Kód Navajo (2002)

Solidny vojnovy film, ale v porovnani z vojakom Raynom o dost horsi. Mal som problem ztotoznit sa z postavami a bolo mi srdecne jedno ci preziju alebo sa dostanu domov. To vsak nie je chyba rezie, ale skor chyba scenaristu, ktory mohl na postavach trosku viac popracovat a do zaveru vtlacit nejaku srdcervucu scenu. John Woo bojove situacie zvlada v tomto filme velmi dobre, ale aj tak jeho najlepsim filmom pre mna zostava Tvarov v Tvar. A Nicolas Cage vo filme tiez nebol najhorsi a tato uloha patri medzi jeho lepsie. Takisto aj Christian Slater bol velmi dobry. Je zaujimave, ze vojnove filmy nevyhladam a malokedy ich pozeram, ale vacsinou im dam celkom slusne ohodnotenie. Aj k tomuto filmu som pristupoval skepticky a po precitani par komentarov som od neho vela necakal. Ale nejako vyrazne ma nesklamal a aj napriek nedostatkom, ktore tento film ma, ho povazujem za zlahka nadpriemerny a myslim, ze pre tych ktory maju radi vojnove filmy je urcite pozeratelny.

Satan přichází (2006)

Zatial som nevidel original, ale vyzera to tak, ze si v dohladnej dobe pozriem. Ako horor ma toto moc nebavilo. Chybala k tomu dobra hudba a rezisersky je to naprosta rutina. Snad len scena z pociatocnou sebevrazdou je celkom dobre natocena. Je vidno, ze film nemal velky rozpocet, ale lepsia atmosfera sa urcite navodit urcite dala. Nic moc nepredviedli ani herci. Zaujal ma vsak pribeh. A to je dovod na to aby som si pozrel original. Vacsina uzivatelov hodnoti povodny film ako velmi dobry a niektory ho radia medzi najlepsie horory vobec. Takze na toto sa budem snazit zabudnut a skusim si viac uzit original.

Přízrak (2008)

Aj rusi vedia natocit solidny a atmosfericky thriller. Reziser velmi dobre udrzuje atmosferu po cely film a dost dobra kamera mu v tom velmi pomaha. Pribeh sice nie je nicim originalny a vdaka dobrej rezii a spolahlivym hereckym vykonom hlavne Konstantin Chabenskij v ulohe spisovatela, ktory ma problemy z alkoholom divaka nenudi spolahlivo ho udrzi pri obrazovke. Zvrat v poslednej pol hodine bol viac menej v ocakavani, ale to by az tak nevadilo, keby reziser viac pritvdil a dostal divaka este do vacsieho napatia. Prizrak je zaujimavy pocin z Ruska, ktoremu v zavere trosku dochadza dych, ale rozhodne za pozretie stoji.

Funny Games USA (2007)

Do doby kym na scenu neprisiel Michael Pitt som sa trochu nudil. Potom sa to celkom dalo. Odcenujem dlhe zabery bez strihu. To sa mi vo filmoch vzdy pacilo. Ani herecke obsadenie nehra zle. To hovorenie do kamery pe divakov mi vsak nesedi a scena z ovladacom je sice zaujimava, ale v mojich ociach zhadzuje film na hranicu podpriemernosti. Je mi jasne ze reziser chcel natocit ako experiment a to sa mu aj celkom podarilo. Ale mohol to tocit hned od zaciatku z pohladu tych dvoch mladych chlapcov v golfovom obleceni a nie z pohladu rodiny Tima Rotha. Velke minusy su aj v scenari. To chovanie nelogicke chovanie postav mi islo velmi na nervy. Hlavne ta scena z telefonom. V plusoch je snad len ten spominane zaber bez strihu a potom uz len herci nad ktorymi jasne vytazi nadany Michael Pitt.

Pianista (2002)

Po filmoch dvoch filmoch ( Hnus, Rosemary's Baby ) som od rezisera Polanskeho vela necakal. Pritiahlo ma k nemu odcenenie akademikov a Adrien Brody, ktory ma vo svojich filmoch vzdy nadchynal. Po tomto filme mozem zhodnotit, ze som ho videl asi v najlepsej ulohe aku kedy dostal a zasluzene si za nu odniesol svojho prveho Oscara. Je vsak zaujimave ze som nemal ziadny problem ani z reziserom Polanskim. Fascinoval ma svojim reziserskym umenim a to co ma v jeho predtym pozretych filmoch nebavilo, som si v Pianistovy uzival. Film posobi hlavne prvej polovici skutocne realsticky a surovo. Polanski z vlastnych zazitkov zrejme sam najlepsie mohol podat divakovi skutocny obraz toho ako v tej krutej dobe mohlo byt. Pomaha mu k tomu vyborna hudba a velmi dobra kamera. Ku piatim hviezdickam mi predca len nieco chyba, mozno to mohlo byt o kusok kratsie. Rozhodne sa vsak jedna o velmi silny a dych beruci film. Ale to su vlastne vsetky film z podobnou tematikou.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Frank Darabont dokazuje, ze je va vezeni ako doma. Vykúpenie z väznice Shawshank a Zelena Mila patria medzi spicku filmov, ktore sa odhravaju vo vezenskom prostedi. V tomto diele sa jedna o silny pribeh muza, ktory napriek nespravodlivemu a zlemu osudu nestracal nadej a zavere cloveka dojme takmer k slzam. Tim Robbins a Morgan Freeman svoje ulohy bravurne zvladli a bola to jedna basen sledovat ich vynikajuce herecke vykony. A aj ked ma Zelena Mila emocionalne zasiahla ovela viacej, aj tak si tych 5 hviezdiciek Shawshank urcite zasluzi.

Vyfič! (2009)

Drew Barrymore mi nikdy nejako extra nevadila ako herecka, ale vo vacsine pripadov som na jej filmy zabudol asi po tyzdni. Ako reziserka si ma vsak svojim debutom tejto nenarocnej rodinnej komedii ziskala. Ale velky podiel na uspesnosti filmu ma aj obsadenie. Ellen Page je velka sympatacka, ktora vie hrat a vzdy sa na nu rad pozriem v akomkolvek filme. A na Juliette Lewis, ktora vyzera stale ako teenegerka proste nedam dopustit. Uzil som si tuto rollerbalovu jazdu viac ako som ocakaval a Drew Barrymore zelam v jej reziserskej kariere stastie na scenare a vela uspechov. Toto sa jej velmi podarilo.

Americký zločin (2007)

Po pozereti filmu som si na internete vyhladal par clankov o tomto otrasnom trestnom cine. Som rad, ze reziser napriek vskutku brutalnym skutocnostiam ake mladucka Sylvia v skutocnosti zazila pojal tuto temu civilne a nekladol doraz na brutalne sceny. Z celeho srdca som nenavidel Gertrude Baniszewski a vsetkych tych jej parchantov, ktory sa vyvrsovali na mladej Sylvii. Rozum sa mi zastavoval nad tym aky dokazu byt ludia kruty a tak isto nad tym, ze ani jeden z nich nebol schopny sa proti tomu aspon nazankom postavit. Filmarsky je tento film vyborne zvladnuty a velmi ma potesil svojou citlivostou k hlavnej postave a myslim si, ze sa to lepsie z fiilmovat ani nedalo. Uplne vsetci herci a to aj ty mlady boli vo svojich ulohach dokonaly. Ani sa necudujem, ze Ellen Page bola jedinou volbou pre ulohu Sylvie. Zvladla ju bavurne. Pri tomto filme sa clovek nezabavi, neodreaguje sa pri nom a ani sa pri nom neboji. A aj tak sa mi po nom tazko zaspavalo. 100%

Mělký hrob (1994)

Zlahka nadpriemerny morbidny thriller z prvkami cierneho humoru, ktory dokazuje, ze peniaze kazia charakter. Zapletka je jednoducha ale skvele napisana. Herci su mladucky, ale spravaju sa ako ostrielany profesionaly-zvlast Ewan McGregor execekuje. Tento film je zaroven aj prvym celovecernym filmom Dannyho Boyla, ktory nam priniesol kultovy Trainspotting ci oscarovom ovenceneho Milionara z Chatrce. Uz tymto filmom vsak dokazal, ze bude patrit medzi poprednych reziserom. Na malom priestore prezentoval Melky hrob, ktoremu nechyba atmosfera, napetie, vtip a aj davka akcie. Solidne tri hviezdicky.

Zápisník jedné lásky (2004)

Pekny romanticky film z vybornym Ryanom Goslingom a z velmi schopnou reziou, ktora ponuka krasne malebne obrazy a dobove prostredie. K filmu ma predovsetkym pritiahla Rachel McAdamsova, na ktoru sa vzdy rad pozriem, ale v tejto romantickej drame mi dost vadilo to jej ustavicne jacanie. Pribeh nie je nicim vynimocny a chvilkami aj nudi, ale za jedno a mozno aj dve pozretia urcite stoji, uz koly vykonu Rayna Goslinga a technicky dokonalej rezii. Mam rad ked nehappyendoske zavery, ale do tohto filmu sa podla mojho nazoru moc nehodil a tym padom zrazam z povodne planovanych styroch hviezdiciek na tri.