Apokalypsa (2006)

Absolutne rozumiem hodnotenia od odpadu az po genialnych 5. Ani velkej casti obdivovatelov Donnieho Darka tento film nemusi byt po chuti. Co mozem povedat za seba a vlastne ani neodporucam vidiet tento film pred tym nikomu inemu- precitajte si predlohu, teda tych 6 poviedok. Nie je najmensia nadej aby niekto v tomto filme nieco hladal a nasiel bez toho aby bol oboznameny z ovela sirsimi udalostami ktore vysvetluju prave spominane komiksy. Prakticky od zaciatku spickovy velmi netradicny zazitok ktory mi do istej miery pripominal Davida Lyncha. Mobbyho hudba, vlastne 3/4 sountracku, absolutne nezabudnutelne nezabudnutelne a vlastne polovica scen stoji prave na nich. Len si smelo rozdavajte tie odpady pretoze vseobecne hodnotenie tentokrat film neznici. Trochu inym sposobom ale rovnako genialne ako Donnie Darko.

Tajemné okno (2004)

Johnny Depp dokaze zahrat fakt vsetko Od schizofrenickeho magora, cez najvacsieho fetaka a dealera,elegantneho chlapika az po zmalovaneho pritepleneho pirata a kazda ta rola akokeby bola napisana len pre neho :D.Je to proste Pan Herec a pre mna jeden z najlepsich vobec. Tajomne okno akokolvek podcenovane patri u mna k jednym z tych filmov kedy herec dokaze svojim vykonom bez potreby niekoho dalsieho ci uz rezisera alebo ineho charakteru na platne zdvihnut film o triedu vyssie. Nebyt Deppa je to pomerne obycajny, trochu nadpriemerny, mierne mysteriozny thriller. S Deppom v hlavnej roli sa z toho pre mna stava vyborny film ktory by ale potreboval trocu doladit scenar. Tak ako tak u mna 4.

Magnolia (1999)

Naplno som to ocenil az po druhom pozreti. Tym ktory vahaju a nechapu doporucujem to iste. Stoji to za to.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

jednoznacne najlepsi diel novej trilogie ktory sa kvalitou urcite vyrovna starym dielom a trikami ich samozrejme mnohonasobne prevysuje..no a ten zaverecny suboj medzi Anakinom a Obi-wanom je jednoducho famozny. Vsetko klincuje poslednych 15 minut filmu na ktore fanusikovia Star Wars cakali prakticky od chvile ked bol do kin prvy krat vypusteny Phantom Menace. Totiz George Lucas mal pred sebou ulohu velmi doveryhodne a hlavne dostojne urobit link medzi novou a starou trilogiu. A velmi rad mozem za seba povedat ze sa mu to podarilo viac ako vynikajuco.

Forrest Gump (1994)

Bez prehanania a z cisto objektivneho hladiska sa da povedat ze to je urcite jeden z najlepsich filmov aky kedy vznikol. Neviem si prestavit ze by sa to niekomu nepacilo :) Film na 1000 a jedno pozretie a stale sa bude dat pozerat znova. Myslim ze na svete neexistuje clovek ktory ked uz film nevidel aspon nepocul o jeho hlavnom hrdinovi. Kolko ze scen z Forresta je dneska uz absolutna klasika. A za seba hovorim ze k tomuto filmu vznikol jeden z najlepsich ceskych dabingov vobec.

Amélie z Montmartru (2001)

Podobne ladene filmy ma z 90 tich percent nikdy nebavia takze som jaksi predpokladal ze toto nebude vynimkou. Vlastne som sa tomu dlho aj vyhybal. Nenuteny, pomaly film bez naznaku akcie, zapletky ktora by ho zbytocne komplikovala alebo nejakej protivahy proti tomu dobru ktore srsi z celych skoro dvoch hodin. Vsetko je krasne, vonave, bezproblemove alebo ked uz problemy tak take nad ktorymi sa da mihnut jednym okom. Tak trochu zidealizovana rozpravka a sam sa divim ako velmi ma zaujala pretoze taketo filmy neoblubujem. Je to skratka jedna z tych velkych vynimiek ktora inak obycajny trochu nadpriemerny film zdvihla na totalny vrchol. Na celkovom dojme sa podpisala aj nadherne vyladena atmosfera a takisto Audrey Tautou je vo filme genialna.

Memento (2000)

Bratia Nolanovci a ich tradicne vynikajuce vysledky v oblasti scenara a rezie. Len tazko sa dneska najde clovek ktory dokaze napisat film lepsie ako oni. Chris ktory uz ako to byva zvykom opat zasadol na rezisersku stolicku a odviedol ako pri vsetkych svojich filmoch genialnu pracu. Ale ako sam povedal filmy ktore toci by boli len polovicne nebyt pomoci a spoluprace jeho brata Jonathana. Memento patri k najoriginalnejsim filmom ake boli natocene a clovek /ludia/ ktory si film pripisal/i/ na vrub k tomu najlepsiemu co moze sucastna kinematografia ponuknut. Film ktory nuti premyslat a napinat mozgove zavity po celu dobu pretoze akonahle sa na malu chvilu prestanete koncentrovat film odide bez vas a mozte zacat odznova. Spolu s Inception ,Prestige a Dark Knight zatial absolutny vrchol.

Pozemšťan (2007)

Tak toto je naozaj uzasny film...Dokonaly priklad toho ako sa da s prakticky nulovym rozpoctom natocit skvely film ktory ma zaujal od prvej do poslednej minuty tak ze som sa chvilami nasiel vazne napaty ako struna. Parta ludi, jedna miestnost ale hodinu a pol som som neodtrhol oci z monitora pricom v tomto pripade nejde o nejaky dojimavy alebo vygradovany zaver aj ked sa tam dockame jedneho mensieho prekvapenia. Nie v tomto pripade mi film prisiel rovnako emotivny po cely cas a nie len v poslednych minutach. Naozajstna fajnsmekerovka pre tych ktori sa vyzivaju v konverzackach. Ti ktori nie, bohuzial, tento film vam nepovie zhola nic.

Dokonalý trik (2006)

Geniálny režisér Christopher Nolan. Geniálny herec Christian Bale. Keď sa títo dvaja dajú do kopy nemôze z toho byť nič menšie ako geniálny film ktorý je navyše okorenený daľším vynikajucim výkonom Hugha Jackmana. Obrovským ťahúňom celého príbehu sú práve herecké majstrovstvá dvoch hlavných predstaviteľov, spolu s fantastickou pochmúrnou afmosférou a opäťt bravúrnou prácou so scenárom. Aj ked sa v tomto pripade nechali Nolanovci inšpirovať Nežiadúcim Efektom Christophera Priesta, do značnej miery sa film s knihou rozchádza a dovolím si tvrdiť že v tomto prípade ju aj slušne zatienil, na čom má určite nemalý podiel aj perfektná vizuálna stránka. Rozhodne film nie na jedno pozretie, ale na to sme si u Nolana už vsetci zvykli a sme mu za to vdační. Jednoducho dalsi skvost na triku Chrisa a Jonathana. Este pre tych ktori tu lamentuju nad polopatickym zaverom. Zrejme ste ludia nepochopili o com vlastne ten film v skutocnosti bol..SPOILER. Na zaciatku Michael Caine rozobera ze kazdy magicky trik sa zklada z troch casti. Tento koncept sa vskutku vztahuje na cely film. Prva cast je tzv. Pledge alebo Prislub. Kuzelnik vam ukaze nieco obycajne. V tomto pripade pribeh dvoch superiacich kuzelnikov..druha cast je premena..kuzelnik zoberie nieco obycajne a urobi z tym nieco neobycajne. Je to cely koncept filmu natoceny takym sposobom aby bolo otvorenych co najviac moznosti a divaci boli stale na pochybach. Druhy akt vrcholi obesenim Balea. Ded Bale zmizne zo sceny nastava tretia cast toho triku. Najtahsia cast, tzv. Prestige. A na tu sa vztahuju Caneove slova- ,,Este netlieskajte,, Pretoze nechat nieco zmiznut, to nestaci. Musite to vratit spat. Bale sa nakoniec zazracne vracia na a trik je dokonceny. Takze kto si nevsimol pod celym povrchom tohoto filmu ktory je uz sam o sebe fantasticky sa skryva este jedna myslienka ktora je pre tych ktori sledovali pozorne :) A to sa mi vobec nezda polopatisticke ci? Pre mna je to jeden z najlepsich filmov vobec. Atmosferou a hereckymi vykonmi dokonca nechal za sebou aj mnou ospevovane Memento co vsak pre Pierca a spol rozhodne nie je ziadna hanba. Nolanove filmy su jednoducho nieco viac ako cokolvek ine co som mal moznost zatial vidiet. Aj preto je pre mna numero uno medzi rezisermi. Tu je monolog Michaela Caena ----->> http://www.youtube.com/watch?v=wps3MumhsnI

Hvězdný prach (2007)

Stardust sa sice drzi knihy iba velmi okrajovo ale aj tak je to mozno je den z najkrajsich filmov ake boli natocene. Matthew Vaughn nema problem s rozpoctom. Jednoducho natoci film za take peniaze ake su k dispozicii a vysledok je aj tak uchvatny. Vyborny vyber hercov, make up a masky su takisto obrovskym pozitivom. Charlie Cox sa snad pre tuto rolu narodil, sedela mu naozaj ako usita na mieru. Claire Danes bola nadherna ,,hviezda,, a z jej strany takisto bezchybny cisty stit co sa tyka hrania aj ked si tu viem velmi dobre predstavit aj Sarah M. Gellar ktora rolu nastastie /nanestastie/ odmietla. De Nirova postava trochu oproti knihe trochu prisposobena aby dokazala pobavit ale nemam voci tomu ziadne vyhrady. Hviezdy prach nadchne hlavne tych ktory to maju radi rychlo a bez zbytocnych odbociek. Prvych mozno 10 minut je tempo pomalsie aby mal divak cas aspon ako tak zoznamit sa postavami. Potom sa to uz rozbehne naplno, leti to stale rovno a priamo do ciela, a zastavi sa to so zaverecnymi titulkami. Napriek stopazi film nenudi ani sekundu a po tych dvoch hodinach by som uvital kludne este tretiu. Naozaj by tomu mozno este prospela nejaka ta minuta navyse pretoze vsetko sa zomelie strasne rychlo kde v celom filme nie je naozaj casu na ziadny vacsi oddych. Cudovat sa alebo vycitat to Stardustu ale nie je mozne pretoze aj Neil Gaiman zmestil pribeh ,ktory keby bol rozpravany pomalsim tempom a inym spisovatelom dosahoval by mozno dlzku dvoch hrubych knih, do jednej pomerne tenkej knizocky o 240 stranach. A to este vo filme nebolo vsetko co je v knihe. Takze sumar na zaver. Hviezdny prach patri urcite k tomu najlepsiemu co som videl. Hoci nie som velkym vyznavacom romantickych filmov ked su davky spravne namiesane dokaze to urobit divy. Z mojej strany ale urcite aj ovplyvnenie knihou samotnou pretoze Gaimana mam v top 5 rebricku oblubenych spisovatelov a po Newerwhere je toto snad jeho najlepsia kniha. KRASA 98 percent :) P.S. Ako som len mohol zabudnut na hudbu. Hudba to je to co z celeho filmu robi este o stupen vyssi zazitok.