Mamon (2015) (seriál)

Zarostlej novinář Matěj Hádek skvělej, vizuálně parádní a ta honička v posledním díle super. Ale jinak je to takové... sterilní a bez jiskry.

Případ pro rybáře (2013) (TV film)

V porovnání s Exorcisty v labyrintu Plzeň je Případ pro rybáře ohromně nadprůměrný. Předně tu jsou Viktor Preiss jako Vašatko a David Matásek jako Horác. Sympatičtější dvojku vyšetřovatelů aby člověk v český televizní detektivce v poslední době pohledal. Je na nich něco staromilského, co mi prostě bylo sympatické. Nejsou to žádní supermani ani bouchači, prostě obyčejní chlápci, kteří se na dovolený nachomítnou k maléru, který jim tu dovolenou překazí. Byť z téhle dvojky nejvíc mých sympatií ukradl bohémský,( se sklony k alkoholu) (jo, mám slabost pro vyšetřovatele co milujou pití) Horác/Matásek. Je ostatně zajímavé sledovat, jak se mění tempo filmu. Po celou dobu, kdy vyšetřuje Vašátko je film úžasně pomalý (což nemyslím jako výtku), v okamžiku, kdy dojde k jistému zvratu a vyšetřování se "akčně" ujímá Horác, film výrazně zrychlí. Taky je tu skvělá (netelevizní) kamera a řada herců ve vedlejších rolích, z nichž si nejvíc prostoru krade Jan Dolanský... Bohužel film působí dvěma velkými problémy. Předně je to přílišná zmatečnost na začátku - osobně jsem chvíli vůbec netušil, která mlátí. Tvůrci jako kdyby chtěli do téhle stopáže narvat velké množství věcí, ale ta stopáž je právě limitovala. A tak se hodně důležitých momentů odehraje mimo záběr a pak se dovysvětlí pomocí dialogů. Ale třeba mají tvůrci jen rádi antickou tragédii (anebo v tomhle přesně kopírují předlohu). Poslední problém, který s tímhle filmem mám, jsou záběry na přírodu. Nemám nic proti přírodě, ale místy jsem měl pocit, že koukám na film Terrence Malicka, a ne na detektivku. Kdyby místo těhle artových záběrů využili stopáž na propracování vztahů mezi ústřední dvojkou působilo by to mnohem líp. Právě tyhle věci sráží Případ pro rybáře na kolena a nedovolují mu zvednout se a vykročit nad rámec české detektivky. Je to tak "jen" dobrý film, který nadchne, neurazí, ale nekráčí za hranice.

Sherlock: Přízračná nevěsta (2016) (TV film)

Po slabý třetí sérii je speciál totální luxus. Navoněný, skvěle vypadající. S parádní chemií. Prostě nádhernej návrat k tomu, co Moffat s Gatissem před lety stvořili a co jsem si tak zamiloval. Navíc perfektní hrátky s realitou, fikcí a několikerým dějovým prostorem. A samozřejmě čekání na další řadu bude po tomhle malým dezertu zase peklo.

Purpurový vrch (2015)

Perfektní vizuál, ostatně, jak už je u Del Tora zvykem. Nádhernej soundtrack, skvělí herci. Bohužel rozjezd je brutálně rozvleklý a scénář vytáhne moc brzo na stůl všechny esa, takže ve výsledku ten film nemá bohužel čím překvapit. Takhle to vypadá jako kdyby A. Christie potkala A. C. Doyla a do cesty se jim připletli duchové, jen aby se neřeklo. Ale lekačky jsou povedený, ne že ne.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Úžasně svěží, dravý a hravý. Skvěle zahraný, napsaný. Skvělá hra s bondovskými prvky a pravděpodobně nejlepší "stará bondovka na způsob Pierce Brosnana" od chvíle co to Brosnan zabalil. Zamiloval jsem si svět, zamiloval jsem si postavy. Snad si Vaughn nenajde jinej projekt a udělá dvojku.

Svatojánský věneček (2015) (TV film)

Aj. Jirka Strach nemá letos dobrej rok. Napřed Labyrint a teď "věneček". A oběma projektům podlamuje nohy (nepřekvapivě) scénář. Spousta pitvořících postav, chatrná zápletka.Celý to tak nějak blbě drží pohromadě a nemá to atmosféru. Na druhý straně Liška je démonický a Eliška Jansová je jako princezna skvělá. Každopádně s takovým skórem se bojím toho, co přinese za rok Anděl páně II

Raluca (2014)

Zdeněk Viktora má určitě rád noir a drsnou školu. Z Ralucy je to cítit. Jenže ten film trpí tím, že se snaží narvat strašně moc materiálu do rámce 80 minut. A to je prostě pro film smrtící. Jako tří 90 minutový filmy by to běželo určitě mnohem líp. Začátek nevypadá marně. Jsou tu voice overy, sympatický Dolanský a jeho tým. Film se snaží o tu správnou atmosféru. Jenže pak se na scéně objeví Raluca a ze slušně rozjetý detektivky se to zvrhne v porno. Hrdinovi jde spíš o to, jak si užít. A těch posledních 20 minut, kdy se to vrátí zase do režimu detektivky už to fakt nezachrání. Ale abych jen nemudroval - Dolanský super, Stanislav Majer má prostoru tak akorát, David Novotný vypadá spíš jako hodnej strejda, než policajt. Jana Pachlová je pak případ sama pro sebe - je sexy, ale to je tak asi všechno. Takovou tu jiskru femme fatale prostě nemá. Takhle je to jalový, místy nudný, až sterilní. Škoda.

Spectre (2015)

Pokud tohle byla poslední bondovka s Craigem, tak Craiga docela lituju. Takovej mdlej odchod ze scény si fakt nezasloužil. Celou (kapku přestřelenou) stopáž jsem měl pocit, jako kdyby ten film jen na půl plynu a tohle byla asi první bondovka, u který jsem se místy nudil. Po parádním Skyfall je tohle spíš krok zpátky. Na druhý straně - kamera parádní, úvodní titulky skvělý, Newmanův sountrack je radost poslouchat, Craig to celý táhne dopředu a Léa Seydoux je pro mě po Evě Green druhá nejlepší bond/craig girl.

Místo zločinu Plzeň (2015) (seriál)

první díl tak tomuhle říkám pořádná kopačka do rozkroku fanouška detektivek. Stejně jako u Případu pro exorcistu, i tady měl Hřebejk skvělý obsazení. A stejně jako Případ pro exorcistu i tohle je hrozně, hrozně mdlý. Skoro až bez života a bez náboje, což jsou věci, který detektivka vyžaduje. Když to srovnám s Labyrintem, tak ano Labyrint měl sice debilní scénář, ale dokázal diváka chytnout. A to Místo zločinu Plzeň prostě neumí. Je mi jasný, že normálnímu divákovi programů českých televizí tohle bude vyhovovat, ale sakra, tam opravdu není někdo, kdo umí psát scénáře pro 21.století? Asi ne. Za co? Čím si zasluhujeme tak špatný věci? Ale abych jen nekafral - Martin Stránský, Jan Zadražil a Vladimír Kratina bombový (doopravdy moc doufám, že se do toho budou míchat i jejich osobní trable - ale jelikož tohle je detektivka z 20. století, tak to asi nehrozí). Zbytek obsazení mi pak připomínal panáky, kteří se akorát naučili odříkávat svoje fráze a tvářit se u toho určitým způsobem, jen aby to měli rychle za sebou. Plzeň super... no, snad se to otočí a seriál se vytáhne. Ale asi spíš ne a věci jako Případy prvního oddělení a Četnické humoresky budou nepřekonaný. PS: člověk co k tomu dělal/vybíral muziku nemá absolutně žádný vkus zbytek trapnost, debilita vlažnost - to jsou tři slova, která tento seriál vystihují. Ani po trapném prvním díle seriál nešel ani o stupeň nahoru. Jediný co na seriálu bylo dobré, byly náměty. A na to aby se z námětů staly skvosty, byl potřeba schopný režisér a scénárista. Bohužel se nekonalo ani jedno. Ve výsledku tak jenom * za Stránskýho. Dokázal bych si moc dobře představit seriál čistě o jeho postavě. Anebo radši ne. Další hovadinu podobnýho ražení bych už asi nepřežil.

Ripper Street (2012) (seriál)

Naprosto peckoidní záležitost. Zatímco první řada se místy táhla, dvojka už pořádně přitopila pod kotlem a jednalo se o zábavu od začátku do konce. Tvůrci skvěle míchají kartami osudů všech hrdinů a pořádně potěmňují - někteří se vrací do světla (Drake), jiný ukazují, že dokážou být pěkní parchanti, když přijde na věc (Reid, Susan) a jiní nalítnout (Jackson). Taky pokládá otázky, kdo jsou policajti? Kde je hranice mezi policajtem a zločincem? Protože tohle byla drsná doba, kde se drbani mlátili obuškem na ulici anebo jim při výslechu rozkřápli hlavu o mříže cely. Bude zajímavé sledovat, zda se tohoto tématu budou tvůrci držet i v další řadě. Jedinou věcí na škodu je, že hlavní linie byla u druhý řady trochu slabší.