• Krátkometrážní

Le Chien Tom Au Galop (1893)

Stihli jste někdo postřehnout, jestli má taky všecky čtyři nohy v nejvyšším bodu ve vzduchu jako kůň? Já ne. Ale krásný pes a trochu mi to připomnělo nedávno viděný článek, o tom jak se čistokrevné rasy v průběhu posledních sto let díky nebo spíš bohužel kvůli tréninku člověka změnily. K vidění zde: https://www.youtube.com/watch?v=U9Gb0S0Gvfc ve směsici.

La Vague (1891)

Budu se držet své zásady, že do roku 1895 snímky nehodnotím, pouze komentuju (na což jsou všichni hrozně zvědaví, co?). Můj první snímek viděný od Mareyho - vynálezce fotografické pušky - velmi zajímavá věc. Jinak ještě někomu ta skála připomínala koně táhnoucího vůz přes příboj? K vidění zde: http://www.youtube.com/watch?v=9IW1iYtylsk (i s příhodnou hudbou).

Dicksonův pozdrav (1891)

Pomocí tzv. kinetoskopu byl veřejnosti, respektive obecenstvu, poprvé promítnut snímek. Význačný krok, který dopomohl bratrům Lumiérům k sestrojení jejich kinetografu a odtud už to byl krůček ke skutečným filmům s příběhem u Méliése. Jinak co se týče tohoto pozdravu, tak prostě Dickson drží klobouk v ruce.. celé.. teď když se na to člověk dívá a nehledá v tom tu historickou hodnotu, tak je to vlastně "nic". K vidění zde: http://www.youtube.com/watch?v=bN0PiRt2a5A

Roundhay Garden Scene (1888)

Další krok ke skutečnému filmy.. opět hýbající se obrázky akorát už běží na jiný způsob než u Muybridge, prý se tomu říká chronofotografie. Opět velký krok kupředu pro kinematografii, ale nedá se hodnotit. Možno vidět zde: http://www.youtube.com/watch?v=F1i40rnpOsA

Sallie Gardner at a Gallop (1878)

Tohle se snad ani nedá hodnotit. První "filmový" počin. Dnes to na nás působí jako hmm dobré.. to můžu nakreslit tužkou na spoustu papírků za sebou pohyblivý obrázek a vyjde to nastejno. Taky že jo, protože to vlastně není vůbec film v pravém slova smyslu. Jsou to za sebou jdoucí snímky. Tehdy to bylo ale něco, první pohyb a vzniklo to vlastně díky lidské zvědavosti či malichernosti jako předmět sázky. Aneb Leland Stanford se vsadil s Muybridgem, zda kůň při klusu má v jeden okamžik všechny nohy ve vzduchu. Muybridge jako velký a zarputilý vynálezce na to chtěl přijít a tak přišel k tomuto. Já tedy tento "snímek" nehodnotím, protože je prostě nehodnitelný z hlediska uměleckého žánru. Jinak mi to dalo vzpomenout si na tohle aneb když už vám hrábne, tak pořádně. K vidění zde: https://www.youtube.com/watch?v=PqfCmQtrTcE