Záhada Blair Witch (1999)

Záhada Blair Witch mi snad konečně pomohla rozseknout jednu moji soukromou "záhadu". Do teď jsem netušil, jestli mám problém s found footage jako takovým, nebo jestli jsem prostě viděl samé slabé filmy tohoto subžánru. Shlédnutím této klasiky a průkopníka stylu ruční kamery jsem si ujasnil, že to byla ta první možnost a tedy, že bych měl vyseknout maličkou omluvnou poklonu Petru Jáklovi, jehož Ghoul je u mě na podobné úrovni jako dílo, kterým se inspiroval. Na potlesk to však není. Záhadou zůstává, co na tom všichni vidíte. Nemyslím si, že by se na filmu podepsal zub času, není to trikový film, navíc svojí snahou o "autentickodokumentární" formu nemůže být natočen moderněji. Ano, zohlednit malé náklady (záměrný amatérismus je docela slušné řešení malých financí) a inovativní filmové postupy (více ve zajímavostech filmu) ve snaze o co největší autentičnost, hodnocení bych mohl dát větší. Navíc zvolené původní téma čarodějnice bylo super. Ale vzhledem k tomu, že co do děsivosti to prohrává právě se zmiňovaným Ghoulem, noční záběry se utápějí ve tmě, denní vám znechutí rozklepaná kamera, často mířící někam mimo, zbytečné záběry (wtf chlupatá hruď), či pitomoučké zvraty (wtf ztracená mapa). V první půli absence scénáře přinesla hrozné dialogy (improvizace ve druhé půli už byla lepší). Les (hlavně v noci) je sice strašidelné místo, ale bohužel abych se mohl bát spolu s postavami, chtělo by to více lekaček a méně zmateného pobíhání ve stylu "tady něco není v pořádku". Stejně jako u každého zatím viděného found footage se navíc objevuje nepříjemný pocit, že kdyby to natočili klasicky, dopadlo by to mnohem lépe. S podobnými motivy pracující The Ritual (lidi v lese, v němž se skrývá tajemné zlo) totiž přinesl mnohem lepší výsledek. Určitě ještě nějaký found footage zkusím (momentálně moji minitabulku vede s náskokem slabý Jurský masakr), ale moje hůl nad tímto (sub)žánrem už je pořádné nalomená.

Cizinec v domě (1978) (TV film)

Z televizního filmu slavného Wesa Cravena mám rozporuplné pocity a nevím jestli je na vině spíš on, nebo autorka mně neznámé knižní předlohy. Horor má docela zajímavé téma (do fungující rodiny puberťačky Rachel se nastěhuje jejich sestřenice, jíž umřeli rodiče při autonehodě. Ta si sice vytvoří dobré vztahy s ostatními členy rodiny, Rachel však začíná mít podezření, že s ní něco není v pořádku. A něco ještě mnohem většího, než skutečnost, že jí přebere přítele. Začíná to totiž vypadat, že Julia ovládá černou magii), jenomže i přesto v některých okamžicích docela nudí. Až samotný závěr a Juliin "coming out" rozpohybuje film do takové míry, že se přiblíží ke třem hvězdičkám, na které ale těsně nedosáhne. Myslím, že dané téma mělo větší potenciál.

Apostle (2018)

Dobový (historický) horor, dobře zpracované téma typické náboženské sekty, která si na opuštěném ostrově buduje vlastní "ráj na zemi". Kvůli špatné úrodě unese dceru boháče a žádá výkupné. Její bratr se na ostrov vydává ji vysvobodit a zjišťuje, že božstvo, které sekta uctívá, je skutečné. Podle mě dobře využitý motiv sekty a některé zajímavé hororové momenty. Na druhou stranu se občas najde i slabší místo, takže dávám tři hvězdičky. Určitě se někdy podívám, jak si s podobným tématem poradily jiné filmy.

To (1990) (TV film)

Nová verze To mě zase tolik nezaujala, Tommyho Lee Wallace jako tvůrce třetího Halloweenu považuji za hrozného režiséra a vzhledem k tomu, že měl pouze televizní rozpočet, nečekal jsem od tohoto filmu moc. Toto To mě ale docela překvapilo, první část sice za novým To zaostává, dospělácká část tohoto To však zase za mě byla naopak povedenější než verze z roku 2019. Televizní podmínky byly vidět především na finálním pavoukovi, ten se však příliš nezaskvěl ani v nové verzi. Celkově to vidím mezi dvěma a třemi hvězdičkami a tu třetí přidávám hlavně kvůli Timu Currym a faktu, že je tento film v součtu o celé dvě hodiny kratší než nové zpracování, které je kvůli hlavně ve své druhé kapitole zbytečně dlouhé.

Dark (2017) (seriál)

"Tak končí, aspoň doufám, naše komedie. Zlo prohrává a dobro žije..." Protože další porci zvratů typu "Já nejsem tvůj otec, já jsem tvůj syn" (konkrétně tenhle cimrmanovský tam není, ale podobné ano) už vidět nepotřebuji. Velmi velmi dlouho jsem myslel, že tady v tomto komentáři zkritizuji obsah a napíši zde chválu pouze na formu, atmosféru a herecké výkony. Po poslední epizodě to ale přehodnocuji. Takové fantastické finále si tento německý seriál ani nezasloužil. Tvůrci tak dlouho zamotávali, až se těsně před koncem dostali do zoufalé situace, že to museli rozmotat po vzoru Alexandra Makedonského a použít rázných prostředků, aby výsledek seriálu dával smysl. To se jim ale povedlo výborně. Takže díky tomu mám po konci seriálu lepší pocit, než jsem měl po většině jednotlivých dílů, protože nejsem žádný milovník časových smyček a cestování časem a jak už jsem psal na začátku, mnohdy i přes dějový chaos tahala moje hodnocení vzhůru hlavně atmosféra (zejména kvůli emoce-vzbuzující hudbě v závěrečných částech epizod). Myslím, že naši západní sousedé se za tento počin rozhodně nemusí stydět.

Gremlins 2 (1990)

Typické pokračování - větší, šílenější a o trošičku slabší než první díl, přesto i zde jsem absolutně spokojen. I tady se dočkáme rozmanitého gremliňáckého řádění (např. Gremlin-intelektuál, gremlin-pavouk, gremlin-žena, gremlin-netopýr...), černého humoru a postav z jedničky (včetně nejroztomilejšího stvoření na planetě Gizma), ke kterým přibyl např. Christopher Lee a jeho laboratoř, která se stane smrtící zbraní Gremlinů. A docela chápu, že je nechal Joe Dante v mrakodrapu, protože vypustit je ven, New York by zmizel z povrchu zemského (to by byla v jejich podání slušná podívaná). A byť je jednička lepší, tak díky hromadě povedených vtipů (včetně intermezza Hulka Hogana) i tady dávám plnou palbu.

Případ mrtvého nebožtíka (2020)

Já se teda přidám k té menší polovině lidí, k té které se film líbil. Bylo to za mě velmi příjemné překvapení a dobrá zábava. Možná je to díky mé oblibě parodií, nebo faktem, že jsem od toho nečekal žádnou oscarovou filmařinu, ale bral jsem to jako neškodnou srandu. A tu jsem dostal. Dobrý slovní humor, plno vtípků, kvalitní herecké výkony a zajímavé postavy. Sice by tomu slušelo více akčních scén a bylo by lepší kdyby v parodii na kriminálky nehráli ti samí herci jako v oněch parodovaných kriminálkách, ale chápu, že v omezených českých podmínkách je velmi složité tyto věci splnit. Stejně jako u každé komedie (která není vyloženě katastrofální nebo výjimečně vynikající :-D) záleží jen na vás, jak vám podávaný humor sedne. Mě sedl výborně, dávám silné čtyři hvězdy a pokud nenajdu v nejbližší době nějaký lepší český film z posledního roku (o čemž velice pochybuji, protože své další favority Smečku a Princeznu zatím nemám k dispozici), hodím tomuto snímku, jenž si podali jak místní kritici, tak Spáčilová, Fila a spol., hlas v rámci ceny filmových fanoušků Českého lva.

Ils (2006)

Příjemné hororové překvapení. Sice jde na první pohled poznat, že rozpočet nebyl velký, nicméně tvůrci filmu ukázali, že to, co mám na hororech nejraději (atmosféru), jde vybudovat i bez toho. Jednoduché, přímočaré strašení (home invasion, hra se světlem, kamerou a zvukem, tma, les, tmavé chodby kanálu) tvůrcům vyšlo, film nebyl zbytečně natahován, pointa sice klidně nemusela být, ale rozhodně tomu neuškodila a já nemám větších výtek. Lepší 4 hvězdy a palec nahoru.

Šarlatán (2020)

Od Šarlatána jsem očekával o něco více, než jsem nakonec viděl, protože ve výsledku to za mě není víc než průměrný životopisný film. Nad něj jej sice postrkují herecké výkony obou Trojanů, zpátky jej však tahá Epsteinův scénář, který si Mikoláškův život lehce upravuje, a to, že film se docela vleče a neupoutal mě tolik, jako jiné historické snímky. Pro hlasování divácké ceny Českého lva mám zatím poněkud překvapivě úplně jiného favorita.

Hodinářův učeň (2019)

Hodinářův učeň se mi líbil mnohem více než štědrovečerní pohádka O Vánoční hvězdě. I tady se sice tvůrci pokusili osvěžit pohádkové vody moderním proudem, ale zůstalo tu více "klasických pohádkových aspektů" a celkově to funguje lépe jako celek. Zatímco hvězda je prostě moderní přestřelená groteskní pohádka v americkém stylu (a s Ondřejem Sokolem jako starým Malfoyem), které by prospěla lepší zápletka a záporné postavy, tak tady ten humor docela funguje tak jak má a nesmějeme se "blbosti díla", ale tam, kde to tvůrci zamýšleli. Navíc výprava za bájnými hodinkami je podle mě dobře zpracovaná, natáčená na hezkých místech, s pěkným prolínáním dvou dějových linií a dobrými "Intermezzy" (jako je třeba scénka v hospodě). Pokud překousnete postavu zlé sudičky Jany Plodkové, dlouhé záběry na letící motýle :-) a fakt, že hodinář Viktora Preisse je okopírovaný Harpagon z Lakomce, věřím, že se vám Hodinářův učeň bude líbit také. Já mu dávám čtyři hvězdičky.