47 róninů (2013)

Ale tak jo, pěkná akce, katany, dóžó, saké, rýže. Všecko tam bylo. A překvapivě jsem se moc nenudil :) 60 %

Švadlena (2015)

Je dis bravo! Zábavné, pitoreskní, ale i dramatické a dechberoucí. Pravda, Katce už úplně nevěřím, že i přes všechen nános make-upu může hrát skorotřicátnici, ale hraje skvěle a zbytek osazenstava také. Skvěle napsané postavy, výborně zrežírované i natočené a s atmosférou! 80 %

Osm hrozných (2015)

Taková klasická Tarantinovka se vším všudy, jenom s trochu míň sprostým kletím a větším spekulováním o socioekonomických problémech konce 19. století v USA :) 80 %, bavilo a nemohl jsem se od toho odtrhnout.

Zločin v Polné (2016) (TV film)

Docela jsem se bál, jak bude tento počin vypadat - přece jenom citovat zápis z jednání dobového soudu nemusí nezbytně patřit k tomu nejzajímavějšímu, co může diváka potkat. Ale opak byl pravdou, herecké výkony byly (a zvláště na televizní film!) vynikající a celkově se mi zpracování filmu moc líbilo. Nejen, že krásně ukazuje sílu davové hysterie, ale zároveň klade důraz na to hlavní - na rozum. Sám Masaryk Hilsnerem pohrdal (což mimochodem zazní i ve filmu), ale celá kauza byla o vyšším principu. O to smutnější a těžší samozřejmě je konfrontace Čechů s tím, že na začátku 20. století byli úplně stejní antisemité jako kteříkoli jiní Evropané (není dobré dělat si iluze o době rozmachu nacionalismu) a také rozhodně nemusí být některým příjemné, že tento snímek také ukazuje jinou stránku prvního československého primátora Prahy Baxy, který byl mj. i prvním předsedou čs. ústavního soudu. V tomto velice oceňuji přístup České televize i filmařů, že se nebojí sáhnout do takovéhoto vlastně stále živého tématu a konfrontovat nás s naší ne vždy slavnou historií. Jen hlupák nechápe, že upozornění na naše předešlé chyby neznamená nezbytně hanění našeho národa jako celku. Máme se poučit, ne opakovat svoje chyby... 85 %. P.S. Roden byl jako Masaryk naprosto geniální.

Stážista (2015)

Překvapivě velice příjemná záležitost s vynikajícím De Nirem. Samozřejmě, že některá klišé to vyzdvihuje možná až příliš, ale komu by to vadilo když to tak pěkně šlape ;) 80 %

Vojna a mír (2016) (seriál)

Když Britové točí podle ruské knižní předlohy... tak to, bohužel, dopadne většinou strašně britsky. Což o to, kamera je skvělá, hltáte každý záběr, herci hrají výborně, ale už to není příběh z Ruska. Je to příběh možná tak z východního pobřeží Anglie, ale víc na východ už se ve své adaptaci Britové prostě mentálně posunout nedokázali. A bojím se, že se v tomto ohledu ani moc nesnažili. Což o to, kvituji s povděkem, že se rozhodli adaptovat tak vrstevnaté a složité Tolstého dílo, dobově jsou místy i přesní (Čechy bude nejvíc do očí bít jejich ztvárnění bitvy u Slavkova), ale obsah se trochu podřizuje formě. Je to krásný příběh z počátku 19. století, ale ne z Ruska. Ani zdaleka ne z Ruska. A právě to seriálu tak strašně chybí k dokonalosti. S tím by se dalo odpustit osekání dějových linek až na kost, tak, že se dá stěží zorientovat v tom, kdo je kdo, čím co kdo sleduje a proč se chová, jak se chová. Nejhorší na tom je, že kdyby seriál udělali delší, mohl by paradoxně být mnohem zajímavější a herci by daleko víc mohli okusit a třeba aspoň zkusit napodobit ruskou duši. 70 %.

Spící agent (2015)

Taková jednohubka, která absolutně nedává smysl, ale místy docela slušně pobaví. Už jenom proto, že Kristen Stewart dostane přes hubu, má cenu se dívat :) Jak už tady ale psali jiní, potenciál je tragicky nevyužitý a divák dostane naservírováno zlomek toho, co by se dalo z takhle jinak solidně ujetého námětu vytřískat. 50 %

Jaco Pastorius! (2014)

Snímek, který budou vyhledávat především basáci, tzn. velice malé procento diváků :) Nicméně Jaco Pastorius jako velké jméno dějin moderní hudby zanechal mnohem hlubší stopu než jen u využití jednoho kdysi výhradně doprovodného nástroje, ovlivnil celé generace basáků a stále ovlivňuje prostřednictvím svých nahrávek. Dokumentaristé ale vedle jeho spoluhráčů a řady slavných hudebníků (Sting, Flea, Geddy Lee...) zpovídají i jeho nejbližší přátele a rodinu, snaží se podat ucelený obraz kdo Jaco vlastně byl a co jeho hudba vyjadřuje, co se jejím prostřednictvím snaží říct okolnímu světu. Pravda, dvouhodinový dokument plný moderního jazzu není úplně pro každého a musím říct, že použití některých Jacových skladeb jako podkresu k dané fázi jeho života bylo více než působivé, nicméně stejně jako jeho život může být i tento dokument pro řadu lidí ne nepochopitelný, ale neuchopitelný. Stejně jako Jaco a jeho hudba. 75 %

Svatojánský věneček (2015) (TV film)

Za brilantně napsané ujeté prince musím přidat jednu hvězdu a dodrápat se tak k tříhvězdičkovému hodnocení. Pohádka jako taková je zvláštně bizarní a ve Strachově portfoliu poněkud nezvyklá. Liška jako hlavní záporák nefunguje, Polívka už taky přichází o svoje kouzlo a tak mě vlastně (kromě již zmíněných princů) bavil jenom Mádl, z jehož výkonu jsem měl pocit, že si půlku času dělá z celého filmu sám tak trochu p*del. Což o to, ten scénář si to zasloužil, ale musím přiznat, že mě to místy opravdu bavilo a úplně strhat to ani nemůžu, O to víc mě štve, že to zůstalo někde na půli cesty... 49.9 %

Everest (2015)

Hodinu se připravujeme na velké drama, které nepřijde. Zůstane ležet nevysvětleno někde na vrcholu hory, zasněžené, zmrzlé, a my dole marně čekáme, že ho ještě kdy uvidíme. Zbytečný film s nádhernými záběry Himálaje, ve kterém vám nikdo nic nevysvětlí a nezbude tak nic jiného, než odejít s nepochopením, frustrovaní, že jste se zastavili někde v základním táboře. 55 %