa Iaina Stewarta astrofyzik, to mu ale nebrání v tom, aby celkem slušně vykrádal jeho starší sérii Earth: Power of the Planet. Také on se proletí v JAR stíhačkou do vyšších pater atmosféry, také on navštíví kaňon Scablands, či sopku Erta Ale atp, s tím že Cox se zaměřuje spíš na oblohu a dál, a Stewart spíš do země. Oba prezentují své závěry skvělým a poutavým způsobem, Cox možná i o něco lépe (skutečně fascinující je například jeho vyprávění o měsíci Europa atp.), ale Stewart prostě zmíněná místa využil první. Samozřejmě každý je zaměřen jiným směrem a Coxova série je úchvatná po vizuální i obzvlášť po hudební stránce, ale to kopírování nápadů mi vadí tolik, že nemůžu dát plný počet.