Eli (2019)

Hodně zvláštní horor, který se ze začátku tváří jako "duchařský", ke konci pak (Sorry jako SPOILER) najednou přejde k vymýtání ďábla. Tento závěr se mi teda nelíbil, "duchařina" přeci jen fungovala o něco lépe, přesto jsem dostal od filmu víc, než jsem očekával (což moc nebylo), takže jsem spokojený. Není to hororová špice, ale nemusí se za to Netflix stydět. Z herců byl nejlepší asi hlavní hrdina, naopak se mi nepozdával Max Martini. Byť je závěr otevřený, pokračování bych nedělal.

Moucha (1986)

Moucha se mi velmi těžko hodnotí. Námět i scénář byly na vysoké úrovni, hlavní duo herců odvedlo super práci, ale moje oči a můj žaludek proti některým částem filmu mocně protestovaly. Nakonec hodím tři hvězdy a myslím, že je to tak akorát. Menší počet hvězd by neodpovídal kvalitě snímku, větší počet zase faktu, že jsem měl docela problém jej dokoukat do konce.

Mandy - Kult pomsty (2018)

Mandy jsem si původně chtěl pustit už před více než měsícem, kdy jsem vyzkoušel několik "sektářských" hororů (The Veil, The Ritual, Slunovrat), ale protože jsem telefonicky nehovořil s žádným Golbeatrem a ani nikdo jiný mě nevaroval, že film bude na Netflixu končit, tak když jsem si ho chtěl pustit, akorát jsem překvapeně zíral, že odtamtud zmiznul. Samotný snímek je velmi zvláštní nevšední netypická bizarní podívaná. Režisér si hraje s barevnými filtry, rozmazáváním obrazu, zvláštními dialogy bláznivého Jeremiaha a ze začátku je to úmorně zdlouhavé a očividně to není pro každého. Někdy to funguje dobře, některé scény jsou hrozné. Přibližně po půli přijde do hry také násilí a likvidace sekty Cagem je docela brutální. Samotný Nicolas hraje výborně, přemýšlel jsem, že díky němu přihodím třetí hvězdu, scéna s pilami je super, ale film jako celek mi v tom brání. Nedá se totiž říct, že bych si tohle psycho užil. Zřetelná snaha šokovat diváka se u mě minula účinkem.

Hercule Poirot (1989) (seriál)

Dokonalý seriál, můj nejoblíbenější ze všech. Excelentní David Suchet jako Poirot, kterému zdatně sekundují výborní Hugh Fraser jako Hastings a Philip Jackson jako Japp, Pauline Moran jako slečna Lemonová a v pozdějších dílech Zoe Wanamaker jako Ariadne Oliverová. David Suchet dokázal posunout soužití herce s postavou na úplně novou úroveň, způsob jakým svojí životní roli uchopil je něco mimořádného (kdo viděl dokument, ví). Dobrá úvodní znělka, s menšími odchylkami věrnost předloze a vysoký standard jednotlivých epizod. Seriál bych rozdělil na dvě části. V té první doprovází Poirota Hastings a Japp, v té druhé už si musí většinou vystačit sám. V té první je občas taková odlehčenost a vtip (zejména v postavách Hastingse a Jappa), ta druhá už je temnější a ty nejlepší díly nalezneme právě tam. Každá z nich má něco do sebe a téměř každá epizoda mě něčím zaujala. Poslední epizoda Opona stojí tak trochu mimo, ale většina fanoušků jí přesto ocení. Nechci vyzrazovat její děj, jen dodám, že i přes několik slabých míst, je to důstojné zakončení vynikajícího příběhu.

Zámek a klíč (2020) (seriál)

1S) Velké překvapení a parádní seriál. Komiks neznám, takže nemůžu kritizovat odlišnost od něj, takže se na to dívám, čistě jako divák seriálu. Má to dobré tempo, postavy i herci sympatičtí (Bodie je super), a i když by to klidně sneslo více hororu (toho je tam jen trochu), na to si taky nebudu stěžovat, protože napínavé to je dost. Jediný, co bych vytkl, je občas chování postav, které dělají pořádné chyby. 10 epizoda končí tak, jak to mám rád (když tvůrci chtěj pokračovat další sérií). Děj první série je uzavřen, ale tvůrci si nechali otevřená dvířka do další série. Tady jsou ty dveře rovnou 2, což mě překvapilo, čekal jsem jen jednu z těchto možností a ony tam byly obě. P.S. Doufal jsem, že z těch černých dveří vyleze ta "zámecká" příšera (nějaká hodně béčková), o které byla řeč na začátku seriálu. Škoda :-D. Jinak jsem ještě čekal nějakou tu poradu s duchem starého Zámka, na kterou taky nedošlo. ----------2S) Druhá série měla o trošičku pomalejší rozjezd, poté se ale vrátila k tempu první série a také si zasloužila plný počet. Krom hlavní rodinky září hlavně Griffin Gluck. Vzhledem k tomu, že i druhá skončila otevřeně, už se těším na sérii třetí. ------ Třetí série byla přeci jen o chlup slabší, ale cením několik nových nápadů, stále slušné tempo, pohádkově dojemný závěr a hlavně snahu seriál včas ukončit a nedělat z toho nekonečnou věc. Navíc i záporák Kevin Durrand (Dark Was the Night) předvedl velmi slušný výkon.

Ozvěna smrti (2005)

Byly tam některé zajímavé momenty, ale jako celek to byl dost špatný film. Není se co divit, co čekat od režiséra příšerného Žralokonáda. Postupem času horší a horší, až to nakonec sklouzlo na jednu hvězdičku. Nedoporučuju.

Valentýnská pomsta (1981)

“Roses Are Red, Violets Are Blue, One Is Dead, And So Are You.” Po Vánocích, Halloweenu, pátku třináctého a maturitním večírku si vrahové nevzali volno ani o Valentýn (navíc vyšlo datum na sobotu čtrnáctého :-D) a Kanaďané tak mohli natočit nakonec dosti průměrný (až podprůměrný) slasher z netypického hornického prostředí s vraždícím kopáčem. Bohužel oproti slasherové špičce trochu zaostává, protože obsahuje tu a tam dost nudné pasáže, postavy mi nebyly sympatické, ve filmu se objevují velké kiksy v chování postav a finální odhalení vraha mě také nepotěšilo. Naopak finální naháněcí scéna dole v dole měla dobrou atmosféru a hlavně kvůli ní nakonec tu třetí hvězdu přidám.

Enderova hra (2013)

Enderova hra sice souboj se svojí knižní předlohou dost prohrává, ale přesto myslím, že je to dost povedený film. Cardovo dílo sice osekal (dějová linka Petra a Valentiny ze Země úplně chybí), upravil a zjednodušil a většina změn se mi nelíbila, ale základní myšlenka knihy naštěstí zůstala zachována a film sám o sobě funguje dokonale. Je tam akce, je tam napětí, vizuálně to vypadá moc pěkně. Navíc si dokážu dost dobře představit, že adaptace jednoho z mých nejoblíbenějších sci-fi, které jsem kdy četl, mohla dopadnout mnohem mnohem hůře. Do toho bych pochválil herecké obsazení (jen teda nechápu potřebu dělat z majora Andersena postavu opačného pohlaví, ale budiž, herečka to zahrála docela dobře), zejména Harrison Ford zde vyniká. Kvůli tomu a kvůli super závěru s emzákem-hmyzákem tomu i přes několik nedostatků dám plný počet. Na jednu stranu by mě lákalo vidět knihu podrobněji zpracovanou pomocí seriálu, na druhou stranu bych se bál, co by provedli s příběhem, protože držet se knižní předlohy se ve filmovém světě příliš nenosí. Knihu i film moc doporučuju.

Slunovrat (2019)

Tenhle sektařský horor se mi teda moc nelíbil. Ari Aster se pokusil vytvořit napínavý snímek, který se netradičně téměř celý odehrává ve dne, tak jsem byl zvědavý, jak si s tím poradí a co za nápady nám tedy ukáže. Začátek filmu, uvedení postav do děje a příjezd do Švédska byl super, ale jak plynul čas, tak nějak jsem očekával, kdy přijde ten horor. A on nikde (pokud vám teda nestačí záběry na rozdrcená těla po seskoku ze skály). Asi bych si neměl stěžovat na délku, když jsem si dobrovolně pustil Director's cut, ale ono i 147 minut je docela dost. Samotná délka však není takový problém, jako ten, že filmu by slušela daleko, daleko větší gradace, protože po příjezdu do vesničky se to nějak seklo a v tomto stavu to pak už jelo až do konce. Krom toho ani ve 2,5h režisér nerozpracoval postavy, tak jak by se slušelo. A hlavní hrdinka je sice pohledná, ale ve vypjatých chvílích až příliš přehrává. Do toho nuda, wtf momenty, občas výpadek logiky v chování postav. Takže sečteno, podtrženo: vizuálně dobře natočený film, který ale zaostává po příběhové stránce, snesl by více hororových momentů a myslím si, že si jej brzy vezme na paškál nějaká parodie, protože některé scény už jako by z nějaké vypadly (losování Sportky/sexuální scéna).

The Jungle (2013)

Ono to možná nakonec půjde. Po několika zklamáních (včetně slavné Blair Witch) mi nezbylo nic jiného dát v rámci Found Footage důvěru v režiséra, jehož velmi uznávám a jehož předchozí dva filmy se mi velmi líbily. Trochu mě vyděsilo zdejší velmi nízké hodnocení, nicméně zdá se, že v rámci žánru s ruční kamerou to mám obráceně než většina (červené Blair Witch špatné, Jurský masakr a The Jungle lepší; třeba zkusím nějaký film v černých čísel a bude to pecka xD), protože Džungli shledávám jako nejlepší found footage, co jsem kdy viděl. Nebyla to sice úplně TOP podívaná, ve srovnání s režisérovým krokodýlem i žralokem hororová džungle dost zaostává, ale i tak příjemné překvapení. To, co mi vyloženě vadilo na Blair Witch, je zde lepší, v noci něco vidíme, scénář není pouhou špatnou improvizací, hororové momenty tam jsou a závěr se vydařil. Sice tu stejně jako ve všech FF ve vypjatých situacích rozklepe kamera (zde dokonce spadne tak, že se poškodí :-) ), ale to už je bohužel součást žánru. Plakát a obsah slibují lepší podívanou než nakonec dostaneme, ale i tak to nejenže nakonec byl mnohem lepší film, než jsem od toho čekal, ale dokonce mohu tvrdit, že můj "náladometr" ukazuje spokojenost, což se mi po Found Footage ještě nestalo.