Requiem pro panenku (1991)

Temné roky, temné ročné obdobie, stará odľahlá socialistická budova pre mentálne choré deti, neľudské metódy súdružiek a skoro stále je tam tma! 2 roky po revolúcii bol poskytnutý dôkaz, že Česko-Slovenská kinematografia sa nemusí obmedzovať iba na komédie a konverzačné drámy, ako to bolo za komunistov, kedy na premietaní psychologického Spalovača mŕtvol zasahovali zbojníci. 10/10

RRRrrrr !!! (2004)

Toľko vtipných momentoch a hlášok k popukaniu v tak jednoduchom filme. Vynikajúcim primitívnym spôsobom si táto primitívna komédia robí srandu z primitívneho spôsobu života pravekých ľudí. Veľmi veľa príležitostí na smiech, aj pri vtipoch, ktoré sa opakujú. Kto by v tej dobe povedal, že o 35 000 rokov neskôr sa budeme na tejto detektívnej dráme a opísaní života pravekých ľudí smiať? 9/10 (Videné 4.12.2020, CZ dabing)

Lhář, lhář (1997)

Všetky hlavné postavy úplne priemerné, tak isto, ako aj začiatok a koniec, ale ten úprimný Carrey! Tie ksichty, hlášky a stavy, ktoré občas pripomínali epileptický záchvat ma pobavili viac, ako čokoľvek iné vo filmoch v poslednej dobe. Ťahá to iba Jim, ale ťahá tak extrémne silno, že sa z toho stal výborný film. 9/10 (Videné 14.11.2020, Originálne znenie)

Coco (2017)

To sú tie témy, ktoré PIXAR tak často a tak rád omiela. Rodina, priatelia a sny. Ku tomu milé tradície o spomínaní na neživých, keďže nikto nechce byť zabudnutý a novembrový sviatok podobný naším dušičkám. Nie je to prvoplánový príbeh, je to výborne premyslené a so skvelými vizuálmi. Extrémne ma to zahrialo pri srdci a rozhodne nie som sám. Coco sa pripísal na zoznam filmov, ktoré by proste mal vidieť každý. Videl som to pred rokom, ale moc som sa nesústredil, čiže som si to musel zopakovať. 10/10 (Videné v TV, 1.11.2019, SK aj CZ dabing)

Halloween (1978)

Vyvražďovačka, ktorá si výborne splnila svoj účel. Človek sa až čuduje, ako môže takýto na prvý pohľad jednoduchý film fungovať. Tá atmosféra, občas temná, občas mysteriózna, mladý vrah so zaujímavou minulosťou, ktorému na desivosti pridali aj fakty, že neodhalil svoju tvár, ani hlas. Výborné prostredie a strach a povery okolo toho domu. Boli tu aj chybičky, na ktorých sa človek pousmeje, napríklad niektoré vraždy (hlavne tá prvá) a spôsob, akým Michael utiekol z ústavu bol tiež komický, ale v roku 1978 to musela byť iná bomba a dodnes je to výborný film na obdobie Halloweenu a budúci rok si kľudne pozriem druhý diel. Film by však mohla ešte vylepšiť konfrontácia s Michaelovými rodičmi. 9/10 (Videné 31.10.2020, Originálne znenie)

Moucha (1986)

Tu sa pomaly aj čudujem, že z toho není väčší kult. Na svoje si prídu fanúšikovia Sci-Fi, Drámy, napätia, nechutných scén a znetvorených príšer/poloľudí. Ani sekundu som sa nenudil a zaujalo ma všetko od prvotných experimentov až po postupné znetvorovanie Setha a spočiatku malé, ale čoraz väčšie zmeny jeho správania. Už som si vravel, že "Horšie už nemôže vyzerať.", ale jeho znetvorovanie pokračovalo ďalej a vždy som si povedal, že to, ako vyzeral predtým bolo ešte v pohode. Dokonca sa tam podarilo vopchať aj trochu romantiky a keď tam tak stála Geena Davis pri tom znetvorenom Sethovi, tak som si spomenul na Krásku a zviera :D 9/10 (Videné 28.9.2020, Originálne znenie)

Na Hromnice o den více (1993)

Časová smyčka je populárna hlavne v nových filmoch, kde to tvorcovia vedia využiť potenciál a vyvoriť pútavý film (väčšinou komédiu). Bál som sa, že takýto postarší film toto nezvládne, ale našťastie som sa mýlil. Je to robené na jednoduchší štýl, ako sú moderné časové smyčky, ale aj tak to zaujme. Pravá komédia začala v momente, kedy začal Phil využívať tento opakujúci sa deň vo svoj prospech a zaujímavé je sa aj zamyslieť, koľko dní strávil na drobením jednej veci a celkovo koľko dní strávil v tomto dni. 9/10 (Videné 17.7.2020, Originálne znenie)

127 hodin (2010)

Výborne zvládnutá One Man Show, ktorá nepolavuje ani na okamih a donúti diváka cítiť rovnaké emócie, ako náš "stroskotanec", či už sa jedná o pozitívne (začiatok), alebo veľmi nepríjemné. Aron Ralston sa dostal do takej situácie, kedy ide všetko bokom a rieši sa iba jeho prežitie a to v prostredí, kde ho neohrozuje nič živého, ani nič hocijako zásadného. Proste bojuje s kameňom, ktorý tam na neho milióny rokov čakal. 9/10 (Videné 15.7.2020, Originálne znenie)

Pozemšťan (2007)

"Keď vidím tie rituály, procesy, kľačanie, klaňanie sa oblátkam a vínu, hovorím si, toto som nechcel." Páči sa mi sebareflexia tohto filmu. Má to zaujímavý nápad a nevšedné prevedenie (preto sa to aj u nás nedostalo do kín), ale nie je to nič, čo by väčšinu bavilo sledovať dlhé hodiny, preto oceňujem zdravú stopáž. (Ne)výhodou Pozemšťana je to, že je konverzačným filmom. Takéto filmy ma fascinujú, keďže je to niečo iné, na čo som zvyknutý a človek sa postupom času začne cítiť, akoby bol súčasťou poslucháčov (aj keď sa nemôže nič opýtať). Zaujímavé je to, že myšlienka 14 000 ročného človeka tu nie je nijako vedecky ani fikčne vysvetlená, proste je nám to hodené ako fakt, ale toto fungovalo aj u ďalších úspešných filmoch ako napríklad Zelená míľa a Večný svit nepoškvrnenej mysle a tu to samozrejme nebolo inak.  10/10

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Poriadne ukecaná Dráma, ktorá je tak stará, že nikto, kto sa na tomto filme podielal dnes už nežije. Okrem tej čiernobielosti tu však nie je nič, čo by naznačovalo vek filmu, keďže takýto príbeh by mohol byť sfilmovaný snáď v každej dobe. A to sa tento film spolieha iba na rozhovor dvanástich mužov v jednej miestnosti a na myšlienku boja proti väčšine s na prvý pohľad chabými argumentami. Jeden z tých filmov, ktoré nikdy nezostárnu, keďže niekde tie súdy fungujú stále rovnako. 29.8.2023 - Na prvé pozretie bol tento film iba niečo, čo ma zaujalo a bavilo. Teraz po troch rokoch a druhom zhliadnutí zvyšujem hodnotenie. 12 Angry Men naozaj uveriteľne a umelecky prezentuje zásadnú myšlienku, že nie všetko je také, ako na prvý pohľad vyzerá a k tomu ešte zásadnejšiu myšlienku pokojného boja s nesúhlasiacou väčšinou, ktorý je možné vyhrať. 10/10