Mortal Kombat (2021)

Kdyby tohle byl letní popkorňák v kině, tak ty hvězdy asi budou výš... Holt useklé hlavy a vyvržené vnitřnosti nemají na malé obrazovce takový efekt. Velkým mínusem je, že se sice dočkáme soubojů, ale ne turnaje jako takového. A souboje jsou zbytečně rychle sestříhané a bez originálního nápadů. Devadesátkový Mortal Kombat byl zábavnější a ujetější. A měl ten legendární theme, který je dodnes sakra cool. I tak je tohle fajn oddechovka pro ty, kdo si užívají Rkové filmy. Jo, a Kano a jeho hlášky jsou nej.

Neporazitelný (2021) (seriál)

Originální pohled na dnes už trochu vyšeptané komiksovky. Hlavní hrdina Mark má tatínka superhrdinu Omni-Mana, který je hrozně cool. Má SJW přítelkyni, která je hrozně otravná a doufám, že v druhé sérii skončí pod koly autobusu. A hlavně má Mark nové superschopnosti zděděné po tatínkovi, které musí začít používat, protože svět přišel o svoji "Justice League" (scéna, kde uvidíte jak, je hodně šokantní). Na můj vkus přeci jenom zbytečně krvavé, ale vidím tu velký potenciál, protože tenhle svět je sakra zábavný a nebojí se objevovat nové věci. Jen bych doporučila tvůrcům ubrat na té social justice agendě a potřebě "reprezentovat" jakýkoli gender, sexualitu nebo rasu. Jako dobře, záměr hezký, ale tady už je to příšerně očividná agitka. Dojem ze seriálu to ale tolik nekazí. Nejlepší je Omni-Man a jeho boží knír, Robot, který možná je nebo není padouch, a Hulk-holčička.

Poslední noc v Soho (2021)

Dobrý start... hodně dobrý. Zajímavá duchařská premisa, estetika 60. let, nádherná zpívající Anička a boží centrální Londýn. Chvíli jsem si myslela, že nás čeká něco jako temná moderní pohádka (ala drsnější Penelope), ale asi v půlce se film zvrhne do trochu jiného žánru, hlavní hrdinka se začne chovat jako ujetý, hloupý kokot, který stále někam nebo před něčím utíká, a Anička ani Matt Smith už ve filmu nemají pořádný prostor, aby zazářili (přitom jsou to nejlepší herci filmu). Do toho dávám mínus za trapný subplot s černošským spolužákem hlavní hrdinky, který je tu použitý jako klasický "Token" (tj. splníme diverzitu, ale jeho postava je nechutně kladná šablona bez jakýchkoli vlastností, charakteru nebo zájmů). Škoda, škoda, dle trailerů to vypadalo o dost lépe. :-(

Raya a drak (2021)

Hlavní hrdin(k)a dává dohromady skupinu složenou ze zástupců různých frakcí + padouch, o kterém víme, že se na konci přidá k dobré partě + velká inspirace jihovýchodní Asií. Ano, mluvím o Avataru, který tohle všechno použil lépe než Raya. Přiznávám, tahle disneyovka vypadá nádherně, po technické stránce (hudba, režie, animace postav i prostředí) je skvělá. Jen nezačněte dloubat hlouběji. Třeba v tom, jak je ne úplně nenápadně misandrický (pohrdání muži, opak mysoginie). Hlavní hrdinka je žena. Hlavní drak je žena. Hlavní padouška (spíše "frenemy") je žena, se kterou má Raya vztah, ve kterém lze najít sexy lesbo podtóny. Mužské postavy tu zastupuje malý chlapec, tlustý jelimanský bojovník a otec hlavní hrdinky, který je většinu filmu mimo děj. Disney se rád ohání tím, že tvoří vzory pro děti, ale fakt nevím, jak si v tomto má malý kluk najít vzor... Raya samotná také není silný vzor a ani zajímavá hrdinka. Je sobecká, tajnůřkářská, dělá unáhlená rozhodnutí. Srovnejte s Aangem z Avataru, na kterém viselo obrovské břemeno, o kterém pochyboval, že ho unese, ale vždycky se snažil udělat dobrou věc. Raya asi bude v sbírat upocené body za to, že "reprezentuje" Asiaty, ale jestli chtějí být reprezentovaní vykrádačkou šestnáct let starého seriálu, který byl po obsahové stránce ve všem lepší, tak to tedy klobouk dolů...

Světlo a stíny (2021) (seriál)

Osvěžující slovanské prostředí, šikovní neokoukaní herci a schopná režie. Ben Barnes, který si svoji roli temného čaroděje/zamilovaného antihrdiny/sympatického padoucha hrozně užívá. Jeho chemie s Jessie Mei Li (Alina) je na seriálu to nejlepší. Jenže... Klasicky selhává scénář. Na seriálu se podílí bohužel i autorka knižní předlohy a přináší sebou dvě nevýhody. Jednak do seriálu propašovala trojici podvodníčků ze své druhé a úspěšnější knižní série. Kaz, Inej a Jesper jsou sice fajn, ale pro děj seriálu jsou dost nedůležití. A druhá nevýhoda - fixace na vztah Aliny a její BFF z dětství Mala. Jejich vztah je hrozně nudný a založený na "my dva proti světu". Pokud hlavní hrdinka má schopnost zachránit svou zemi a pomoct svým lidem - Grishům - ale donekonečna jen mektá "Kde je Mal? Mal! Mal!", tak je někde fakt problém. A to si Amíci vyžívají v silných ženských hodinkách. Lol... 😆 Poslední nudná a předvídatelná epizoda mi vzala chuť podívat se na případné pokračování.

V rytmu srdce (2021)

Kdo by to byl řekl, že jeden z nej filmů roku bude tenhle malý procítěný filmeček. Coda značí jednak slyšící dítě neslyšících rodičů, jednak závěrečnou část hudebního díla. Obojí na film krásně sedí. Dlouho jsem neviděla takhle kvalitní rodinný film, který je ve správných chvílích vtipný a v jiných dojemný. Téma neslyšící rodiny je tu podané citlivě a pochopitelně pro všechny, navíc je tu super twist, že jejich dcera umí krásně zpívat, což ale zbytek rodiny pochopitelně neslyší. Emilia Jones v hlavní roli je skvělá, navíc nádherně zpívá. I ve svém věku zvládla podat silný výkon (zvlášť dojemné jsou její scény s "trapným" tatínkem) a film bez problémů táhne. Velký palec nahoru a jdu zkontrolovat francouzskou předlohu Rodinka Belierových, jestli se taky takhle povedla. PS: A kudos za fakt, že neslyšící postavy tu hrají opravdu neslyšící herci!

Vykopávky (2021)

Na začátku jsem trochu čekala upjaté romantické drama mezi Ralphem Fiennesem a Carey Mulligan okořeněné o story o důležitém archeologickém nálezu. Film ale tímhle směrem nejde, uhne trošku nikam jinam - k filmu o tom, co po nás zůstane, až tady nebudeme. Což krásně koresponduje s vykopávkami a archeologií. Film ale bohužel nedokáže tohle téma pořádně podat, vše je podané jenom tak mimochodem, bez přehnaných emocí, po anglicku. Navíc, aby nám nechyběla ta romantika, je sem naroubovaná malá love story s Lilly James, která na hlavní příběh nemá dopad. I tak je tohle fajn staromilský filmeček, který rozhodně nenadchne, ale ani neurazí.

WandaVision (2021) (seriál)

Očekávání tu byla veliká a u Disney/Marvel to museli vědět. Wanda je v komiksu mocná čarodějka, která dovede měnit realitu, což je něco, co víme, že bude tématem dalšího filmu s Dr. Strangem. Čekali jsme, že toto téma bude nějak zajímavě vykopnuto už tady. A ono tak nějak vykopnuto je (Wanda přetváří realitu celého města, stvoří své vlastní děti...), ale je to takové nedomrlé a nedomyšlené. Tohle mohlo mít obrovskou emocionální hloubku - Wanda ztratila všechny své blízké, a snaží se vytvořit náhražky, aby se se svým žalem mohla nějak vyrovnat. A na konci se těch náhražek musí vzdát a všechno je to možná ještě horší. Tohle mohl být super "origin" záporačky - padouši jsou vždycky nejlepší, když za jejich skutky stojí ublížené lidské emoce (vzpomeňme si na Magneta). Ale WandaVision je stejně jako většina marvelovek hrozně potvrchní. Ten schtick s různými typy komediálních seriálů je sice na začátku fajn, ale diváky neobelstí na dlouho. Je hrozně vidět, že tvůrci se ani pořádně nezamysleli nad tím, že to, co Wanda lidem ze "zakletého" města provádí, je prostě evil. Věta "Nikdy nepochopí, co jsi pro ně udělala." z posledního dílu je výsměch - lidé, které Wanda na týdny/měsíce vlastně zotročila, opravdu nemusejí nic chápat. Ano, můžete si říkat, že konečné dílo bychom neměli hodnotit na základě zklamaných očekávání, ale ono je evidentní, jak dobrý tenhle seriál mohl být (Olsenová s Bettanym jsou skvělí herci), ale u Disneyho šli opět vyšlapanou nudnou cestičkou.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Namísto sexy drsňačky tu máme mentálně narušenou rain manku, které jako zázrakem všechno vyjde. Jen v jednom okamžiku Harley popužije své schopnosti psycholožky, jinak je chová jako idiot. Idiot v čele opelichaných "dravců" (birds of prey, hehe). Ne, vážně, do tohohle filmu někdo z produkce/studia hoooodně mluvil a prakticky celý ho pok*rvil. Co jsem slyšela, tak v původní verzi Black Mask nechtěl nějaký trapný diamant, ale fotky dokazující, že je gay, což by mu sakra zkomplikovalo život. Z nějakého důvodu se ale toto nelíbilo a muselo se přetáčet a vniklo něco, co často nedává smysl. Tady nejde o nějakou agitku s girl power, tady jde o to, že vznikl nekonzistentní, poslepovaný a nudný film. Nebrat.

Boratův navázaný telefilm (2020)

Další potvrzení, že dneska už se opravdu netočí dobré filmové komedie... Škoda. Přitom první Borat je šokující, originální, zkrátka jiný. Zapamatovatelný. Dvojka moc spoléhá na aktuální témata. Za deset let si těžko někdo vybaví jméno Mike Pance a Trump a covid už budou dlouho za námi. Přitom stačilo, kdyby se Sacha víc soustředit na magický mentální svět amerických rednecků, kteří v politické protistraně vidí vetřelce z vesmíru. Přidání postavy Boratovy dcery filmu pomohlo získat nějaký dramatický oblouk. A díky ní máme i asi nejlepší scénu filmu - kazašský tanec plodnosti. Ten je šokující dost...