• Western
  • Pohádka

Forrest Gump (1994)

Asi po třetím zhlédnutí, objevuju, že Forrest má v sobě kus Švejka, Cimrmana a Cyrana. Marně jsem pátrala, co na tom filmu současným aktivistům vadí. A propos, kniha má poněkud jiné vyznění, ale doporučuju pro srovnání.

Temná pasáž (1947)

Temnou pasáž jsem viděla tak dávno, že jsem si nepamatovala děj až na to, že zhruba do poloviny filmu není vidět hlavní postava. Ale nebýt scénáristických berliček ve formě nepřesvědčivých náhod (včetně těch "nešťastných"), dala bych plné hodnocení. Pokud jde o casting, kromě mých oblíbených B + B zaujala i Agnes Moorehead za ztvárnění vskutku odpudivé postavy. P. S. Mám neodbytný dojem, že rámec filmu inspiroval Stephena Kinga při psaní Shawshanku. Pravda, útěk vězně neprávem obviněného z manželčiny smrti se objevuje např. i v Uprchlíkovi z r. 1993, ale zdá se mi, že Delmer Daves ho použil první.

Násilní muži (1955)

Rudolf Maté měl smůlu, že prakticky tentýž námět zpracoval daleko lépe o tři roky později  William Wyler pod názvem Velká země. Pravda, Barbara Stanwyck si zaslouží hvězdičku za svou excelentní potvoru (podobnost s Pojistkou smrti čistě náhodná), jenže to je málo. A zatímco se k Velké zemi čas od času programově vracím, The Violent Men vyřazuji ze své filmotéky. Mimochodem - který "překladatel" si vymyslel český podivný název Násilní muži? Nebylo by vhodnější Násilníci?

Případ komisaře Maigreta (1959)

Mám problém s četbou Maigreta (nebo možná G. Simenona vůbec), proto preferuji filmy nebo rozhlasové adaptace. A v tomto případě se mi rozhlasová podoba Maigreta líbila víc, Gabin Negabin. Ale pravda, zámek byl vskutku impozantní.

Cesta do zatracení (2002)

Můj dojem z filmu dostatečně vyjádřili Golfista, Pomo a Tosim. Vskutku, mohl z toho být úžasný film nebýt téměř křečovité režisérovy snahy o líbivost (viz "dojemná" závěrečná scéna). A jen tak mimochodem, Daniel Craig byl v tomto filmu hlubokým zklamáním.

Quantum of Solace (2008)

Honičky, střílečky, záběry jako do turistického průvodce, to všechno ano. Ale jinak? Dost nuda, nebýt Daniela Craiga, nestálo by to za zhlédnutí. Ani záporáci nebyli dostatečně přesvědčiví a hudba mi k bondovce ani trochu neladila.

Závrať (1958)

Ani napotřetí se nepovedlo Vertigu, abych ocenila jeho přednosti. Pravda, některé záběry stály za to, ale ani James Stewart, kterého mám jinak ráda, ani Kim Novak mě nenadchli. Přirozená Barbara del Geddes to nezachránila. A příběh? Darmo mluvit. Čapkova Závrať je daleko lepší.

Černý den v Black Rock (1955)

Obávám se, že mě ovlivnil velice podivný (brněnský?) dabing, který znevěrohodnil veškeré počínání mých oblíbených herců, takže výsledkem byla nuda. Škoda.

Anděl a bandita (1947)

Ach bože. Koho soudného (nebo spíš nesoudného) napadlo nadabovat  Johna Wayna v nejlepších letech Zdeňkem Mahdalem? Jakmile tohoto pána slyším, automaticky mi naskočí vlezlé reklamy na Lidl. Divné, že ostatní role jsou nadabovány jakž takž. Ale popravdě mi připadalo, že sleduji zfilmovaný tuctový rodokaps říznutý červenou knihovnou, tu a tam ozvláštněný snahou o emancipaci půvabné, leč naivní Penelopy v podání Gail Russell. Dost mě pobavilo, když se na povel "Sežeňte honem doktora!" hrne celá rodina o překot do schodů k ložnici, ale nikdo do stáje.

Podobizna (1947)

Zajímavý příběh, ne nepodobný Obrazu Doriana Graye, potápí nemastná neslaná režie, dost otravná hudba a nepřesvědčivý Šmeral; s pozdějším fanatickým Boblingem to nelze srovnat. Za pozornost stojí jako obvykle dobrá Růžena Šlemrová a ještě nepříliš známý, ale přirozený Rudolf Deyl ml. U Luby Skořepové je poznat, že se teprve rozkoukává. Interiéry i exteriéry na jedničku.