Hřbitov domácích zvířátek (1989)

Film jsem si pustila dva dny po dočtení knihy. A nemám žádné výtky - divný co? Ale je to tak. Film zpracovává příběh věrně, i když na nějaké bližší poznání hlavních postav bohužel není čas. Je to trošku smutné, ale pochopitelné, ostatně od toho jsou knihy. Dějová linka je originálnímu příběhu věrná, jen ty trhané pohyby tu jaksi chybí :) Jako celek jsem si ale film užila a žádné výhrady k němu nemám. Je to filmová klasika, která je stejně stará jako já, navíc je to jedna z mých nejoblíbenějších knih od Kinga. Rozebírat to, že by efekty mohly být lepší nemá absolutně smysl, jelikož v té době to lepší prostě být asi nemohlo. A Church je prostě boží britská kočka. :) Ano, u tohodle filmu se asi dnes už bude bát málokdo, ale i přesto by ho nadšenci rozhodně měli vidět.

Sexify (2021) (seriál)

Jo! Polsko se pustilo do natočení "erotického" seriálu. Většina lidí si myslí, že jejich cílem bylo vyrovnat se se Sex education, což je špatně. Primárně smekám, že takovýhle seriál vznikl v Polsku, kde se nyní děje co se děje. Tři studentky z absolutně rozdílných vrstev se spojí, aby vytvořili appku, která dovede každou ženu k orgasmu.  A proč? Protože Natalie musí vyhrát projekt na VŠ a okouzlit společnost. Její projekt na zlepšení spánku totiž není dost atraktivní. A to, co chtějí všichni je sex. Všechno má ale svoje úskalí - Natalie je panna a její nejlepší kamarádka je katolička. A tady smekám podruhé! Protože všem, co si stále myslí, že věřící nemají soukromý život otevře příběh 23 leté Pauliny snad oči. Je to vtipné, svižné, nenáročné, lehce feministické, nejsou tam žádní černoši! a český dabing se taky povedl.  Obsazení se mi líbilo moc (některé herce můžete znát z jiných polských seriálů). Stopáž příjemná. Není to nic, co bych si musela pustit každý rok, ale povedlo se.

Titans (2018) (seriál)

"přijmi tu temnotu" seriálový počin z produkce Netflixu, který se neskutečně povedl. Kdo miluje produkci DC, rozhodně by se na seriál měl podívat. Máme tady stěžejní postavy jako Batmana (i když ho nečekejte v převleku, ale pouze jako Bruce), Robina, Rachel, která ovládá temnou sílu (nebo ta síla ovládá ji?), Kory - mimozemšťanku ovládající oheň, Wonder Girl, Gara - chlapce měnícího se v tygra a další. Jako největší záporák zde vystupuje Deathstroke a celé dvě série se neskutečně povedly. Je to plné akce, je to temné, sem tam teče krev, sem tam se budete smát. Obsazení sedlo jako prdel na hrnec a mým oblíbencem je rozhodně Dick. Má to příběh i spád, nemusíte u toho moc přemýšlet a zároveň to není nic stupidního. Donutilo mě to si vyhledat postavy DC, které jsem před seriálem neznala a pořád mám co dohánět. K seriálu mě přivedla dcera a musím smeknout, protože moje dítě začíná mít lepší vkus než já :D

Světlo a stíny (2021) (seriál)

seriálové zpracování knižní série Grisha, kterou jsem i přesto, že jsem velký milovník fantasy nečetla. (Byl kolem ní zase obrovský boom, takže se k tomu časem třeba dostanu.)Jako neznalec knižní předlohy tedy mohu hodnotit pouze seriál a to, jak na mě působil. Fantasy svět inspirovaný carským Ruskem a Asií se mi líbil moc, včetně výpravy a nádherných kostýmů. Obsazení taky sedlo a kupodivu se povedl i dabing. Temné síly, čáry, nadpřirozené schopnosti a Grišové - ti, kteří je ovládají. Alina jako světlonoška, která o svých schopnostech nevěděla a proti ní temný hermetik generál Alexandr, který chce její schopnosti jen pro sebe a pro ničení světů. svižné, napínavé, s nádhernými efekty, smysluplným dějem, který není nijak vycpaný. Komu by snad nestačili větrovládci, smrtiči a další, tak Vás rozhodně dostane mytologický zářící Jelínek, nebo ne? :) Seriál jsem si pustila jen proto, že na mě na Netflixu vyskočil v nabídce a po dokoukání pěti řad útěku z vězení se to může zdát jako divná volba, ale opak je pravdou. Bylo to skvělé, jen bych prosila další řadu dříve než za rok.

The Prom (2020)

Jedna střední škola, jeden maturitní ples, jeden lesbický zamilovaný pár a malé městečko, kde rada rodičů rozhodla o tom, že lesba není normální člověk a na ples nesmí. A do toho ne zrovna úspěšní Brodwayští herci, kteří se rozhodnou, že s tím něco udělají. The Prom je muzikál plný barev, světel, skvělé show a dobré hudby, která je chytlavá. V hlavních rolích navíc James Corden (kterého fakt můžu, aneb kdo by neznal Carpool karaoke), Meryl Streep a Nicole Kidman se svýma gazelíma nohama. Ano, není to úplně muzikál pro starší generaci, nebo pro lidi, kterým se queer tématika hnusí, ale krásně to boří mýty napříč kulturami a ukazuje to jasně, že ať jste jakékoliv orientace, večírek prostě bude! Někdy je tam toho až zbytečně moc, ale hlavní hrdinka je strašně sympatická slečna a celé jsme to zkoukly společně s dcerou, které je 13 a bavily jsme se obě. Je to rozhodně zajímavý počin režiséra, kterého jinak všichni známe pod pojmy jako American horor story, American crime story nebo Ratched. Ukázka toho, že i hororový mistr může natočit barevnou show, která pobaví. V paměti Vám nejspíš nezůstane dlouho, ale za shlédnutí stojí :)

Karel Svoboda: Šťastná léta (2020)

Moc hezká, vzpomínková záležitost plná starých domácích záběrů z oslav narozenin, Vánoc, ale i všedních dnů. Laskavý počin, kde uvidíte všechny hvězdy showbyznysu, které se kolem Karla Svobody točili v jejich přirozenosti a tváři bez masky. Toto není dokument, toto je vzpomínka syna na svého milovaného otce, na člověka, který toužil být zpěvákem, ale díky své obrovské trémě by se jím nikdy stát nemohl. Na člověka, který svou práci dělal s láskou a kterého život nešetřil. Nehledejte v tomto nic víc a nic míň, než to, že i Karel Svoboda byl obyčejný člověk, co miloval svou rodinu a hudbu. Vychutnejte si tento počin jako něco, nad čím nemusíte přemýšlet a zasmějte se spolu s našimi hvězdami jeho vtípkům, když si budete pobrukovat jeho melodie. Dlouho jsem neviděla něco tak laskavého.

Smrt nás spojí (2019) (seriál)

Její život byl normální - práce realitní makléřky, manžel a dvě děti. Jednoho dne ale po velmi ostré hádce vyhodí svého manžela z domu a ten je následně sražen autem v zatáčce a díky tomu, že viník ujel na místě umírá. Jen v podání Christiny Applegate se tak rozhodně vypátrat viníka sama, ale nemůže spát, nemůže normálně fungovat a tak se rozhodne pro terapeutická setkání. Zde poznává Judy - ženu, která tvrdí, že její snoubenec zemřel také. A Jen si s ní rozumí. Judy ale trápí úplně něco jiného a když Jen přijde na to, že její snoubenec je stále naživu, ztropí scénu a je odhodlaná ji zničit. Místo toho se nakonec ale usmíří, a Judy, která přespává v domově důchodců, kde pracuje se stěhuje do zahradního domku k Jen. A tady příběh začíná. Je to neotřelé drama, úsměvná a smutná komedie v jednom, u které se ale rozhodně nebudete nudit. Herecké výkony Christiny Applegate a Lindy Carnellini jsou tu naprosto dokonalé. A název smrt nás spojí je více než všeříkající. Protože smrti je tady také dostatek. Seriál je určený primárně ženám, ale myslím, že se u něj nebudou nudit ani muži. Je to svižné, dramatické, vtipné a stopáž jednoho dílu okolo 30 min je skvělá. Prozatím jsou venku dvě řady, další dvě jsou v procesu natáčení. Seriál mi pustila má 13 letá dcera s tím, že se na něj dívá a mohl by se mi líbit, nutno uznat, že už zná můj vkus :-D

Troufalky (2017) (seriál)

Seriál, který se ke mě dostal na doporučení kamarádky a díky za to! Jinak bych si ho nejspíš nikdy nepustila a přišla bych o skvělý počin z prostředí redakce dámského magazínu, kde se řeší méně vážná, ale i více vážná témata. Tři nejlepší kamarádky, jejich vztahy a pohled na současný svět - feminismus, rasismus, genderová nerovnováha, queer komunita, sex, násilí, politika, ale také přátelství - ať už opravdová, nebo falešná, moc, kariéra, peníze, plnění snů, spoustu kafe, vína a dobrého jídla. Dalo by se říct, že "Troufalky" jak se jmenuje seriál po česku je něco jako sex ve městě, ale zasazený do dnešní doby, rafinovanější, svižnější a jdoucí více do hloubky. Protože i to, co může vypadat jako věc, která Vám spadla snadno do klína může být vykoupené tvrdou dřinou a pozadím, které se k Vám nikdy nedostane. Prozatím jsem zkoukla 3 řady, které jsou venku. Na další 2 se moc těším.

Ginny a Georgia (2021) (seriál)

Ginny a Georgia je seriál, který svým námětem až nebezpečně připomíná Gilmorky, ale nenechte se zmást. Tenhle seriál sice jede na vlně nepochopení teenagera a jeho matky, ale hlavně je okořeněný kriminální minulostí Georgie, která postupně vyplouvá na povrch, i když se jí snaží velmi dobře maskovat. Ginny je osoba citlivá, která ve svých 15 letech konečně získává kamarády, které nikdy neměla důsledkem neustálého stěhování. Georgia je 30 letá matka, která by pro svou dceru umřela, která žila na ulici a aby se dostala tam, kde dnes je, musela hodně dřít. Po smrti jejího posledního manžela by měla zdědit jeho peníze, ale díky bývalé manželce se v jeho náhlém infarktu začíná hrabat soukromé očko. A Georgia neměla jedovaté květiny na terase jen na ozdobu.. Byť jsem na začátku měla radši Ginny, ke konci mě začínala neskutečně štvát a moje sympatie se přesunuly na Georgii. Tahle zajímavá osoba sociálních sítí není úplně neznámou tváří a svou roli zahrála dokonale. Seriál je sice primárně určený dámskému publiku, ale skvěle jsem se u něj bavila a těším se na další řadu. To, že jsem to dala na jeden zátah už je jen další bonus a potvrzení kvality :)

Miss Americana (2020)

Taylor Swift rozhodně není nijak extra můj hudební šálek čaje - ostatně jako všechny tyto popiny, písničky, co se točí v rádiích znám, ale její celkovou tvorbu určitě ne. Tady ale ovšem nejde ani tak o hudbu, jako o ní jako člověka. Člověka ve své nejupřímnější a nejčistší podobě - v teplákách, doma, v náručí mamky. O tom, že showbyznys je setsakra těžká dřina, i když si to hromada z nás nemyslí - nejen fyzicky, ale především psychicky. A taky o tom, kam až může dovést holku strach z toho jak bude reagovat okolí. Porucha příjmu potravy je totiž jen vrchol žebříčku. Úspěch, oblíbenost, hrdost - to jsou věci, které byly pro Taylor hnacím motorem. Ano, stoupat se dá dlouho, ale rozhodně ne donekonečna. Taylor ale ukázala, že je především stále člověk, který ctí nějaké přirozené hodnoty, které by měl ctít každý a proto vyšla ven se svým politickým názorem. Kam to vedlo je tu hezky vidět. povedená záležitost, která je možná cíleně točená jak je, ale funguje to.Moje hodnocení: 9/10