Major Geoffrey Vickers (Errol Flynn) ruší všetky nadriadené príkazy a spolu aj s britskými vojakmi útočí, aby pomstil predchádzajúci masaker mužov, žien a detí, ktorý má na svedomí Surat Khan (C. Henry Gordon). Ten medzitým vbehol k ruským vojakom. Milostný trojuholník o krásne dievča menom Elsu Campbell (Olivia de Havilland) a snaha o pomstu sa tak vyriešia v historickej bitke pri Balaklave... (westerns)

majo25

Jedná sa o hodný kus lepšie spracovanie ako v prípade o 32 rokov mladšieho britského filmu. Aj keď je jasné, že podobnosť s historickými reáliami musela ísť do úzadia. Film spĺňa všetky atribúty historického veľkofilmu - s velkolepými masovými a bojovými scénami, s kvalitným obsadením vrátane mladého, ale už vtedy charizmatického Flynna v hlavnej úlohe a hutne vystavaným scenárom, ktorý napriek 80-ročnej časovej priepasti a častým romantickým etudám, ktoré boli v tom čase v kurze, dokáže aj dnešného diváka zaujať. Po celý čas si vie držať tempo a k záveru pekne graduje. Len málinko chýbalo, aby som mu dal hviezd päť. ()

fragre

Tak vida, jakou moc má poezie. Bitva u Balaklavy v rámci Krymské války byla pro Brity naprostý debakl.  Ale posloužila jako inspirace oficiálnímu básníku Alfredu Tennysonovi pro báseň, a rázem se z průseru stala hrdinská epopej. Tento hollywoodský produkt je vytvořen v intencích oné básně, plné vojenské romantiky, takže i smrt na bojišti vypadá esteticky. Vlastně válečná propaganda. https://en.wikipedia.org/wiki/The_Charge_of_the_Light_Brigade_(poem) ()

flanker.27

Dosti zpotvořená verze událostí, kde se tupost a nezodpovědnost zaměňují za hrdinství a odvahu. Doufám, že někdy uvidím celou verzi z roku 1968, která se zdá mnohem více odpovídat událostem a po psychologické stránce mnohem lépe vystihovat dobovou britskou aristokratickou nadutost a představu vedení války v bílých rukavičkách. Update: Viděno, velmi dobré. ()

Dale

Celkom sa nestotožňujem s hlavným hrdinom, a to, že pomstiť stovky obetí sa rozhodne tým, že obetuje ďalšie stovky na nezmyselných jatkách, len aby dostal jedného muža. Pritom stačilo nezachrániť mu predtým život a koľko ľudských životov by bolo ušetrených. Či sa dá toto počínanie pokladať za hrdinstvo... Inak celkom fajn dobrodružný film z obdobia a oblasti, ktoré často nebývajú sfilmované. Bojové scény majú svoje nedostatky (zrýchlené pohyby), no masové scény sú výborné, s výnimkou tých krkolomných pádov koní. A trošku zbytočná tam je tá romantická linka s dvomi bratmi túžiacimi po jednej žene. 70% ()

classic

Michael Curtiz, je jednak vynikajúci režisér - klasickej romance Casablanca, ale ešte predtým sa „vyznamenal” tým, že ho chcel Errol Flynn nakopať do zadku, za svoju benevolentnosť voči zvieratám, ktoré sa počas nakrúcania zabíjali. Inak sa jedná o špičkový dobrodružný film s prvotriednou kamerou a strihom, zo začiatku trochu nuda, neskôr veľkolepé scény, aké isto musel vidieť i velikán David Lean, keď sa pripravoval na geniálneho Lawrence of Arabia, videl som inšpirácie ďalších režisérov, akými sú Peter Jackson a Ridley Scott. Errol patrí medzi mojich obľúbených hercov, a tak som vždy rád, za každý nový film, ktorý som ešte nevidel. Dá sa obdivovať film, pre svoju náplň, no horšie je to s tým, čo sa v ňom praktikovalo, dnes sa riešia takéto veci digitálne, vtedy to zrejme mali v paži ! ()

• Během natáčení byl zabit kaskadér, když spadl z koně a dopadl na zlomenou šavli, která ležela na bojišti. Bohužel byla zaklíněná v takové poloze, že její čepel trčela přímo nahoru a kaskadér dopadl přímo na ni. (Marek06)
  • Existuje aj počítačom kolorizovaná verzia. (westerns)