Šestý smysl (1999)

Ked vybehol tento film na platna kin a ja som sa z nadsenim chystal nan do kina. Stretol som po ceste jedneho mudreho kamarata, ktory na nom bol o den skor a skor ako som ho stihol zastavit prezdradil mi celu pointu filmu. Takze som pozeral film o ktorom som dopredu vedel ako skonci. Velmi ma to mrzelo, lebo len malo filmov ma to necakany a sokojuci zaver ako prave Siesty Zmysel. Vtedy by som film ohodnotil maximalne tromi hviezdickami. Teraz, z odstupom casu ked som ho znovu pozrel a mohol skumat skvelu rezisersku tecniku M. Nighta Shyamalana, perfektne budovanie napatia a spravny strih uznavam, ze sa jedna o jeden z najlepsich filmov v ktorych je prave pointa rozhodujuca. Bohuzial stale nemozem ohodnotit film plnym poctom bodov a to z dovodu, ze som si ho nikdy nevychutnal tak ako vacsina divakov. A to bez znania samotneho zaveru. Musim este spomenut mladeho Haleyho Joela Osmenta, ktory dokazal perfektne zahrat narocnu ulohu a dokonca prehrat aj "neznicitelneho" Bruceho Willisa.

Alenka v říši divů (2010)

Filmom Tima Burtona sa vacsinou vyhybam. Jeho ponurny filmarsky styl hraniciaci z morbidnostou mi moc nesedi. Ale na Alenku v Krajine zazrakov som sa celkom tesil. O to zvlast ked prve recenzie pisali, ze to tentokrat reziser podal uplne inac a obisiel svoj temny styl a natocil rozpravku viac-menej komercne. Vacsina recenzentov a aj tunajsich uzivatelov a hlavne fanusikov Tima Burtona tento film sklamal a dost ho skrytizovali. Ja si zasa myslim, ze lepsie sa to snad ani natocit nadalo a preto povazujem tuto kultovu rozpravku za zatial najlepsi Burtonov film. Rozpravka ma byt predca pekna, nasytena krasnymi farbami a nadhernym vizualom, ktory sa mimoriadne podaril. K tomu vynikajuca ziva kamera a skvele obsadenie, ktora hra bezchybne. Mia Wasikowska ako Alenka, bola vyborna a Johnny Depp ako blaznivy klobucnik nezamenitelny.

Neporazitelný: Vykoupení (2010)

Treti diel z lahka nadvazuje na druhy. Zatial co bol Uri vojka v predoslem diele zaverny zaporak v tomto diely sa to meni. Nie je sice typickym kladasom, ale clovek mu jednoduchy musi fandit. Co sa tyka obsahu tak ten je velmi jednoducha zalezitost a scenar je na tom podobne. Reziser ma vsak vela talentu a urobil z jednoduchej zapletky velmi solidny akcny film z vynikajuco zachytenymi subojmi. Dokonca sa mi tato cast pacila o nieco viac ako ta predosla. Som velmi zvedavy na dalsie filmy Scotta Adkinsa, pretoze sa mi zda, ze sa z neho moze stat nova akcna superhviezda. Potencial na to urcite ma. Tak isto som zvedavy na dalsie filmy rezisera Isaaca Florentineho a dufam, ze nadviaze na usppech tychto filmov. Velmi ma nimy potesil.

Karate Kid (2010)

Vyborna oddychovka pre milovnikov podobnych filmov a fanusikov Jackieho Chana. Tak ako mi maly Jaden Smith liezol na nervy vo filme Den ked zastavila Zem, tak sa mi v tomto odlahcenom filme pacil. Jackie Chan zasa nasiel ulohu, v ktorej neposobil trapne. Original ma velmi nebavil a nikdy som ho nevidel cely, ale tento remake sa podla mojho nazoru velmi podaril ci uz po hereckej stranke, reziserskej alebo scenaristickej. Vo filme su aj pekne vypravne momenty. Ci uz vylet na horu zo studnickou neporazitelnosti, alebo vycvik na Cinskom mure. Bal som sa dlzky filmu, pretoze pri danej teme sa mi zdali dve hodiny vela, ale ubehlo to tak rychlo, ze som si zelal aby to este chvlku pokracovalo. Novy Karate Kid je velmi podarenym filmom.

Twilight sága: Zatmění (2010)

Oproti New Mon je tento diel vyrazne lepsi. Ale uroven prveho dielu to nedosahuje. Tam to vsetko zacalo, bolo to nieco nove a velmi sa mi to pacilo. New Moon som ohodnotil troma troma hviezdickami, ale musim sa priznat, ze som ho troska nadhodnotil. Tym padom by som mal tomuto filmu dat hviezdicky styri, ale pre tento krat som sa rozhodol, ze nadhodnocovat nebudem. Po prvom diely je podla mna tento diel druhy najlepsi co sa knih tyka. Je vnom viacej akcie a dokonca ani tie dialogy nie su az take priblble aj ked to vahanie Belly medzi upirom a vlkom ma poriadne rozculovalo. Som rad, ze sa tohoto dielu ujal David Slade. Upiri vyzeraju lepsie a rovnako aj vlci. Dokonca aj Robert Pattinson, ktory bol v druhom diely totalne nedoveryhodny mi v tomo filme nevadil a dokonca sa mi zdal velmi dobry. To iste vsak nemozem povadet a jeho kolegovi "rivalovi" Taylor Lautner. Tomu chlapcovi tu jeho postavu stale nemozem uverit. Som rad, ze sa v tomto diely dostali prilezitost aj ine postavy. Pacil sa mi pribeh Jesspera a rovnako aj Rosallin pribeh bol celkom dobry. Som rad, ze ich vo filme nechali lebo v knihe sa mi pacili. Suboje zvladol reziser Slade z prehladom ale bolo aj par situacii ked mu vysiel nejaky vtip. Napriklad dialog medzi Bellou a jej otcom Charliem o tim ako si maju davat z Edwardom pri sexe pozor mi vycaril usmev na tvari. Takze konecne zhodnotenie filmu je oproti New Moon celkom pozitivne a aj ked by sa dalo toho vela zkritizovat, tentokrat su tie tri hviezdicky zasluzene.

Práskač (1998) (TV film)

Tento nizko-rozpoctovy film radim medzi najlepsi film televiznej produkcie aky som doteraz videl. Velmi tomu pomohlo aj to, ze filmy z prostredia talianskej mafie ja jednoducho zboznujem. Pozrel som hned obidve casti za sebou a ani na chvilku som sa nenudil. A to uz je co povedat pri takej dlhej stopazi. Zivot nelutostneho a tak trochu paranoidneho Salvatoreho Gravana a extrovetneho mafiana Johna Gottiho su v tomto filme vynikajuco zachytene od ich dravych zaciatkov az po samotny pad na uplne dno. Nicholas Turturro a predovstkym Tom Sizemore odviedli skvele herecke vykony. Ako velkeho fanusika podobnych filmov ma potesilo aj obsadenie vedlajsich uloch v ktorych sa predviedli takmer vsetci herci zo serialu Sopranovci ale aj z ostatnych mafianskych filmov pana Scorseseho. A inak exluzivnym producentom tohto filmu bol aj samotny Robert de Niro. Velka spokojnost.

Poprava (1998)

Velmi silny film z vyborne hrajucim hereckym obsadenim. Celu dobu som rozmyslal ako by som sa zachoval v podobnej situacii a nedospel som k ziadnemu zaveru. Malajsske vezenie je vykresne naozaj realisticky a v podstate cela rezia je dokonala. Velmi ma prekvapil Vince Vaughn, ktoreho so mal doteraz zaskatulkovaneho ako nie moc schopneho komika. Joaquin Phoenix bol vzdy vynikajucim hercom a vo svojich kratkych vystupoch v tomto filme znou exceloval. A Anne Heche som mal vzdy rad, takze mal potesilo vidiet ju zasa v nejakej schopnej ulohe. Prekvapuje ma, ze som doteraz o tomto filme ani nepocul. Je vsak velmi dobry a vysoko ho odporuca. Dojem z celeho filmu sice troska kazi ten milostny romanik, ktory v ttomto filme nemusel byt. Ale aj tak sa jedna o vysoko kvalitny film z dobrou reziou, vybornym obsadenim a putavym pribehom. Ta beznadej v klucovej scene filmu je fakt deprimujuca.

Stalo se (2008)

Chvilku som vahal medzi dvoma, alebo troma hviezdickami, ale preca len dam tri. Je to hlavne za tie vyborne napinave sceny, ktorych ma tento inak mie moc podareny thriller hned niekolko. M. Night Shyamalan vytvorit ultranapetie takmer znicoho. O tom nas vsetkych uz presvedil v Siestom zmysli a aj vo Vyvolenom. Tam vsak mal k tomu pripravenu vybornu pointu. A to je presne to co tomuto filmu chyba. Zacina vyborne. Divaka zneisti, zapletkou zaujme a drzi az do takmer do konca filmu v strehu. Ale ziadna sokojuca poita a necakany zaver v tomto filme nepride. A to je prave to co asi kazdy divak, ktory pozna tvorba tohto inak velmy zrucneho rezisera ocakava. Je to skoda, ale na druhu stranu ma cely film az do sameho konca uspesne drzal pri obrazovke a vo vela momentoch ma svojou atmosferou ohromoval. Skoda toho konca, ktory konecne hodnotenie meni, ale aj tak su to zasluzene tri hviezdicky.

Gamer (2009)

Tentokrat som moc necakal a som z toho akcneho sci-fi filmu milo prekvapeny. Sice som bol z toho zaciatku chvilku zmateny, ale akonahle som sa dozvedel o co vlastne v tomto filme ide, tak som si ho uzil az do zaverecnych titulkov. Videoklipova rezia bola velmi slusna a styl akym to reziseri podali sa mi pacil. Je jasne, ze film ma aj vela nedostatkou, ale ked sa divakovy podari vypnut mozog tak sa to da hravo prehliadnut. Navyse ma rychli spad, takze ta primerana stopaz ubehne ako voda. V ulohe excentrickeho zloducha sa vyborne predviedol serialovy Dexter Michael C. Hall. A Gerard Butler zacina byt zarukov kvality. Zatial kazdy film ktory som s nim videl bol minimalne dobry.

Vlkodlak (2010)

Dalsie mensie sklamanie. Vyprava, kamera, rezia, hudna aj herci - to vsetko bolo v tomto filme dobre. Ale predvidatelny a nie moc zaujimavy scenar hadze tento remake nekopromisne do priemernosti. Co je velka skoda. Stacilo to o par minutiek skratit a v scenari trosku privrdit. Z Beniciom Del torom som davno ziadny film nevidel a tak ma potesilo, ze ho znovu vidim v zaujimavej ulohe. Anthony Hopkins uz iba tazi zo starej Hannibalskej slavy. Potesil aj Hugo Weaving len skoda, ze jeho postavu scenarista trosku sirsie nerozpisal a zostala tak trosku plocha, ale aj napriek tomu podal velmi slusny vykon. Ale inak je to slabe a tie tri hviezdicky su z oboma prizmurenymi ocami.