• Fantasy

SpongeBob v kalhotách (1999) (seriál)

Na nesmyslnost a hloupé fungování světa jsem zvyklý z jiných animáků, nicméně Spongebob nám to ukazuje ve větším měřítku, a celkově to funguje. Je to vtipné a některé epizody jsou originální, nasměji se u nich i když humor může někomu připadat trapný (nýbrž přece jen se jedná o seriál pro děti), nicméně najdou se tu i epizody, které jsou nevýrazné a nejsou tak vtipné. Každopádně jako celek se jedná o příjemný animovaný seriál u kterého divák vypne mozek, baví se a zamiluje si všechny postavy (i toho lakomce Krabse). Přece jen v každým navždy zůstane malé dítko, které rádo kouká na pohádky. 9/10.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Klasika díky které si divák zamiluje Star Wars (nebo aspoň každý druhý). Respektive ten svět Hvězdných válek kterému George Lucas tímto prvním snímkem "předepsal" pravidla fungování universa které jsem si zamiloval. Tímto je pro mne režisér génius. Zajímavé postavy vedené kvalitními hereckými výkony. A ten podle mne nejlepší záporák v historii kinematografie. Není to nikdo jiný než Darth Vader který v době uvedení snímku musel působit tajemně. Čím se může snímek také chlubit není jen originální příběh zasazený do úžasně zajímavého světa, ale také výborné efekty ve filmu. Pro někoho můžou působit úsměvně, nicméně já v nich vidím kouzlo které přispívá k celkové kráse snímku. Oproti nové trilogii (I.,II. a III. epizodě) je tento počátek staré trilogie (i jako další dva snímky) dobrodružnou podívanou která pro někoho nejspíš působí jako pohádka, ale tento fakt také přispívá k nádherné atmosféře. Jedna z nejlepších filmových skladeb. Úžasný úvod. Doporučuji všem fanouškům sci-fi. 10/10.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Prvních desítek minut naprosto našlapaných a zábavných, jenže když ta zábavnost postupně upadá, a já se začínám krapet nudit, začnu si uvědomovat jak extrémně nám to ti chytrolíni z Disney spatlali, ale děcka si koupí figurku a jsou rádi že se tu šermíkuje a blikají tu všemožná světélka, takže penízky se pohrnou a je úplně jedno že po příběhové stránce nepřináší nic nového, prostě jak to skončí se dalo tušit už Před dávnými časy v předaleké galaxii. Jistě, na tu neoriginalitu by se dalo zvyknout z předchozích epizod, ale z těch měl člověk aspoň trochu příjemný pocit, nicméně Vzestup Skywalkera ve mne vzbuzuje vztek z neuspokojení celého zakončení celé ságy, proto budu raději dělat že konec nastal po šesté epizodě a žádné Disney si nebude diktovat co je oficiální, a co ne. Kdyby toto byla fanouškovská fikce, tak člověk nad tím mávne rukou, zasměje se a nerozebírám to, nicméně to že je tahle kravina prohlášena jako oficiální pokračování je na tom všem nejsmutnější. Předchozí dvě epizody v celé sáze udělaly sice celkem bordel, ale na poslední devítce jde vidět že už to nejde ukočírovat. Nesmyslné oživování určité postavy, rychlé tempo jenž dělá celý film strašně uspěchaný, ale i nedůstojné zacházení původních hrdinů. Pokud už nejsou mrtví tak tu jsou úplně zbytečně a jen aby se neřeklo (vlastně i ti mrtví se tu stejně nedůstojně objeví, tak jako nedůstojně zemřeli). Možná kdyby se nejednalo o mou oblíbenou ságu, bylo by to za tři poněvadž aspoň zpočátku je film vcelku zábavný, ale protože se jedná o pokračování jedné z největších filmových ság všech dob, a ještě k tomu je to zakončení, tak musím být kritičtější. Bohužel, jsem hodně zklamán. 4/10.

Stmívání (2008) odpad!

Tak moc jsem si přál konec, a po pocitově dlouhé době jsem se ho naštěstí dočkal. Nuda sahá do naprostého extrému, a to hlavně v cca prvních dvou třetinách. Dialogy debilnější už ani být nemůžou (občas jsem i dostával záchvaty smíchu). Plno nesympatických dršek. Temná atmosféra nefunguje, a tak je to i s tou romantikou. Upíři ve mě nikdy nijak extrémně nevzbuzovali hrůzu, ale díky tomuhle už se jich nikdy bát ani trochu nebudu, nýbrž vždy když uvidím třpytky vzpomenu si na ně. 0/10.

Stopaři (1956)

Americký dobrodružný western z padesátek jak se patří. Možná s nijak ne moc oslňujícími hereckými výkony či bez nějaké rozvleklosti samotného děje, který se přeci jen odehrává v době několika roků (člověk má spíše pocit že se vše událo během pár dní). Nicméně fanoušci westernů s Johnem Waynem si patrně, stejně jako já, budou užívat atmosféru a krásu krajin amerických pustin. Některé může odradit vyobrazení indiánů, ale přeci jen je to pravděpodobně realističtější než nějaké to bratříčkování v Mayovkách. Možná i samotný rasismus hlavní postavy nebude vonět všem, nebo dokonce samotný Ethan a jeho vyobrazení, zvláště když postava dojde do bodu kdy změní určitý názor bez nějakého předchozího vývoje. Mně to nijak ne oslňující zahrání nevadilo, přeci jen si člověk může občas užít i brakovou tvorbu (v tomto případě se ale nejedná o brak). Já jsem se bavil, a i užíval si pár těch krátkých akčních scének, zvláště tu poslední. 9/10.

Superpolda (1980)

Hodně příjemná a šílená komedie s úžasným Terencem Hillem v hlavní roli. Občas celkem vtipné, ale ne nijak extrémně. Většinou jsem se jen pousmál. Občas bohužel trochu až moc stupidní, hlavně ke konci kdy se na scéně objeví žvýkačka. Film i do té doby působil trochu hloupě, ale tohle bylo už moc. Jasně je to originální a Sergio Corbucci tím dokázal že má skvělou představivost, ale díky hrozným efektům ta scéna vypadala strašně. Takže posledních pár minut mne už jen přesvědčilo o třech hvězdách. 6/10.

Surfařka (2011)

Příběh sám o sobě je strašně moc dojemný a cením si Bethany Hamilton společně s odvahou a její láskou k surfingu. Každopádně jakožto film to vše působí strašně přehnaně filmově, až je těžké uvěřit že se vůbec něco takového stalo. Pak si ale uvědomím že je chyba na straně režiséra a scénáristů. Naprosté příběhové klišé kterému se těžko dá uvěřit nechci rozhodně extrémně kritizovat, nicméně kdyby příběh nestál na základě skutečné události, rozhodně bych si do něj za to že působí hrozně hollywoodsky více rýpnul. Jinak řečeno, i když se to vše doopravdy stalo, je to naprosté klišé. Po herecké stránce obstojné a hlavní protagonisté jako byla Bethany, mamka a taťka byli sympatičtí. Většina vedlejších postav v čele s ulízanými a svalnatými chlapáky jenž rozparádí nejednu dívčinu, působila strašně otravně a nejradši bych si přál aby se oni stali krmením pro žraloka kterého chudáka dravce od přírody vyobrazili jako veřejného nepřítele číslo jedna. Jeho pátrání už jen působilo strašně úsměvně. Prostě, v jednu chvíli je to nechtěná komedie, v jednu chvíli částečně ale ne extrémně, fungující emotivní drama. I přes první fakt nemůžu zapřít že jsem se nenudil i přesto že jsem věděl jak to skončí. Rozhodně se nejedná o špatný film, jen o průměrný snímek, snažící se každou cenou ždímat slzy, a vytvořit napětí za pomocí třesení kamery jako o život. U mě to jak to mělo fungovat, nijak značně bohužel nefungovalo. Průměr 5/10.

Taxikář (1976)

Naprosto mistrovsky odvyprávěn příběh o muži a jeho postupném vývoji, který vyvrcholí k činu jenž buďto měl smysl či se jednalo jen o zvrhlý čin psychopata. Nejenže "Taxi Driver" klade mnoho otázek k zamyšlení (o významu konci asi nikdy nebudu na 100% přesvědčen) ale diváka chytne a nepustí hlavně díky strhující depresivní atmosféře, geniálnímu scénáři a úžasnému hereckému výkonu pana Roberta De Nira. Na zážitku má taky velký podíl ikonická hudba, která mi navždy zůstane v hlavě. 10/10.

Temný rytíř (2008)

Jeden z nejlepších akčních filmů v poslední době. Nevěřím že film tento rok oslavil deset let. Vůbec to na snímku nejde poznat. Možná za dvacet let se bude o Temným rytíři mluvit jako o kultovním snímku. Úžasná hudba, která tvoří napínavou atmosféru. Úžasné herecké výkony, Aaron Eckhart mne přesvědčil že bych se měl podívat na více filmů ve kterých hrál, i ten Christian Bale nebyl špatný. Jo a to co nejvíc všichni vyzdvihují je herecký výkon Heatha Ledgera, který si Oscara zasloužil právem. Bohužel in memorian.

Tenet (2020)

30.8.2020, Premiere Cinemas Teplice - Snímek vrhne diváka přímo do akce a později jej nechává potácet se a přemýšlet nad otázkami vyložené přímo jím, nýbrž děj se skoro vůbec nezastavuje a jen s krátkým, ale s pochopitelným vysvětlením ukáže jak to tedy funguje. No a další přemýšlení, nicméně přesto přichází jedna nadupaná akce za druhou, která naopak zaujme svým vizuálem (přece jen známe Nolanův názor na digitální efekty). Později, když je člověk vším tím ohromen - včetně atmosféry, skvělým komplikovaným scénářem a úžasné hudby, která dokáže v jednotlivých scénách vytvořit to správné nepříjemné napětí (původně se člověk obával že absence Zimmmera snímku uškodí, ale soundtrack mne příjemne překvapil) - začne vše dokonale do sebe zapadat. Christopher Nolan je prostě génius a samozřejmě si zaslouží obdiv nejednoho diváka, zvláště pro to jak dokáže zajímavou a fungující myšlenku převést na papír, pořádně to okořenit a mistrovsky natočit do podoby takového vysokorozpočtového filmu. Podle mne jeho nejlepší film od Počátku.10/10. Druhá projekce: 4.9.2020, Letní kino Žatec - Sice film po té scénaristické stránce nezanechává tak sesakramencky výborný dojem jako poprvé, zvláště když jsem jej viděl ani ne před týdnem, nicméně stále jej obdivuji jako vydařený akční špionážní thriller, který zaujme svými nadupanými akčními pasážemi, a to i přesto že rozšiření v jakém snímek promítali zrovna nebylo dvakrát vyhovující a zvukově to tomu zážitku z multikina nesahalo ani pod kotníky, i když to ty otravné debily v zadních lavicích přeřvalo. Prostě Tenet lze brát i jako skvělý atmosférický akčňák, kterému plno věcí můžou jiné digi pitomosti jen závidět. Tohle je přesně to co si představím pod slovy špionážní thriller, protože by to skvěle fungovalo i bez toho ohýbání času, jenž je jen sladkou třešničkou na tomhle lahodném dortu.