Velkovlak (1998) (seriál)

Vynikající, Briti prostě opravdu umí :)

Amistad (1997)

No a co, že to mělo 2 a půl hodiny - bylo to skvělé. Spielberg umí a tento film to dokazuje ve všech ohledech - umí si vybrat zajímavé téma, zajímavě ho ztvárnit, nechat si napsat dobrý scénář, zajímavé herce i lokace, no a když k tomu připočteme Williamsovu hudbu... nádhera. Pravda, nemůžeme to brát jako naprosto přesnou rekonstrukci tehdejších událostí, ale natočit v duchu romantismu film o tomto dramatu z konce období romantismu, to se mi moc líbilo. Vtipné komentáře černochů na začátku ("To bude asi hnojař.") vystřídaly skvěle zinscenované "přestřelky" v soudní síni, ale nejvíce se mě dotkly asi tyto 2 scény: když jeden z otroků ukazoval Cinquemu Bibli, kterou pochopil podle obrázků ("Musel něco provést, když ho takto potrestali." "A my jsme copak něco provedli?"), byl to asi nejkrásnější a nejlépe vystižený popis křesťanství, jeho skutečné podstaty, no a druhý moment byla řeč Johna Quincy Adamse (Anthony Hopkins) v síni Nejvyššího soudu, která měla všechno. Opravdu skvělé a velice vyvážené drama s úchvatným vizuálem a lehce, lehce propagandistickým poselstvím o podstatě lidské svobody. Ale tohle poselství jako jedno z mála nemám Američanům za zlé. Ani nemůžu mít. 90%

12 opic (1995)

Na jednu stranu mě příliš nepřesvědčila Gilliamova "umělecká vize", nebo jak bych to měl napsat, na druhou stranu tady máme skvělého Willise, Stoweovou, ale hlavně brilantního šaška Brada Pitta, který to rozjel opravdu ve velkém a předvedl rozhodně jedno z nejlepších ztvárnění své kariéry.Scénář byl skvělý, 2 hodinky tak akorát, ani na chvilku mě to nenudilo, ale něco mi na tom prostě vadilo. Něco, co mi nedovolí dát hvězd 5. Ale i 4 jsou docela dobrý, ne? :) 80%.

Bill Bailey: Tinselworm (2008) (pořad)

Vynikající. Opravdu. Hlavně u intermezza s Kraftwerk reklamou na žehlící prkno jsem se málem udusil smíchy, miluju tyhle Baileyho kombinace muziky, humoru a show performace. Doporučuju :) 85%.

Jimmy Carr: Being Funny (2011) (TV film)

Angličani milují urážky... a já preferuji humor :) Vadilo mi, že občas už je Jimmy ve svých odpovědích publiku předvídatelnej a taky ta pasáž, kde dělal "regional accents" nebyla úplně nejzábavnější, takže points down. Ale jinak jsem se docela dobře bavil, takže 70% ;)

Balls Out: Garyho výzva (2009)

Tohle bylo tak blbý a tak skvěle blbě zahraný, až musím Scottovi smeknout poklonu. Osmiletá holčička, která chodí za otcem s prosíkem o prachy na potrat, filipínská teen verze Danny Treja nebo nadržená učitelka španělštiny, to všechno jsou postavy tak strašně blbý a nerealistický, až to vlastně ani nebolí, ale docela příjemně baví :) Sám Gary (S.W.Scott) je vemeno non plus ultra, jehož jediným smyslem existence je hraní tenisu... a v tomto ohledu je to postava dovedená k takové absurditě, až je to vlastně dokonalý. Jasně, vůbec se nedivím, že film má 53% a pro většinu lidí je to odpad, ale ona je to prostě taková hovadina, až mě to neskutečně bavilo :)

Nepřítel pod ochranou (2012)

Hezkej akčňák se zajímavou ústřední dvojicí. Líbilo se mi zasazení děje do J.A.R., akční scény byly udělány dobře (ale taky nijak zajímavě) a scénář zezačátku vypadal dobře, i když mi to připomínalo Bournea až na půdu (už jenom obsazení Gleesona do podobné role), akorát s tím rozdílem, že Reynolds hrál chlapíka, co pořádně ještě v akci nebyl. No, musím říct, že konec mě vyloženě zklamal, úplně jsem to čekal a hlavně... viděl už aspoň 20x. Washington i Reynolds splnili moje očekávání a dobře se na ně dívalo (ostatně kvůli nim jsem se na to vůbec díval), jenže od takové dvojice jsem čekal lepší film, než jakým Safe House nakonec byl. 60%.

Operace Silver A (2007) (TV film)

Na jednu stranu nesmíme zapomenout, že to není přesná rekonstrukce událostí, ale do značné míry stylizace pro televizní obrazovky, na stranu druhou... ne všichni hrdinové byli naprosto ctnostní a morálně bezchybní. Tak jako tak musím pochválit Strachovu režii, velice se líbily střihy i práce s kamerou, včetně vkusného hudebního doprovodu, trochu mi ale vadili Vilhelmová, Dvořák a Taclík - první dva proto, že nedokázali vykreslit svoje postavy a zbytečně přehrávali, poslední proto, že (i díky divným postsynchronům) jsem mu toho gestapáka prostě nežral. Jinak skvělé cameo Viktora Preisse! :) 75%.