Normal (2009)

Na urovni primarneho pozitku je Normal pre mna atmosferickejsi nez drviva vacsina thrillerov posledneho roka z poza mlaky (jedno ci na vychod, alebo zapad). Po odkryti "pokrievky" navyse vyplavaju na povrch dalsie "lahodky", ktore ani zdaleka nemusia suvisiet (a ani nesuvisia) so zanrovymi skatulkami, ci lpenim na "zaujimavom" pribehu. Velmi odosobnene a zaroven velmi vpijajuce.

Mandrill (2009)

Pomaly si na tie chilske excesy v akcnom zanri s Markom zacinam zvykat... :) a budem sa opakovat, ale nech uz je tu Undisputed III! (screener s eng. titulkami)

Ataque de Pánico! (2009)

Miestami by sa Bay aj Emmerich divili, miestami smiali. Osobne tam namet na celovecernu stopaz nevidim, ale rad sa necham prekvapit... .

Ninja (2009)

S imfom sme sa zhodli na tom, ze celkovo ide "remake" Americkeho ninju pre dnesnu teen generaciu. Je to, ako keby Vam znamy pribeh Vasej mladosti rozpraval Vas potomok. Podstatu by vystihol, ale v detailoch by dodal to, co je podstatne/priznacne/signifikantne pre jeho generaciu. A na zaver by pravdepodobne s uksrnom pomrkol na Vas s poznamkou v ociach "za Vasich cias to mohlo fungovat, dnes je uz ina doba...". A vlastne by mal aj pravdu. Ovsem reziserom je tu nastastie Florentine, ktory zatial ako jediny dokazal Adkinsove telo a zrucnosti naplno predat (a takmer nic na tom nemeni fakt, ze herecky je Adkins minimalne rovnako prkenny ako Dudikoff). Ninja nie je toho vynimkou - da spomenut na vyborne bojove sekvencie z Undisputed II., navrsuje tesenie na Undisputed III. a potvrdzuje to, ze Border Patrol s JCVD dokatovali naozaj zasahy producenta.

Stmívání (2008) odpad!

Masochizmus musi byt silna droga. Inak si neviem predstavit, ze by sa niekto po pozreti tohto dokazal odhodlat na zhliadnutie dalsich pokracovani... . Za seba si spievam: "Dakujem, neprosiiim, prenechavam pole silnejsiiim".

Dou Niu (2009)

Absurdný a zároveň aj mrazivý pohľad na dopad sino-japonskej vojny na obyvateľov jednej malej dedinky očami kravy a jej pána. Hoc na konci už tradične nesmie chýbať morálne poučenie o "dobrote" čínskej armády, film je hlavne výpoveďou o ľudskej povahe. Kamera kombinujúca malebné zábery na krajinu z drsnými vojenskými výjavmi v utlmených farbách je pre činské filmy posledného obdobia typicky "živá" (napr. užitie známeho snímania SnorriCam). V hlavnej úlohe nová hviezda čínskeho filmu a miláčik publika - Huang Bo s tvárou, ktorú spoľahlivo v mase Číňanov rozozná aj divák ázijskému filmu neholdujúci.

10 eok (2009)

Korejska variacia na filmy typu Saw vo vyznamovej rovine. S tym rozdielom, ze v tomto filme samotne rozuzlenie posiela cely film do vod neveriackeho usmevu, kde zaujimava (ovsem rozhodne nie originalna) myslienka je privalena velkou mierou nepravdepodobnosti.

Jija deu suay doo (2009)

Velmi putava kombinacia hip-hopu s bojovymi prvkami a akrobaciou v pocetnych sekvenciach lahko prekonava i neduhy archetypalneho pribehu miestami v zaujimavych kulisach. A hoci tvrdost a razancia predvadzanych technik nejde vzdy na doraz, oproti Chocolate sa JeeJa jednoznacne zlepsila. Vycvikove sekvencie ako i scena na moste su dokonca z kategorie "treba vidiet viackrat". Dobrou spravou je aj to, ze hoc film ma jednoznacne za ulohu prezentovat JeeJIne schopnosti, dava slusny priestor aj jej spoluhracom na obidvoch stranach barikady. 7-8/10 [Screener s ang. titulkami]

2012 (2009)

Nathalie to so svojim "catastromedy" vystihla uplne presne. Film o katastrofe, ktory presne podla predpokladov z hladiska logiky deja, ako i modelovych postaviciek je sam katastrofou. Sablona jednorozmernych postaviciek ako i celkoveho rozvrstvenia filmu daneho zanru je naplnena do poslednej kolonky, cim film straca akekolvek napatie a u divaka hranicu nuly atakuje zaujem o postavy. Ovsem, dej obsahuje takmer pravidelne roztrusene "far beyond over the top" momenty, ktore su natolko absurdne, az su k smiechu (a je mi fuk, ci to Emmerich myslel vazne, alebo ide o umyslene vtipkovanie - funguje to tak aj tak). Smutne je to, ze na filme zalozenom na efektoch ma efekty vobec nebrali (nie su zle, len su "remeselne" bezpohlavne), prave naopak, vzdy som cakal na dalsiu hlasku/nelogickost. Ale aj napriek tomu dufam, ze na dalsi katastroficky film uz Emmerich nebude mat chut a ani peniaze, pretoze ID4 sa uz opakovat nebude.

Plook mun kuen ma kah 4 (1994) odpad!

A to ma Panna stastie, ze tu nema na csfd v svojom profile aj svoje starsie kusky z dekady 80´s... (napr. original Born to fight, Black Killer, Blacula 1 a 2 a pod...), ktore ho svojho casu katapultovali do pozicie akcnej hviezdy c.1 v rodnom Thajsku, pricom kvalita filmov tak po technickej ako i dejovej stranke priserna, zial aj uroven kaskaderskych/akcnych prevedeni velmi, velmi nizka.