Aaron Hernandez: V mysli vraha (2020) (seriál)

Aaron Hernandez - hvězda amerického fotbalu, který podepsal smlouvu na 40 mil.dolarů ve 20 letech a vyhrál svému týmu super bowl. Nikdy jsem o něm neslyšela, jelikož americký fotbal jde absolutně mimo mě, ale v Americe to byl miláček davu. Jak se z kluka, který je na vrcholu ve 22 letech stane usvědčený vrah? Tenhle dokument e složený z rozhovorů jeho přátel, rodiny, sportovních kolegů, ale i záznamů od soudu, kde se nakonec ocitl obviněný ne za jednu, ale rovnou za tři vraždy. Celé to dokreslují záznamy telefonních hovorů s matkou, kamarádem a snoubenkou. Nakonec byl Aaron usvědčen pouze z jedné vraždy na doživotí, a celý jeho příběh se zamotal ještě mnohem více v momentě, kdy spáchal v cele sebevraždu.  Měly na jeho rozhodnutí vliv výčitky, nebo peníze? Své partnerce v dopise na rozloučenou zanechal vzkaz ve znění: „jsi bohatá", jelikož v jeho případě stále platilo, že pokud během odvolání zemře, je rozsudek neplatný a anuluje se. Nikdo ale nevěděl, jak moc je Aaron nemocný - nejen duševně, ale i fyzicky. Po smrti byl jeho mozek věnován na vědecké účely a změny na něm ukázaly, jak moc mohla nemoc CTE ovlivnit jeho chování. Celý život navíc skrýval, že je gay, stejně jako hodně jeho spoluhráčů.    Tenhle dokument není typickým krimi dokumentem, mapuje hodně samotného Aarona a snaží se přijít na jeho myšlení. A to je tom to skvělé. Doporučuju

Carmel: Kdo zabil Marii Martu? (2020) (seriál)

Případ, kdy k tělu Marie Anny byla zavolána záchranka, protože ji našel její manžel celou od krve ve vaně. Případ, kdy sdělil doktorům na lince, že stále dýchá a případ, kdy se po pitvě ukázalo, že má 6 průstřelů hlavy. Spoustu věcí, které nesedí a za které byl její manžel odsouzený na doživotí a zbytek rodiny souzen za krytí vraždy. Po 7 letech byl ale propuštěn a případ byl znovu přezkoumán. Stále se ale na vraha nepřišlo a ten nejméně podezřelý je souzen po 17 letech. Jedno tomuto případu ale stále chybí a tím je motiv. Nikdo nepřišel na to, proč zrovna Marie Marta, z jakého důvodu. Většina teorií se přiklání k loupeži, kterou narušila, protože přišla dříve domů. Jedno je ale jisté - svého vraha a jeho společníky znala.  Carmel je uzavřená komunita vysoké třídy, hlídaná kamerami a strážnými. V ten osudný den ale jako by nic nefungovalo.  Za shlédnutí rozhodně stojí.

Sophie: Vražda v západním Corku (2021) (seriál)

V Corku téměř 100 let nedošlo k vraždě a pak najednou je tu Sophie - žena uznávaného francouzského producenta, která si v Irsku koupila dům, aby na Vánoce byla sama. Brutálně zavražděna kousek od svého domu a dle obyvatel naprosto jasně Ianem Baileym, který věděl jako žurnalista o vraždě dříve, než irská garda podala jakékoliv informace.  Poškrábané ruce od trní, poraněné čelo, spálené oblečení za domem, namočený kabát v koupelně, a věty typu:" rozmlátil jsem ji hlavu kamenem" údajně řečené svým známým jako černý humor. Ano, něco tu nehraje.  Ian Bailey byl nakonec odsouzen ve Francii k 25 letům vězení, jen díky spolku, který se na vyšetřování tohoto případu vrhl, ale jelikož ho Irsko nikdy nevydalo, je stále na svobodě. Stále ve stejném městečku se stále stejnými obyvateli. Už toto je možná samo o sobě dost vězení.  Nechť si ale každý udělá názor sám. Ian rozhodně nebyl a není sympatický člověk, ale za shlédnutí tento třídílný počin rozhodně stojí.

Kam zmizela Madeleine McCann? (2019) (seriál)

představte si, že jedete na dovolenou s přáteli a jejich dětmi, každý večer dáváte děti spát, jdete na večeři do nedaleko vzdálené restaurace a děti chodíte kontrolovat co 20 min. A přesto jednoho večera z Vašeho pokoje zmizí tříletá dcerka, zatímco dvojčata spí hned vedle ní. Kolotoč pátrání může začít. Jenže Madeleine je nyní nezvěstná přes 10 let a vyšetřovatelé Scotland Yardu jsou přesvědčení, že je naživu a jednoho dne se vrátí domů, stejně jako ostatní děti z podobných případů. Tenhle osmidílný krimi dokument opět dokazuje, že Netflix v těchto záležitostech jasně drží první místo. Pátrání po madeleine je sestaveno z dobových záznamů, rozhovorů s novináři, kteří případ sledovali, rozhovorů s vyšetřovateli a člověk si tak může udělat obrázek sám. Po několika měsících pátrání byli nakonec rodiče podezřelí z vraždy,  obvinění za zanedbání péče a ukrytí těla v lednici a jeho následném spálení. V momentě kdy noviny napíší něco takového, jsou všichni kdo je čtou přesvědčeni, že je to pravda. A to je ten kámen úrazu. Všichni se zaměřili na rodiče a ne na skutečné pátrání. Po 10 letech zjistil Scotland Yard obrovské pochybení portugalské policie i zaměstnanců hotelu.  Nynější verze tohoto případu se přiklání k tomu, že Madeleine byla unesena na zakázku pro bezdětnou matku, která ji může vychovávat kdekoliv na světě.   hodně příběhově silný dokument, který je ale třeba sledovat pořádně a který v mnoha věcech otevírá oči.

Otcovství (2021)

Tenhle film jsem si pustila při dělání nehtů do pozadí hned po princezně zakleté v čase a byť jsem čekala další strašnou slátaninu, nakonec mě to vcelku příjemně překvapilo. Ano, není to nic světoborného, nic co by tu ještě nebylo, ale není to stupidní, sem tam se člověk zasměje a uvidí v tom sám sebe. Je to velmi příjemná oddechová záležitost, která nebyla nikde nějak extra šíleně propagovaná a na kterou se můžete podívat úplně v klidu odpoledne s dětmi. Kevin Hart tady sice opustil roli komika, ale jelikož ho mám ráda jako umělce, užila jsem si ho i v téhle "dramatické" roli.  Je to jednoduše řečeno film, na který velmi lehce zapomenete, ale alespoň vás nenaštve svou stupiditou.

Princezna zakletá v čase (2020)

Tak tohle jsem si musela nechat pořádně rozležet v hlavě. A stejně jsem nepřišla na nic, co by mě přesvědčilo, že ta "pohádka" je dobrá. Je to splácanina pohádky a fantasy filmu dohromady, hlavní hrdinka (princezna) se chová jako špatně vychovaný, namyšlený fracek, kterému leží u nohou celý svět a vše ostatní má u zadele.. Česká pohádka, do které tvůrci museli nacpat runy, protože je to teď in (ano, ale k severským krimi a hororům to fakt patří, narozdíl od našich pohádek) a výrazy jako: „tak to sem nějak nedomyslel" nebo: „to je snad jasný ne?" mě tam fakt iritovaly. Kdyby to byl fantasy film, řekla bych, že alespoň efekty a příběh byly fajn.. ale je to pohádka a jako pohádka mě to neskutečně zklamalo. Pardon, ale buď prostě natočím něco, co umím a necpu tam něco, o čem nemám ani páru, nebo se na to vykašlu. Já vím, že jdu proti proudu, ale ne, tohle za mě prostě dobrá pohádka není. Bohužel, i když jsem na to svým způsobem byla připravená, tak že mě to zklame až tak moc jsem vážně nečekala.

Had (2021) (seriál)

Příběh údajně největšího asijského vraha Charlese Sobhraje v necelých 8 hodinách. Pokud jste jméno nikdy neslyšeli, buďte v klidu, já donedávna taky ne. Charles, který se svou "ženou" Monique okrádal a zabíjel turisty, na jejichž pasy poté cestoval po celém světě. Obchodník s drahými kameny, zločinec, který měl za sebou loupež indické banky, ale také člověk, který se snažil všem dokázat, že je lepší než oni. Charismatický muž, po kterém ženy koukaly. A přesto vrah, který měl vše do detailu připravené, a když ne, řešil situace operativně. Marie, alias Monique, která ho milovala, byla mu komplicem a přesto se ho bála a nikdy pro něj vlastně nic neznamenala,   oproti tomu jeden obyčejný velvyslanec, který na vše přišel a nebýt jeho, mohl by Charles vraždit spokojeně dalších x let. Neochota a neschopnost úřadů je až zarážející a člověk jen doufá, že v dnešní době je to snad jinak.  Sedmdesátky ale byly roky, kdy nikdo moc neřešil drogy a předávkování se a tak si mohl vlastně hrát na svém písečku jak chtěl. Když začaly najevo  vycházet jeho zločiny, Asie byla zděšená a právem. Dodnes se neví kolik obětí má na svědomí, odhadem je to 9-26 a svůj trest si naštěstí odpykává se vězení. Holt, na každou svini se někde vaří voda.

Sex/Život (2021) (seriál)

Seriálový počit Netflixu podle B.B.Easton, který se mapuje soužití jednoho manželského páru, kde žena sice vypadá jako šťastná, ale po intimní stránce už dlouho strádá. A tak začíná vzpomínat na svá bouřlivá a ničím nespoutaná svobodná léta, která provázel její bývalý. Vše zapisuje do deníku, který samozřejmě objeví její manžel a kolotoč podezřívání, nedůvěry, a snažení se o to, aby ten druhý byl lepší může začít.   Pro mnohé bude tenhle příběh možná přes čáru, někteří možná budou zhnusení, některým to otevře oči. To, že žena, i když šťastně vdaná a spokojená s tím co má sní o vášni a sexu s někým jiným může působit odsouzeníhodně... ale je to tak? Je to odporné? Je to ponižující? Je to dehonestující i přesto, že to současný vztah může okořenit? Je tak strašně odsouzeníhodné to, že žena sní o někom jiném, i když ví, že má vše, co v životě potřebuje a je za to vděčná?  Pořád je totiž sex hlavně o vášni, ne o rutině a načasování a tady nám to tvůrci ukázali se vší parádou.  Knižní předlohu jsem nečetla, protože tenhle žánr jde absolutně mimo mě, ale pokud můžu s něčím srovnávat, tak tohle je alespoň jízda plná akce, na rozdíl od 50 odstínů.. Zpracování by možná bylo fajn kratší, ale jako oddechovka na 2 večery v posteli s angínou dobrý.

Ragnarök – Konec světa - Série 2 (2021) (série)

Pokud ví někdo nejvíc o severské mytologii, tak si troufám říct, že to jsou Norové. Teto seriál ale rozhodně není pro lidi, kteří o ní nemají tucha, ani pro lidi, kteří nechápou podobenství. Protože v Eddě žije sice Thor, Loki a proti nim jejich nepřátelé obři, ale zatímco Thor s Lokim jsou studenti střední školy, obři alias rodina Jutulů vlastní největší ekonomickou sílu země.  Skvěle je do moderní doby zasazeno zrození Jormungandra - jakože wau, smekám, jak si s tím tvůrci pohráli. A už od začátku se mi líbilo, že aby byl seriál přiblížen i úplným neználkům, nebo jen fanouškům Marvelu, vsadili tvůrci na Lokiho, který je vizážově hodně podobný Tomu Hiddelstonovi. Celé je to svižnější než první řada, má to spoustu hezkých míst a celkově se fakt těším na třetí řadu.

Elita - Série 4 (2021) (série)

Znovu se vracíme na Las Enchias, ale pod vedením nového ředitele, který se na školu dívá z pozice CEO. Azucena byla vyhozena a společně s novým ředitelem přichází do školy nově i jeho tři děti - výrazná Ari a její sestra a bratr, který se vrhá do románku s Omarem a Anderem, ze staré skvadry nám zůstal Samu, Guzmán, Cayetana a moje oblíbená Rebe.Jak už je zvykem, na téhle škole není nic jen tak a tak se přidává i francouzský princ Phelippe. Zatím co první tři série byly docela obstojným thrillerem, kde se děj točil kolem vraždy, zatím poslední série se točí hodně kolem vztahů, sexu, svědomí, odhodlání a životních hodnot. Nic to tomu ale neubírá, a jsem spokojená.