Lovec draků (2007)

Krásné záběry na Afghánistán na začátku filmu, úžasné zachycení atmosféry Kábulu na konci 70. let, zpočátku silný příběh o dvou malých přátelích a obtížích jejich života v zemi těsně před invazí sovětských vojsk. Ale další část filmu už mě nějak příliš neoslovila, upřímně: čekal jsem víc. A konec mě nechal úplně chladným, což Forsterovi asi neodpustím. Přesto je to příjemně (i když na Forstera spíš rutinně) natočený snímek, který zasahuje do mnoha citlivých témat afghánských dějin v posledních cca 40 letech. 75%.

Porcupine Tree: Arriving Somewhere... (2006) (koncert)

Pastva pro oči i uši. Wilsonovi se spolupráce s Lasse Hoilem opravdu povedla dotáhnout do detailu, ale víc než kamera, střih a zajímavé vizualizace se mi líbí atmosféra tohoto koncertního DVD, která na vás dýchne, ať jste kdekoli a kdokoli. Připadáte si, jako byste opravdu stáli v tom klubu v Chicagu a jenom si užívali skvělého výběru těch největších "pecek" i "peciček" z dílny Stevena Wilsona a jeho spolupracovníků, na které je opravdu radost se dívat - ať už je to zamyšlený Colin Edwin, nerd Barbieri, uhrančivý Wilson, hendrixoidní Wesley nebo zřejmě nejlepší současný bubeník Gavin Harrison. Být teenager, udělal bych za Harrisonovým jménem 2 řádky vykřičníků, jak moc mi jeho výkon vyrazil dech. 100%. Čistých a nezkažených, hezky psychedelicy progresivních :)

Porcupine Tree: Anesthetize (2010)

Na můj vkus dost utahaný koncert - přesto se Lasse Hoile postaral o vynikající vizuální stránku, a to nejen z hlediska režie a střihu, ale i miniklipů a vizualizací promítaných na plátno za skupinou. Oproti předchozímu "Arriving Somewhere..." podstatně nevyrovnanější playlist, kterému chybí víc rockové dravosti. Nenechte se zmást, Porcupine Tree je moje skupina č. 1, mám od nich naposlouchané snad všechno, přesto naživo chci víc koncertní než kontemplativní zážitek. A jsem velice rád, že není žádný oficiální videozáznam z tour k "The Incident", protože to byla, bohužel, místy velká nuda. Been there, seen that. Anesthetize si vyslouží 85%.

Foo Fighters - Greatest Hits (2009) (hudební videoklip)

Ach, Bože, děkuji ti za Foo Fighters. Konečně totiž vydali svoje best of, jehož hlavní předností je samozřejmě kompletní sumář všech jejich naprosto geniálních videoklipů, které jsou navíc jinými cestami (např. přes YouTube atd.) dost těžko sehnatelné a místy i velice raritní počiny (např. "Low" s Jackem Blackem). I pokud nejste skalní fanouškové Foo Fighters, těžko si dovedu představit, že by toto CD/DVD někoho nepotěšilo svým obsahem. 100%

Muse: HAARP (2008) (koncert)

VYNIKAJÍCÍ. Jak show, tak i muzikantské výkony. Co tahle kapela zvládne ve 3, resp. 4 lidech předvést naživo, nezvládnou některé ani s 10. Energie doslova proudí z obrazovky, navíc musím pochválit skvělý střih a režii, je to pastva pro oči.

Depeche Mode: Tour of the Universe - Barcelona 20/21.11.09 (2010) (koncert)

Měl jsem tu možnost vidět jejich pražskou zastávku a zopakovat si to z DVD (resp. blu-raye:) je pro mě čirá radost. Depešáci hrají tolik let, pořád mají skvělá alba, nápady a hlavně... vidět je naživo je ještě x-krát lepší než pouštět si dokola řadová alba ;) Nejen proto, že naživo je to prostě víc rokenrol :)

Kazatel Kalašnikov (2011)

Tak nějak si nejsem jistý, jak mám ty hvězdičky nadělit. Na jednu stranu tady máme rozhodně silný příběh podle skutečné události se skvělým Butlerem, který má konečně i prostor pro nějaký hraní, na druhou stranu nevyrovnané rozložení scén a na Forstera dost nezajímavou režii, což mě překvapilo asi nejvíc. Některé scény byly strašně silné, jiné, které ale silné být měly a tvářily se tak, mě vůbec nevzaly - paradoxně mě asi nejvíc oslovily závěrečné titulky. Každopádně klobouk dolů před Samem Childersem, i když to dělá po americku :) 67% - ještě kousek a ty 4 bych i dal.

Dobrý Will Hunting (1997)

Už mi to nepřijde tak "hluboký" jako dřív, ale na to, že scénář napsali Damon & Affleck, je to fakt dobrý, klobouk dolů. Pár "pravd" se tam objeví a zase ztratí, ale celkově je to hezky vystavěnej příběh, decentně režírovanej s obřím prostorem pro skvělé herce. Bavilo :)

Královna Viktorie (2009)

Princezny, princové, romantismus, romantika, Emily Blunt, Paul Bettany, Mark Strong a v miniroli Thomas Kretschmann... příjemná harlekýnka na deštivý večer, která vás za nese do světa, v němž jste nikdy nežili a nikdy ani žít nebudete, a to totiž do pohádky. Ale takové pohádky podle skutečné předlohy, údajně ;) 70%

Konspirátor (2010)

I přesto, že se jedná o skoro 150 let starou záležitost, je tento snímek svým poselstvím stále aktuální: skutečná demokracie není bez nezávislých soudů ničím a práva jednotlivce pak může pošlapávat kdekdo. Atmosféra by mohla být krapet hustější, pravda, ale jinak se mi Redfordova rekonstrukce jednoho z černých puntíků na "americké demokracii" velice líbila, škoda jen, že Justinu Longovi zbyla taková minirolička a neměl ani moc šancí to pořádně rozjet - naštěstí zářil v hlavní roli můj jiný oblíbenec, James McAvoy, takže spokojenost se dostavila. A musím vypíchnout ještě jednu věc: velice zajímavou (ne)práci s filmovou hudbou. A jižanské country do titulků... lahoda :) 85%.