Na nože: Glass Onion (2022)

Po třech letech snad první film, během kterýho jsem neměl ani na zlomek vteřiny potřebu čumět do mobilu. Jenom jsem užasle civěl na všechen ten bizár a absurdno (I když to není zdaleka tak nepředvídatelný, jak by chtělo - komplexita scénáře není v ději, ale v drobných detailech). Pink Panther meets Murder by Death a potomkem je Glass Onion – rebel, co narušil systém! Snad se z toho Netflix do budoucna poučí.

Irský zázrak (2022)

HEAVY SPOILER: Příběh o tom, že slabomyslní se atraktivní lží budou přežírat i za cenu obětování vlastního dítěte, aby v hlavách těch druhých onu lež rozvinuli v něco jako fakt. To není věcí jen náboženství, ale i rutiny našich obyčejných životů. Protože prostá fakta nikoho nezajímají – těm chybí aura zázraku/úžasu. The Wonder je pomalu plynoucí, zato krásně natočený drama s úžasnou atmosférou, kamerou, soundtrackem i hereckými výkony. Drama s jasným a upřímným názorem, kterej ale divákovi dojde, až když prozře z iluzivní pohádky do každodenní reality současnýho světa. Žerte, kurva!

Athena (2022)

Strhující filmařina, která hned v úvodu pošle diváka do centra dění, do scény, ve který by většina filmů vrcholila. Tady ale nastoluje všechen ten zmar, zoufalství, anarchii a pak postupně proplouvá k tomu jedinýmu logickýmu závěru. Athena je režijní mistrovství podpořený fenomenálním vizuálem, kterýmu by kino slušelo víc než kde jaký marvelovce, třešničkou na dortu je pak perfektní soundtrack! Chápu, proč všude po Paříži visely na Athenu plakáty.

Nene (2022)

Další ze vzácnejch filmů, kterej buduje atmosféru, postavy, svět, příběh a poselství skrze drobný detaily mimo focus kamery, který ale českej divák nemá šanci spatřit, protože je až příliš orientovanej na jedničky a nuly (který tady téměř absentujou), je nepozornej, nevyspělej a primitivní. A tak se další mistrovskej spektákl s notnou uměleckou hodnotou utápí v modři csdf, zatímco nahoře probíhají pyžamový párty současnýho konzumního diváctva - kdo tomu propadne, toho to pozře. Sláva analogu!

Predátor: Kořist (2022)

Zprvu kouká divák na levnější verzi Revenanta… A pak tam Predátor rozjede největší gorefest letošního roku. Pominuli-li ty poangličtěný indiány, kterým ten jazyk prostě nelze věřit, je PREY zatím největší filmový překvapení v rámci streamovacích služeb. Nejenže si to na nic nehraje, ono to zároveň skvěle ctí originál, stíhá to být napínavý jak prase, ale především scenáristicky inteligentní – a to i při tý příběhový jednoduchosti. Už to chtělo jenom hutnější atmosféru a s tím korespondující soundtrack – ten je sám o sobě ovšem skvělej. Čistokrevná zábava a jednohubka, ale taková, kterou si dám s radostí znova.

Medvěd (2022) (seriál)

Bez laserů a pyžam, bez výbuchů, rvaček a přestřelek. The Bear - další přehlížená série, která je svým příběhem hluboce zakořeněná ve skutečnym světě. Tvůrčí mistrovství, který na poli osmi krátkých epizod - z prostředí jedný restaurace - dokáže odvyprávět víc než Marvel za celou svojí filmovou existenci napříč multiversem! Perfektně napsaný gastronomický drama, který o jedný rodině umí říct víc než devět dílů Star Wars o rodu Skywalkerů. Do toho všeho plejáda neokoukaných tváří podávajících životní výkony, skvělá kamera, bezchybná režie a parádní hektická atmosféra. Tohle je ta tvorba, kterou svět filmů i seriálů potřebuje víc než kdy předtím.

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Série Stranger Things přerostla v neuvěřitelně šílenou blockbusterovou zábavu, která přehlušuje drtivou většinu sci-fi a fantasy fláků, který šly za posledních několik let do kin – to platí hlavně pro zoufale nudný marvelovky. Čtvrtá série je esencí toho všeho, co milujeme na obřích multiplexech, akorát v pohodlí našich domovů. Na velkoplošný TV s pořádnou zvukovou soustavou vás to vystřelí z kecek a na konci budete v úžasu a strnule dychtit nejenom po finální řadě, ale i po tom, aby bratři Dufferové natočili novýho Highlandera! Ta nostalgická komornost první řady nešla udržet věčně, proto nám tvůrci servírují dechberoucí vypravěčství v opulenci, která nemá v TV zábavě obdoby, přestože je to často klišé i kýč jako prase!

Všechno, všude, najednou (2022)

Sny, touhy, strach, nenávist, smutek, odhodlání, odpuštění, štěstí, naděje, radost, láska, rodina... a mezi tím vším multiverse of madness. Pro kdekoho nepochopitelný, těžko uchopitelný šílenství, pro ostatní – Marvelem znuděný fanoušky filmovýho řemesla - nejoriginálnější a nejnápaditější film roku! Matrix Resurrections done right! "In another life, I would have really liked just doing loudry and taxes with you."

Seveřan (2022)

Když jde divák na Seveřana, musí jít primárně na Eggerse, protože pokud jde na akční bojovku, nemá na konci šanci odejít jako vítěz. The Northman není ani zdaleka tak brutální a akční, jak se traduje a říká. Jedná se o vhled do severský mytologie, která je tady zpracovaná, jako ještě nikdy předtím. Je to jeden z největších vizuálních kino zážitků poslední doby, podpořenej zvučnym soundtrackem a prvním skutečně skvělým výkonem Alexandra Skarsgarda. Lahůdkový scény podpořený akcí a brutalitou jsou pak jenom třešničkou na dortu.

Barry (2018) (seriál)

Kvality a promyšlenost Breaking Bad i prvních řad Dextera v jednom komplexním balení, který je okořeněný obrovskou dávkou nadsázky jak z Farga. Hlavní ale je, že každá epizoda má půl hodiny, takže není čas na zbytečný sračky. Tady se striktně jedou charaktery a jejich story.