Ztracen ve vesmíru (2011)

Velmi pekne natocena, ale na svoju vahovu kategoriu az prilis ambiciozna variacia na Vesmirnu odyseu. Nie som z toho nijako odvareny, ale myslim, ze za pokus to stoji. 7/10

Bourák (1993)

Konečne som si doplnil obraz k obľúbenému soundtracku. Ešte v polovici filmu som si myslel, že z toho dostanem cukrovku. No nakoniec to bolo silnejšie než ja a slzami som si vytopil izbu :) Krásny motivačný film s hrdinom, ktorému sa nedá nefandiť a emočne povznášajúcou poslednou polhodinou. Nádherne vyplnené klišé a chápem, prečo je v zámorí z toho taký kult. A raz sa už možno kvôli týmto filmom aj naučím pravidlá amerického futbalu. 9/10

Co moře pohltí (1931)

Podivny mismas stylov a zanrov. Tie prechody medzi nemou groteskou, romantickou komediou, vztahovou dramou, katastrofickym filmom a bohviecim vsetkym este nie su hladke. A mozno som prilis pruderny, ale manzelsky par, ktory hned pri prvej moznosti podvadza svojho partnera, nie su pre hrdinovia, s ktorymi by som sa vedel identitikovat. 6/10

Boj na nůž (1931)

Mam s tym vlastne iba 2 problemy. Nedokazalo sa to uplne oprostit od divadelneho povodu (je to dost utopene v dialogoch) a ta pekna dievcina s cool prsiami je priserna herecka. Inak spokojnost. Pribeh je silny, myslienka univerzalna a Hitch minimalne pri scene burzy ukazal, co z neho vyrastie. Velmi dobra dobova zalezitost. 8/10

W. (2008)

Fenomenálne zahraný, svižný a niekoľkými super scénami okorenený životopis. Ale prekvapivo ideologicky aj formálne krotký.Aspoň na Stona. Prvé našťastie. Druhé bohužiaľ. Vyzerá to, že Robert Richardson bol pre neho omnoho dôležitejší než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Vlastne to je taký malý, dobrý filmík pre radosť od bývalého majstra. 7/10 .

The Emperor Waltz (1948)

Je to viac Crosbyho film od Wildera ako wilderovka s Crosbym. Aj ked sa tu obcas bije dobrosrdecnost jedneho so sialenostou druheho, je to velmi prijemna zalezitost. A navyse krasne vyzerajuca. Psiky su samozrejme obe nunu. 7/10

Kamaráde, kamaráde (1981)

Posledny Wilderov film a bohuzial aj jeden z jeho najlslabsich. To vsak neznamena, ze to je to zle. 6/10

Když nastaly deště... (1939)

Katastroficky film z cias, ked este nebola definovana jeho tradicna vystavba. A je to paradne. Zemetrasenia aj povodne vyzeraju stale fantasticky (historicky prvy oscar za efekty) a morova epidemia chyti v zavere hnusne pod krkom. Obe romanticke linky funkcne, no bolo v nich zarobene na viac. Co je vlastne jediny dovod, preco nedavam plne hodnotenie. Koniec samozrejme totalny dojak. 9/10

Cesta zpátky (2020)

Filmy Gavina O' Connora ma bud uplne nadchnu (Miracle, Warriior) alebo prinesu uplne priemerny zazitok (Cest a slava, Uctovnik). Toto je niekde medzi. Ako sportovy film je to super vyplnene klise s presne davkovanymi emociami. Tu sa vsak snazili tvorcovia o viac a ako drama o rozpade je to bohuzial prilis naivne a malo neprijemne. Affleck v ramci svojich moznosti vyborny. Zvrat v poslednom akte a facka tradicnemu klise funkcna. Fajn film s nevyuzitym potencialom. 7/10

Pod obratníkem Kozoroha (1949)

Hitchcockovi sa po Povraze evidentne stale chcelo hrat. Pravdepodobne tak vytiahol zo sufliku prvy scenar, ktory mu prisiel pod ruku a zase si vyskusal dlhatanske zabery (nepocital som to ale myslim, ze ich v tomto dvojhodinovom filme nie je viac ako 60). Bohuzial ten scenar je hrozne nazaujimavy a tato forma mu este viac podkopava nohy. Skoda super hercov. Po Topazovi najslabsi Hitch, ktoreho som videl 6/10 P.S. takže som sa sekol o 118 záberov :) evidentne tam bolo veľa prechodových celkov aj normalnych scen a začal som si formu všímať až od polovice :) priemerná dĺžka záberu 40,3 sekundy. Čo je mrte veľa.