• Western
  • Pohádka

Past (1996)

Velmi dobře natočené, skvělá hudba a bezchybný Joe Pantoliano. Při jeho kreacích jsem si několikrát vzpomněla na Fargo. Dámy, zejména Jennifer Tilly, poněkud jednostranné, ale co už. Bohužel mi scházel konečný tah na branku, protože jsem očekávala poněkud vyhraněnější konec, ne červenou knihovnu. Inu, divák nesmí mít nereálná očekávání.

Zproštění viny (1978)

Zachování zpovědního tajemství mě vždycky v souvislosti s vraždou popouzelo a popouzí - zvlášť v dnešní době, kdy církev má sama máslo na hlavě a v čele velice pochybného představeného. Film byl natočen před pětačtyřiceti lety, kdy možná byla autorita církve o level výš, ale i tak ti, kdo neměli právě čisté úmysly, na existenci zpovědního tajemství hřešili. Příběh mi kupodivu připomněl Singerův film Obvyklí podezřelí, ač jde o odlišný žánr, snad že konec jsem v obou případech nečekala. Jenže pomsta zůstává pomstou, ať jde třeba o Monte Christa nebo Keysera Sözé apod. A propos, Burton by mohl zahrát kandelábr a stejně by vyčníval.

Oko za oko (1965) (TV film)

Kromě dost nudného příběhu mě iritovalo, že se navzdory "dobovým" kostýmům nepovedlo navodit atmosféru 90. let 19. století, kdy se příběh měl odehrávat (v jednom okamžiku byl kdesi vidět letopočet 1882). Dámské účesy i líčení byly natolik poplatné módě 60. let 20. století, že to bylo do očí. Páni vypadali naopak zcela bezčasově a pokud jde o exteriéry, byly sice snaživě vybrány domy ve stavebním slohu odpovídajícímu době před 140 lety, ale jejich fasáda byla oprýskaná. Pochybuju, že by v takovém domě bydleli vysocí úředníci. O asfaltových silnicích ani nemluvě. Celý film působil velice lacině a ač se herci snažili, jejich výkony nijak neoslnily.

Písečný ptáček (1965)

Burton i Taylorová se snažili, leč... Ženská, která se na jednu stranu prsí svou samostatností, brečí, že nemá peníze a nakonec je přijme od svého milence, místo aby si soudně vymohla alimenty u otce svého dítěte? Ženská, která se snaží být rebelkou, a přitom má tak bohatou garderobu (vzhledem k postavě nepochybně šitou na míru), na rozdíl od střídmého šatníku regulérní ženy jejího milence? Přes všechny líbivé záběry mě to nijak nepřesvědčilo.. A nebýt Richarda Burtona.... Ovšem i mladý Charles Bronson byl k sežrání.

Moře trávy (1947)

Zajímavý námět, ovšem podivně zpracovaný, který se vyhýbá pojmenování některých věcí jako Oscar Wilde u soudu. Netuším, nakolik se film (ne)rozchází s předlohou, ale mám pocit, že i v tomto případě jde o hollywoodské uhlazení předlohy, aby se probůh nepohoršilo prudérní publikum, podobně jako v první verzi Kočky na rozpálené plechové střeše nebo u Sladkého ptáka mládí. Každopádně mi chování Lutie Brewtonové přišlo jako poněkud zvláštní, a i když mám dvojici K. Hebpurn/S. Tracy ráda, tento film u mne nijak výrazně nezabodoval.

Zločin na Zlenicích hradě (1971) (TV film)

Jedna z mých prvních rozhlasových detektivek. S filmovou podobou jsem se seznámila dost pozdě, ale pokaždé si ji ráda připomenu. Tři výhrady: výkon (či spíš nevýkon) Karly Chadimové, šermířský souboj a pak jízda, či spíše ploužení koní, skupiny Petra Ptáčka za Oldřichem z Týnce, zdůrazněná komentářem "cesta byla obtížná". Podle mého cesta nebyla obtížná natolik, aby koně nemohli jet svižněji. Inu, divák míní, režisérka mění.

Hrůza na jevišti (1950)

Trochu naivní, trochu nelogické, leč půvabné. Obzvlášť se mi líbila postava Evina otce.

Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (1999) (seriál)

Možná si jen nepamatuju první řady, ale ty poslední čím dál víc zavánějí propagandou "těch správných" hodnot. A propos, pokaždé mě zarazí, jak se Američané na jednu stranu neustále v rodinách přesvědčují, že jeden druhého miluje (odpověď "Já tebe víc"), na druhou stranu spousta synů oslovuje své otce "pane", ačkoliv snaha o gendorovou rovnost čouhá pomalu z každé věty.

Uprchlík (1993)

Tomuhle filmu se nedá nic vytknout až na jednu maličkost: jakým zázrakem opět zhnědly, byť se stopami šedin, Harrisonovy pečlivě na černo nabarvené vlasy?

Přestřelka u O.K. Corralu (1957)

Navzdory obsazení hlavní dvojice hluboké zklamání. Kirk Douglas na jedničku, ale Burt Landcaster v tomto případě ničím nevybočil z průměru. Otřesná byla Jo Van Fleet, která jakoby právě opustila amatérskou divadelní scénu. Snad její role byla špatně napsaná (obvyklý nešvar ženských postav z westernů padesátých let), snad byl špatný casting, kdoví. Každopádně Tombstone i Whyatt Earp se v jiných westernech předvádějí daleko líp.