Frajer Luke (1967)

Teprve nedávno jsem si koupila DVD s tímto úžasným filmem a legendárním hercem Paulem Newmanem. Dost mě překvapilo, že je to z vězeňského prostředí. V době, kdy se to dávalo u nás v kinech jsem byla buď na zdravotní dovolené (což je pro ženu ten nejlepší film) anebo na dovolené mimo republiku. Samozřejmě že tato megahvězda a ještě k tomu krásný chlap a výborný herec dodají filmu tu pravou šťávu. Protože jsem (ale bohužel) viděla s vězeňskou tématikou mnohem více filmů, tak mě tam nejen nic nepřekvapilo, ale mnoho podobných scén jsem viděla jinde. Ale !!! PAULA NEWMANA samozřejmě překonal málokdo, jestli vůbec někdo...

Dům naruby (2003)

Steve Martina jsem nikdy nemusela. Nevím, co mi na tom herci vadilo, ale byl pro mě vždy "utrpením" na plátně. Jinak běžná americká pitominka, dobrá tak jako "odchodné" pro hosty na Silvestra ve 3 hod. ráno.

Apokalypsa (1979)

Velmi zajímavý film, i když obsahově nic převratného. Kulisy filmu byla pravdivá příroda Vietnamu a světelné efekty ještě zmnohonásobily válečnou hrůzu. S přihlédnutím ke "tvrdosti" války jsem ze zaťatými zuby musela poslouchat vulgarity a sprosťárny v konverzaci vojáků, což u jiných válečných filmu nebylo (aspoň ne v takové míře), což mě dost znechucovalo. Též děj byl chudý na příběh, víme od počátku o co jde, co je to za misi, ale kromě nadávek, střílení a rvaček na palubě lodi mě nic jiného nepřekvapilo. Čekání na superhvězdu a bývalého playboye MARLONA BRANDO se "zmrsklo" na posledních 20 min.filmu, aby si tato nemocná superhvězda zahrála zřejmě svůj poslední filmový vstup v roli psychicky narušeného plukovníka Kurtze, který zde terorizuje původní obyvatelstvo a hraje si zde na "pánaboha". Chápu, že z hlediska filmografie je to úžasné dílo a též je trochu poplatné jménu COPPOLA. Těžko říci dnes, zda se na film podívám někdy podruhé. Byl příliš dlouhý a příliš krutý.

Přežili jsme invazi (2012)

Na tom snímku je sympatické, že režisér tohoto filmu je přímým účastníkem této válečné příhody a věnoval film svým padlým kamarádům. Film obdržel mnoho cen, protože ukázal nejen na krutost války,ale též, že i mezi nepřáteli byli lidé a lidmi zůstali. Nejsou tam bůhvíjaké válečné scény (o to zřejmě režii ani nešlo). Spíše se zde promítlo, že znalost jazyka mého nepřítele obrousí všechny ostré hrany komunikace. Film se mi líbil.

Katyň (2007)

Slavný film ještě slavnějšího polského režiséra Andrzeje Wajdy. Téma je historicky těžké pro toho, kdo v té příšerné době nežil a kdo si ani ve snu nedovede představit, jaká to byla hrůza. Mě v roce 1939, kdy se tato hanebnost odehrála, bylo 7 let a tak o tom vím jen z vyprávění rodičů, jaký zločin se na polském národě stal, a vlastně se až do roku 1990 nevědělo, kdo je vlastně za tento zrůdný masakr zodpovědný. Až to Kreml přiznal. Takový film se těžko točí režisérovi, jehož otec jako vysoký důstojník, byl oběti tohoto zločinu. Proto je pod jménem A.Wajdy v titulcích napsáno : MÝM RODIČŮM . Brečela jsem. Je to nádherný film, ale pro mladou generaci těžko pochopitelný, protože kromě startovní pistole na běžecké dráze, skoro 70 let žádný jiný zvuk z pistole neznají. A to je zatím dobře.

Záhada Severního moře (2011) (TV film)

To byl asi režisérův 1. film. Protože takovou "jalovinu" protkanou fantasmagorii není možno vidět každý den. Mě by zajímala pouze jedna věc : kolik taková rádoby sci-fi spolkne peněz, anebo zda se na to neskládali herci, kteří si zde chtěli zahrát.

Let Fénixe (1965)

Zajímavý film, ale myslím, že remake z roku 2004 byl zajímavější a měl lepší dialogy. \též scenérie zabírána kameramanem byla lepší.

Druhá šance (2012)

Dvě veliké hvězdy zde odvedly kus výborné práce. Samozřejmě s velmi otřepaným námětem. Chvílemi jsem si řekla :"Musíš vydržet !" to když se mi nudou zavírala víčka. Pak zase přišla sprška legrace, zmínka o sexu velmi jemná, a tak jsem se dočuměla na klasickou americkou komedii. Bez emoci a bez nápadů.

Sběratel polibků (1997)

Nemám ráda thrillery. Někdy se jim nevyhnu, a to tehdy, když mě zláká ve filmu obsazena vynikající hvězda. V tomto případě to byl Morgan FREEMAN. Nemohu film chválit ani zatracovat. Vydržela jsem až do konce, ale požitek vnitřní jsem z toho neměla. Přesto ovšem musím ocenit dobrou práci Morgana Freemana, protože (jak jinak) bez jeho stafáže bych se na film těžko dokoukala. Ale nicméně napětí zde bylo a spád měl film taktéž. Proto si myslím, že byl nadprůměrný proti jiným krvavým pitomostem.

Velký vojevůdce maršál Žukov (1995)

Vynikající dokumentární film o velikém ruském vojevůdci, který vyhrál 2.světovou válku svým geniálním myšlením a úžasnou strategii. Byť ruský národ oslavoval J.V.Stalina jako vítěze, myslím, že bez ŽUKOVA by měl Stalin daleko větší problémy a válku by tak fantasticky nevyhrál. Vždyť posílal maršála Žukova do míst, kde to doslova "plavalo na vodě" a Žukov vždy našel řešení. Myslím, že se jednalo o největšího a nejgeniálnějšího vojevůdce (po Alexandru Velikém )všech dob. Film je sestaven z originálních záběrů válečných zpravodajů jak z ruské tak z německé strany. Herci tam hrají pouze tři. Hitlera -Fritz Diez, Žukova - Michajl Uljanov (který mu je nevýslovně podoben) a Akhim Petri (koho představoval už nevím). Škoda, že hodnotová tabulka nemá 7 hvězdiček !