Docent (2023) (seriál)

Tak to máme za sebou. Co by jiní odvyprávěli v jednom hodinovém díle, Strach natočil ve třech celovečerních filmech. Děs. Pustit si tohle v kuse, divák se unudí k smrti. Na druhou stranu to není tak úplně špatné, jde o klasický krimi příběh, jen roztahaný na moc dlouho. Tak snad příště, pane Strachu.

Docent - Rozhodnutí (2023) (epizoda)

Budu hodný a hodnotím velmi slabými 70 %. Třetí díl přinesl naprosto očekávané klišé - vraha známe, očekávanou oběť také, docent pátrá na vlastní pěst docela rozumně, jeho kolegům se také daří, ale jejich vyšetřování se jaksi ne a ne setkat. A až se setká, tak je konec. Nedá se upřít, že by tento díl nebyl napínavý, ale jinak není nijak zajímavý. Žádný zásadní zlom, jen prostě klasické pátrání roztažené do 80 min. A to docela dost.

Pražský Sherlock Holmes (1968) (TV film)

Naprosto nezajímavý černobílý příběh s nijakým dějem a snad jen úsměvně obsazeným Filipovským vzhledem k jeho detektivovi v Hříšných lidech města pražského. Ani Bróďa s Libíčkem to nezachrání.

Svatební cesta aneb Ještě ne, Evžene! (1966) (TV film)

Svatební zpívaná groteska, ve které excelují Libíček s Menšíkem. Zbytek je jen do počtu, ale co tito dva chlápci zvládnou za 22 minut, jen něco úžasného. Pohodové a moc příjemné.

Jizvy, jiskry, jistoty se Zdeňkem Podskalským (1969) (pořad)

Podskalský si povídá o životě s Jiráskovou, do toho sem tam prostřih na nějaké vystoupení nebo návštěva výstavy. Takové trochu neukotvené, ale kdo má rád Podskalského a jeho lidskost, užije si téměř neznámý pořad.

Léta s Jaromírem Hanzlíkem (2023) (TV film)

Už dlouho mě nějaký dokument tak nepřikoval k obrazovce jako tento. Hanzlík skutečně velmi poutavým způsobem vypráví o svém životě, vše je proložena nádhernými ukázkami z divadelní i filmové tvorby a samozřejmě slovo dostanou i hosté. Dokument je potvrzením, jaká škoda, že se Hanzlík po revoluci v podstatě zcela vypařil a divadlu se už vůbec nevěnoval. Film totiž jen potvrzuje, o jak výjimečnou osobnost se jedná. Hudba: Ondřej Soukup + W. A. Mozart

V klokotu velkoměsta (1981) (pořad)

Pro většinu diváků dle hodnocení neznámý dokument, což je škoda. Je to dobrý pseudo dokument, který formou sestřihů přibližuje osobnost Jiřího Grossmanna a jeho práce v divadle Semafor. Zazní jedna čtená povídka, jeho písničky i scénky se Šimkem. Povedené a zábavné.

Místo zločinu České Budějovice - Kniha hříchů (2023) (epizoda)

Spíše smutně úsměvný díl, ve kterém se natáčí na zámku film a režisér je nalezen na vyzdobené loďce mrtvý. Pak se ztratí ještě někdo, ten ale zpočátku nikoho nezajímá. Mezi herce se vmísí kriminalistka Bárdos a zaboduje svou maďarštinou. No a pak se objeví pachatel a dostane co proto - vlastně ani to ne. Tento díl je totální průměr, je natočen tak jaksi nezajímavě, nepoutavě, detektivové se jen proplétají natáčením filmu a za chodu natáčení filmu si vyšetřují. Nejslabší díl série, protože nemá absolutně žádné kouzlo. Nechce se mi věřit, že by za změnou "nálady" filmu stála výměna režiséra, ale od tohoto dílu režíruje Hřebejk a ten už několikrát kriminálky totálně zazdil. Tady tomu asi nebude jinak.

Docent - Preso s mlíčkem (2023) (epizoda)

Druhý díl této minisérie dopadl přesně podle očekávaného schématu. Trojan si vede pořád své vlastní teorie, které se občas prolnou s pátráním Terezy Ramby, která začne do případu tak šťourat, až sama na to dojede. Přesně očekávané - policejní floutek je potrestán, mentor o ničem neví, ostatní vyšetřovatelé si jedou zcela svou vyšetřovací verzi. No a nás čeká už jen to, jak rychle kriminalistům dojde, co se stalo a zda zvládnou Rambu včas zachránit. A docent tam sehraje nějakou zásadní roli. Scénář fakt ubohý, nezajímavý a hlavně zcela průhledný. Nebo mě snad třetí díl překvapí? Vezme snad Ramba nůž do ruky a vyřeže padouchovo srdce z těla?:-) No uvidíme.

Vražda na jachtě (2019)

Neškodná zábavná jednohudba, při které se sice za břicho popadat nebudete, ale sem tam se divák lehce pousměje. Sandler je docela neškodný ňouma, ale není až tak trapný, jak v mnohých filmech (i když pořádným idiotem je i tady). Aniston se Sandlerovi nečekaně přizpůsobuje, naštěstí svým osobitým způsobem, takže to nepůsobí nepřirozeně. Jo, docela si ti dva k sobě nakonec sedli. Není tu žádná vyloženě top scéna, celé to jede tak na půl plynu, aniž by to aspoň občas trochu zabralo. Průměrný průměr, který ale může pobavit.