• Pohádka

Písničky pod stromeček (1984) (pořad)

Trocha šafránu z televizního archivu aneb Táňa Fischerová sedí v křesle u stromečku a průvodním slovem uvádí písničky ze 60. let. Nic víc, nic míň. Mně osobně se to líbilo, ale je to prostě jen sestřih se starými písničkami dnes už často zesnulých zpěváků a zpěvaček.

O léčivé vodě (2020) (TV film)

Vysíláno na Druhý svátek vánoční roku 2020 jako původní vánoční pohádka. Nato, jaké příšernosti na 2. svátek vánoční Česká televize v posledních letech v koprodukci se slovenskou televizí vysílala, je tohle skvost. Teda až na příšerný dabing, který u většiny slovenských herců trhá uši. Ale jinak příběh není zas tak špatný, i když mám pocit, že první hodinu se ve filmu vlastně vůbec nic neděje, jen se buduje pozadí, ve kterém řádně vyzní kruté počínání záporné postavy. Pak už se to ale docela rozjede a do konce už to docela fičí. Za druhou polovinu si tahle pohádka alespoň průměrných 50% zaslouží. Hudba: Vladimír Martinka

Hodinářův učeň (2019)

Vysíláno na První svátek vánoční roku 2020, nepůvodní vánoční pohádka, natočeno dříve pro kina. Rozhodně originální česká pohádka, která ovšem primárně není určena pro malé diváky. Je tu hodně strašidelných scén, výrazně nesympaticky strašidelná jedna z hlavních postav, hlavní postava je zatraceně záporná a bizardních scén především z cirkusového prostředí je tu kupa. Naopak výrazně povedenou částí filmu je návštěva zakleté hospody, to je vskutku originální a snad jediná humorná část filmu. Škoda. Ale buď jak buď - pro dospělého diváka rozhodně zajímavý film pro svůj hluboký a moudrý odkaz. PS: naprosto nechápu uvedení této pohádky Českou televizí 25. prosince 2020 na Boží hod vánoční v hlavním vysílacím čase. Tato pohádka se na Vánoce VŮBEC nehodí.

Záhady mysli Agathy Christie (2019) (TV film)

Tak trochu tradiční a asi i očekávaně vytvořený dokument, ve kterém nás pár osob provází životními osudy úžasné spisovatelky. Uslyšíme i originální hlas Agathy Christie, uvidíme pár ukázek j filmů a pár autentických záběrů z doby, o které se zrovna hovoří. Klasika, která obohatí, ale občas trochu nudí. PS: Agatha Christie napsala 66 románů.

Hledá se Orient Express (2018)

Velmi podařený dokument, který na poměrně bohaté stopáži mapuje celou historii luxusního a hlavně legendárního vlaku od svého počátku přes nešťastná období až po renovaci některých vozů a znovu uvedení do provozu. Autorům se podařilo svým vyprávěním a fiktivními hranými "historickými" záběry udržet divákovu pozornost, což u dokumentu o vlaku je úžasné. Škoda jen, že jsme se nedozvěděli, jak to nakonec s tím nalezeným vlakem u polských hranic dopadlo. Ale i tak velká spokojenost. Hudba: Christophe Moutot

Hrdina má strach (1965)

Taková archivní černobílá podivnost. V životě bych neřekl, že tohle napsal Dietl. Sice to má své určité kouzlo, ale ke konci se mi to zdálo už překombinované, i když tu pointu chápu a beru. Přesto nutno přiznat. že Hrušínský je tu výtečný.

Vánoční koncert Karla Gotta (1980) (koncert)

Tradiční, ničím výjimečný vánoční koncert z Lucerny. Nejdříve Kája dá pár méně známých písní, pak si trochu zaimprovizuje a imituje Louise Armstronga či jakého frantíka, pak ale rozjede své hity a pohodové vánoční písně. Nic víc než to, co od Karla očekáváme, přesto ve srovnání s především pozdějšími koncerty takový chudobný bratříček, show od toho určitě nečekejte.

Přezůvky s sebou (1996) (pořad)

Viděn díl z roku 1996 s oběma Nedvědy, Věrou Galatíkovou, Tomášem Slámou jako moderátorem, Jiřím Sovákem, Wabi Daňkem a dalšími. Příjemné předvánoční posezení, škoda jen, že každý host má pro sebe vymezen hodně málo času. Ale i tak příjemná třičtvrtě hodinka.

Virtuosos (2020) (pořad)

Takové finále české Superstar jen v oblasti hudebních nástrojů s velkými talenty. Nic víc, nic míň.

Kriminálka Anděl - Otázka víry (2010) (epizoda)

Drsný díl svým vyzněním, napínavý hned od začátku také díky dobrému mixu hudby a střihu. O příběhu není co prozrazovat, v půlce dílu je víceméně jasné, kdo je vrahem, ovšem je to drsné. Jeden z těch hodně dobrých, ale smutných dílů nejen pro diváka, ale i kriminalisty.