La Part des lions (1971)

Další z výborných francouzských kriminálek ze sedmdesátých let. Hodně připomíná film "Čas vlků" z roku 1970 se stejnými představiteli (Hossein, Aznavour, Minski, místo jedné italské hvězdy - Virny Lisi, druhá Elsa Martinelli), režisér Sergio Gobbi nyní jako producent, stejný scénárista A. Tabet. Podobný děj o dvou přátelích a jejich setkání po dlouhých letech, dvou protikladů. Originální nápady jako první setkání v hospicu u starce, který přátele vychovával; při loupeži v bance použití falešné mrtvoly pro zastrašení rukojmí; vyšetřovací postupy inspektora Grazziho (v bezvadném podání Michela Constantina, mohl dostat větší prostor), které jsou značně neortodoxní; demoliční stroj jako způsob likvidace úkrytu gangsterů atd. Trochu mi není jasná Ericova  motivace při loupeži, ale je to spisovatel s fantazií.

Zabiják & bodyguard (2017)

Krimikomedie provede diváka několika zeměmi a hlavně mnoha prostředími, kde se odehrávají honičky v autech, na motorkách nebo člunech v grachtech starého dobrého Amsterdamu. Té akce je na malého českého človíčka až moc, působí to někdy až přehnaně. Kdyby dvojici hlavních představitelů netvořili Ryan Reynolds a Samuel L. Jackson, nebyla by moje spokojenost zase až taková. Lepší než ty jejich ruchačky jsou jejich kecy a jiskření mezi nimi. Jen mě mrzí, že zase hlavní záporáci pochází z východní Evropy, i když místo Rusů jde o Bělorusi. Ale je v tom vůbec nějaký rozdíl? Hollywoodští autoři jedou podle šablony, v severských filmech představují zase mafiánské zlo zločinci ze zemí bývalé SFRJ

Nic než pravda (2016)

Hodně průměrné soudní drama. Téma, které má v americkém filmu dlouhou tradici. Anglosaské právo, porota dvanácti ctihodných občanů. Kolikrát jsme to už v podobných filmech viděli. Oproti jiným stejným dílům chybí alespoň nějaká akční scéna a náznak humoru, ale to se nyní nenosí. Vadí mi také nepovedené flashbacky a vyprávění obhájce v "ich formě". Chytrému napověz, hloupého kopni. Nejméně v polovině příběhu se divák dovtípí, jak je to ve skutečnosti. Překvapil mě zestárlý výzor Renée Zellweger, no, nemládneme nikdo. Keanu Reeves se už také postupujícím časem z hollywoodské IA hvězdy instaluje do rolí v průměrných filmech. A možná, že to ještě není všechno.

Zpropadené dědictví (2013)

Zařazení filmu do žánru komedie je poněkud zavádějící, zřejmě proto, že hlavní roli hraje Owen Wilson. Já bych spíše volil společenské drama. Občas se objeví humorné chvilky a to je jenom dobře. Zajímavý děj, který se převážně může stát jen ve Státech. Do klasického příběhu o dědictví a rozdílného názoru dědiců na rozdělení a použití peněz se namotá kdeco. Děj se poněkud táhne a "kupodivu" končí tak, jak většina z diváků předpokládá. Nebude to asi pro mnoho diváků snesitelné, ale mě film zaujal a v rámci možností pobavil. Jinak jsem nevěděl, že si Simona Babčáková odskočí do Hollywoodu, kde si zahraje malou roli pomocné televizní rosničky.

Marechiaro (1949)

Viděno na YouTube dne 16. 9. 2023 v originálním znění.

Kráska dne (1967)

Luis Buňuel a není třeba nic jiného dodávat. Ten pravý pro zfilmování známého románu Josepha Kessela. Nádherná Catherine Deneuveová jako Séverine, milující manželka, která ale ve skrytu touží osvobodit svou sexualitu. Asi tak uvažuje většina žen, ale Séverine svůj úmysl uskuteční. Nádherný film, pokaždé si ho užiju.

Le Chien fou (1966)

Černobílá francouzská kriminálka s přímočarým dějem a zápletkou okolo loupeže v pařížském klenotnictví. Dlouhé záběry kamery v nelegálních hernách, malých bistrech a nočních klubech střídají sekvence z noční Paříže, z metra (stanice Chatelet), Champs Elysees a dnes již zaniklé tržnice Les Halles (Břicha Paříže), kde probíhá i jedna z honiček. Hledání kontaktu hlavní postavy zloděje Marca k prodeji diamantů je marné, úspěšnější je už jeho pronásledování podsvětím a policií. Claude Brasseur odehrál další hlavní roli v malém filmu a pomalu začal pronikat mezi špičku francouzských filmových hvězd. Větší roli dostal tentokrát i Jacques Monod v záporné roli Maria, tento věčný přihrávač slavnějším hercům. Jinak podle mého názoru je příhodnější český překlad názvu filmu "Šílený pes".

Adios Django (1966)

Jeden z těch lepších spaghetti westernů. Franco Nero v plné formě a ještě mladý, lítá jako blázen a dělá parakotouly, José Suaréz v nezvyklé záporné roli. Jedině mi snad trochu vadil hudební doprovod s elektrickou kytarou, která mi ze všeho nejvíce připomněla našeho předčasně zemřelého kytaristu J.Kefurta.

Rock of Ages (2012)

Chci vědět, co je to láska... Co si budeme povídat ... Při mém hodnocení na mě nejvíce zapůsobila klasická rocková muzika sedmdesátých let. To je paráda. Ač Toma Cruise moc nemusím, v roli mě překvapil, jeho ohoz neohoz se vztyčenými bradavkami, kůže, šátek, perfekt. Navíc moji oblíbení Paul Giamatti a Alec Baldwin, stačí na úterní večer. A že je film natočen v parodické rovině, mu jenom přidává další plus. "Chci vědět, co je to láska. Ukaž mi to!"